https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie muzeum zaprezentowało niezwykłe naczynie sprzed 2700 lat [ZDJĘCIA]

Robert Gąsiorek
W niedzielne popołudnie można było z bliska obejrzeć niezwykłe naczynie
W niedzielne popołudnie można było z bliska obejrzeć niezwykłe naczynie Robert Gąsiorek
W ramach "Galerii jednego obiektu" dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie zaprezentował niezwykłe znalezisko archeologiczne. W niedzielne południe w ratuszu można było zobaczyć naczynie odnalezione na cmentarzysku Kultury Łużyckiej pod Wojniczem.

FLESZ - Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Na cmentarzysko ciałopalne w Dębinie Zakrzowskiej natrafiono w maju ub. r. zupełnie przez przypadek. W miejscu gdzie spoczywali nasi przodkowie od wielu lat znajdowała się prowizoryczna odkrywka piasku i jeden z mieszkańców pobierając potrzebny mu materiał, zwrócił uwagę na dziwne kamyki o nieregularnych kształtach. Okazało się, że były to ludzkie kości.

Latem w terenie pojawili się archeolodzy tarnowskiego muzeum. Rozkopali kilkanaście arów ziemi. Znaleźli wiele grobów. Ustalili, że mają do czynienia z odmianą Kultury Łużyckiej i datują cmentarzysko na 700 - 500 r. p. n. e.

W jednym z grobów dokonano niezwykłego odkrycia. W skład wyposażenia tej mogiły wchodziło naczynie typu kernos. Znalezisko jest dziesiątym tego typu odkryciem z terenu Polski. Odpowiada ono definicji opisującej naczynia znane w starożytnej Grecji pod nazwą „kernos”. Obejmuje ona naczynia wykonane z gliny, brązu lub marmuru, stanowiące zespoły kilku połączonych małych naczyń używanych głównie w czasie świąt ku czci bogini Demeter, bogini płodności ziemi, urodzaju i rolnictwa. Bardzo rzadkie znalezisko liczy blisko 2700 lat.

Podczas "Galerii jednego obiektu" dyrektor muzeum Andrzej Szpunar opowiedział o znalezisku i badaniach prowadzonych pod Wojniczem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska