Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie: koncepcja regulacji Wątoku

Paweł Chwał
Podczas spotkania wskazywano, że problemem jest nie tylko Wątok, ale i  jego dopływy
Podczas spotkania wskazywano, że problemem jest nie tylko Wątok, ale i jego dopływy Paweł Chwał
Zbiornik retencyjny, poldery, które w razie obfitych opadów deszczu będą mogły gromadzić nadmiar wody, budowa wałów chroniących domy przed zalaniem oraz pogłębienie koryta. To tylko niektóre z zadań, które mają pomóc okiełznać Wątok i zapobiec kolejnym powodziom.

W pierwszej kolejności przygotowana ma zostać przez fachowców koncepcja najważniejszych prac, które trzeba przeprowadzić przy rzece najpilniej.

- Nie może ona dotyczyć jedynie wybranego odcinka, jak to było do tej pory praktykowane, ale całego Wątoku - od źródła w gminie Ryglice, aż po ujście potoku do Białej w Tarnowie. Tylko to zagwarantuje, że wygramy z powodziami - mówi Marcin Kiwior, wójt Skrzyszowa, inicjator wczorajszego spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządów, przez tereny działania których przepływa Wątok, wicemarszałek Małopolski oraz osoby odpowiedzialne za utrzymanie rzeki.

Zobacz także: Tarnów: bezpłatne konsultacje dla ofiar przestępstw

- We wszelkiego rodzaju opracowaniach i analizach przeciwpowodziowych mowa jest zazwyczaj o dużych rzekach, a kompletnie niezrozumiale dla mnie pomija się problem takich potoków, jak Wątok, z całą siecią wpływających do niego mniejszych cieków - mówi prof. Piotr Gębica, który po ostatnich powodziach analizował zagrożenie w gminie Skrzyszów. Według niego, planowany zbiornik retencyjny na Korzeniu tylko częściowo rozwiąże problem zalewania domów. Dodatkowo proponuje m.in. utworzenie dużego polderu zalewowego w rejonie starego ośrodka zdrowia w Szynwałdzie, gdzie są ku temu idealne warunki.

- Budowa wałów kosztuje bardzo dużo. Taniej może wyjść przesiedlenie mieszkańców jednego czy dwóch domów, niż inwestowanie w tego typu zabezpieczenia, które zawsze są ingerencją w naturalny bieg rzeki i mogą przynieść odwrotny skutek - zauważa.

Płynąca z Wątokiem woda z gmin Ryglice i Skrzyszów kumuluje się w Tarnowie. - W rejonie ul. Spytka z Melsztyna wykupiliśmy już jeden, zalewany co roku, dom pod przepompownię, a z drugiej strony, przy Rzecznej, chcemy też przesiedlić mieszkańców i utworzyć polder zalewowy - mówi Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w magistracie.

Miasto przygotowało wprawdzie własną koncepcję uregulowania rzeki od ulicy Okrężnej do mostu przy Dąbrowskiego, ale wszystko wskazuje na to, że jej zapisy znajdą się we wspólnym opracowaniu dla całego potoku. Musi być ono gotowe do jesieni, aby na tej podstawie można było ubiegać się o dotacje rządowe.

Dwa zbiorniki

Budowa zbiornika retencyjnego na Szwedce w Joninach koło Ryglic opóźni się co najmniej o kilkanaście miesięcy. Powód? Kłopoty z uzyskaniem decyzji środowiskowej.

Zobacz także: Tarnów: bezpłatne konsultacje dla ofiar przestępstw

Inwestycja jest gotowa do realizacji od dawna. Zgromadzono już m.in. wszystkie wymagane zgody od właścicieli terenów, na których powstać ma zbiornik, a przyznane na ten cel duże pieniądze czekają niewykorzystane. - Niestety, znajdujący się po sąsiedzku obszar Natura 2000 powoduje, że starania o decyzję środowiskową trzeba rozpocząć od nowa - mówi Roman Ciepiela, wicemarszałek Małopolski. Jak dodaje, w tym momencie zdecydowanie bliższy realizacji jest projekt budowy zbiornika w Skrzyszowie, który na początku, głównie z powodu braku zgody właścicieli, rodził się w bólach.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Matkobójca stanie przed sądem
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska