https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowska spalarnia śmieci to już przeszłość

Robert Gąsiorek
Wszystkie śmieci, które nie nadają się do recyklingu, zamiast do spalarni w Tarnowie, pojadą do Krakowa
Wszystkie śmieci, które nie nadają się do recyklingu, zamiast do spalarni w Tarnowie, pojadą do Krakowa Robert Gąsiorek
Władze Województwo Małopolskiego rezygnują z planu budowy wielkiej spalarni śmieci w Tarnowie. Okazało się, że mieszkańcy regionu produkują zbyt mało odpadów, aby instalacja była opłacalna.

Zamiary budowy instalacji do termicznej utylizacji odpadów przez kilka lat elektryzowały tarnowian. Z jednej strony spalarnia miała rozwiązać problem składowania śmieci w regionie tarnowskim. Z drugiej, rodziła sprzeciw, zwłaszcza na osiedlu Krzyż. Jednak to wcale nie protesty mieszkańców sprawiły, że plany trafią do kosza.

Sześć lat temu w projekt instalacji przy ul. Komunalnej (dawna Cmentarna) bardzo mocno zaangażowało się Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie. Szacowano, że budowa pochłonie co najmniej pół miliarda złotych. Tworzono koncepcje, zorganizowano dla samorządowców i działaczy osiedlowych wyjazd studyjny do spalarni w Austrii. Trwały konsultacje społeczne.

Z czasem do akcji wkroczyła jeszcze Grupa Azoty. Spółka oferowała miejsce na instalację na terenie swojej elektrociepłowni i kosztem ok. 800 tys. zł przygotowała nawet studium wykonalności. Rozmowy na linii miasto-MPEC-Azoty toczyły się jednak niemrawo.

Teraz okazuje się, że spalarni w Tarnowie, obsługującej region zamieszkany przez pół miliona osób, jednak nie będzie. Urząd marszałkowski wykreślił instalację w Tarnowie z Planu Gospodarki Odpadami w Małopolsce. A to oznacza brak dostępu do funduszy unijnych na ten cel.

- Po przeliczeniu okazało się, że mieszkańcy regionu tarnowskiego produkują o 18 procent mniej odpadów, niż przewidywano w programie uchwalonym w 2012 roku. Nie ma więc sensu wydawać publicznych pieniędzy na ten cel - wyjaśnia Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski.

MPEC już się oswoiło z tą myślą. - Opracowujemy alternatywne koncepcje rozwoju miejskiej sieci ciepłowniczej. Pracujemy nad pozyskaniem energii z odnawialnych źródeł - mówi Magdalena Drobot z MPEC.

- Podtrzymujemy swoje zainteresowanie i gotowość do współpracy z miastem w zakresie produkcji ciepła - stwierdza dyplomatycznie Grzegorz Kulik, rzecznik prasowy Grupy Azoty.

Odetchnęli za to mieszkańcy Krzyża, gdzie - według propozycji MPEC - miała powstać spalarnia, utylizująca rocznie 170 tys. ton śmieci. - Obawialiśmy się, że duże samochody, zwożące odpady z całego regionu po prostu rozjeżdżą nasze ulice - przyznaje radna Grażyna Barwacz.

Według planów województwa spalarnie będą działały w Krakowie i Oświęcimiu. Tam utylizowane będą także śmieci z okolic Tarnowa. - Dystans do pokonania autostrada nie jest duży - zaznacza Kozak.

Największa inwestycja Krakowa od lat już działa!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ed
Zgadzam sie ale niedługo Krakow udusi sie we własnym smrodzie .juz teraz nie ma tam czym oddychać. Egoizm Krakowa znamy od dawna .Buduja nam szybka kolej żebyśmy musieli spędzać 2 godziny w pociągu przy dojeździe do pracy.
E
Ed
18% za Mało? No tak bo w pobliskich Wioskach śmieci zbierane są raz na 2 tygodnie a do małych pojemników nie mieszczą sie śmieci już po kilku dniach wiec śmieci sie pali w piecach lub na podwórkach zanieczyszczając otoczenie. Zamknięte koło sie toczy a politycy są ślepi na problem .
E
Ed
18% za Mało? No tak bo w pobliskich Wioskach śmieci zbierane są raz na 2 tygodnie a do małych pojemników nie mieszczą sie śmieci już po kilku dniach wiec śmieci sie pali w piecach lub na podwórkach zanieczyszczając otoczenie. Zamknięte koło sie toczy a politycy są ślepi na problem .
t
tom
widac kolejny raz, krakowski egoizm i blokowanie inwestycji w Tarnowie.
T
Tyle w temacie
Brak kasy na 500+!!!
M
MS
brakujace 18% jest spalane w domowych piecach.
r
rado
Postęp cywilizacyjny oraz technologiczny jest niezbędny do rozwoju Tarnowa,spalarnia ma być dostosowana do ilości pozyskiwanych a zarazem efektywna pod każdym względem.

Kozak koleiny raz tak jak Grad nas wykozaczy.
m
mieszkaniec osiedla
No to dalej bedzie od czasu do czasu walic ,bo jak to nazwac, na cale osiedle. Smrod jeden z wysypiska,a drugi ,spalonego plastiku ciekawe skad?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska