Dominikanin, duszpasterz akademicki z Poznania, a zarazem twórca Ruchu Lednickiego podkreśla, że to właśnie na Jamnej przygotowywany jest program corocznych spotkań z młodzieżą w Lednicy.
- Teraz chcemy pójść krok dalej. Już dziś mogę oficjalnie ogłosić, że Jamna będzie swoistym poligonem przed Światowymi Dniami Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Tu będziemy uczyć się aprowizacji, ćwiczyć kwestie organizacyjnie i logistyczne oraz, co najistotniejsze, przygotowywać się ideowo do tego wydarzenia - podkreśla o. Góra.
Tegoroczny Odpust Jamneński rozpocznie się dzisiaj o godz. 15 koronką do Miłosierdzia Bożego, po której rozpocznie się kilkugodzinne misterium Radosnego Pogrzebu Matki Boskiej. Jamna jest jednym z czterech miejsc w Polsce, gdzie wśród wzgórz i lasów wędruje orszak z figurą Matki Bożej, a za nią niesiony jest 100-metrowy welon usłany kwiatami. Sam "pogrzeb" jest radosny. Co roku towarzyszą mu tańce i śpiewy.
Po mszy św. o godz. 19 zaplanowano spotkanie z Janem Grzegorczykiem, redaktorem ostatnich książek Romana Brandstaettera. Będzie ono poświęcone temu tarnowskiemu pisarzowi i poecie, który w Jamnej ma m.in. swój pokój. Czwartkowe obchody Święta Pojednania rozpoczną się o godz. 10.15 na placu przykościelnym, obok pomnika upamiętniającego poległych partyzantów i mieszkańców Jamnej.
Podczas mszy św. o godz. 11 homilię wygłosi ks. Manfred Deselaers, który od 22 lat mieszka w Oświęcimiu próbując doprowadzić do pojednania polsko-niemieckiego.
- Zaprosiłem go umyślnie do Jamnej, aby wspólnie modlił się z nami i przeprosił ludzi za zło, które wyrządzili tu hitlerowcy. To pojednanie między narodami jest potrzebne, bo choć od wojny minęło już 70 lat, to miejscowi wciąż mówią zjadliwie o pobycie Niemców na Jamnej - tłumaczy o. Góra.
Po mszy św. odtańczony zostanie obowiązkowo polonez na łące, będą zabawy integracyjne prowadzone przez wodzirejów lednickich i koncerty. Współorganizujący Święto Pojednania powiat tarnowski częstować będzie gości grochówką, a uczniowie szkół powiatowych, wracając z Jamnej do domów uczczą pamięć żołnierzy różnych narodów, składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze na licznych w regionie cmentarzach I-wojennych.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+