Parkowcy zastanawiali się nawet, czy nie postawić w tym miejscu dodatkowej tablicy wyjaśniającej znaczenie inskrypcji. Teraz jednak zrezygnowano z tej idei. Zdaniem przyrodników, tablica zeszpeciłaby krajobraz.
Symbol krzyża niespodzianego nie ma jednak nic wspólnego z nazizmem. Był znany od czasów starożytnych, w Tatrach znaczono nim szlaki. O tym jednak wielu turystów nie wie, dlatego kilka lat temu zaproponowano, aby przy obelisku umieścić dodatkową informację.
- Często słyszałem komentarze ludzi oglądających obelisk, że to grób hitlerowca - opowiada dyrektor TPN Paweł Skawiński. - To świadczy przede wszystkim o słabej wiedzy społeczeństwa. W Tatrach nie ma miejsca na opisywanie historii, dlatego jestem przeciwny, aby stawiać na szlakach kolejne tablice informacyjne nawet przy tak kontrowersyjnych symbolach.
Pracownicy TPN argumentują, że według tego toku rozumowania należałoby stawiać tablice informujące np. o głębokości i powierzchni stawów tatrzańskich. Część turystów popiera decyzję Skawińskiego.
- Ten znak jest tajemniczy. To zachęca do szukania wiadomości o historii - mówi nam Dominika Wieczorek, turystka z Poznania. - Gdy zobaczyłam swastykę, byłam zaskoczona i zdziwiona. Ale znalazłam wyjaśnienia znaku, i teraz wiem znacznie więcej o Karłowiczu i o symbolice swastyki.
Swastyka
Znak zazwyczaj w kształcie równoramiennego krzyża, o ramionach zagiętych pod kątem prostym. Nazwa swastika pochodzi z sanskrytu i oznacza "przynoszący szczęście" (swasti - powodzenie, pomyślność, od su - "dobry" i asti - "jest", -ka sufiks rzeczownikowy). Obecnie w krajach Europy i obu Ameryk symbol ten kojarzony jest prawie wyłącznie z Adolfem Hitlerem i nazizmem, natomiast w Azji jest powszechnie stosowanym symbolem szczęścia i pomyślności. (Źródło: wikipedia.pl)
Wybieramy strażaka roku 2012. Zgłoś swojego kandydata!
Miss Lata Małopolski 2012. Zgłoś swoją kandydaturę!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!