Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatry. Ponad 100 osób wzięło udział w zimowej edycji Akademii Górskiej [ZDJĘCIA]

Katarzyna Renkiel
Akademia Górska w Tatrach, kwiecień 2014
Akademia Górska w Tatrach, kwiecień 2014 fot. Piotr Drożdż
Ponad 100 osób wzięło udział w zimowej edycji Akademii Górskiej, która w dniach 12-13 kwietnia odbyła się w Tatrach. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w serii warsztatów z zakresu promocji bezpieczeństwa w górach i świadomej turystyki.

Podstawy lawinoznawstwa, turystyki wysokogórskiej, ratownictwa partnerskiego, narciarstwa wysokogórskiego, nawigacji oraz ratownictwa w terenie - taki pakiet szkoleń mieli do wyboru uczestnicy tegorocznej, pierwszej zimowej edycji imprezy pn. Akademia Górska. Przez dwa dni w rejonie Kasprowego Wierchu i Hali Gąsienicowej praktyczne umiejętności zdobywali pod okiem przewodników Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich oraz ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Każdy z nich musiał zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, m.in. kask, raki, czekan, zestaw lawinowy i uprząż. Wszystkie szkolenia rozpoczynały się wczesnym rankiem i trwały ok. 6-7 godzin.

Główną atrakcją Akademii był znany himalaista, Krzysztof Wielicki, który przed rozpoczęciem części praktycznej szkolenia z podstaw turystyki wysokogórskiej wygłosił krótki wykład na temat bezpieczeństwa w górach. Jak mówił każda osoba, która wybiera się na szlak powinna pamiętać o zabraniu odpowiedniego sprzętu. Nie wolno jednak zapominać, że ma on jedynie poprawiać nasz komfort podczas wspinania, bo tak naprawdę najważniejszy jest człowiek. - Na początku swojej działalności mamy większą czujność, później ją tracimy - przestrzegał.

Zwrócił także uwagę na postęp w kwestii łączności i komunikacji między uczestnikami wypraw. - Dzięki łączności satelitarnej można teraz zdecydowanie szybciej podejmować decyzje - mówił podczas szkolenia Wielicki dodając, że wybierając się w góry samemu musimy pamiętać o poinformowaniu o tym fakcie innych osób.

Wielicki radził także, że myśląc poważnie o zdobywaniu wysokich szczytów powinniśmy "swoje Everesty układać powoli" i nie przeskakiwać etapów, bo to zdecydowanie bezpieczniejsza droga. - Trzeba pamiętać, żeby nie przekroczyć pewnej granicy, trzeba wiedzieć kiedy powiedzieć sobie stop - mówił himalaista. - Wspinanie musi być świadomym wyborem, nie można gór traktować przedmiotowo, trzeba mieć do nich dystans i respekt - mówił Wielicki. Warto pomagać szczęściu np. biorąc udział w warsztatach, albo wybierając się w góry z doświadczonymi ludźmi, od których możemy się czegoś nauczyć. Wielicki wspominał też słowa Andrzeja Zawady, który mawiał, że wyprawy dzielą się na udane i szczęśliwe. Udane to te, które coś osiągają, a szczęśliwe to te, z których wszyscy wracają.

Wśród prowadzących warsztaty znaleźli się: Adam Marasek (narciarstwo wysokogórskie), Piotr Konopka i Michał Król (lawinoznawstwo), Grzegorz Bargiel, Ludwik Wilczyński i Marek Kazior (podstawy turystyki wysokogórskiej), Jacek Bilski (nawigacja), Jan Muskat (wspinaczka) oraz Jakub Hornowski (ratownictwo partnerskie).

Podczas szkoleń uczestnicy uczyli się m.in. jak poruszać się w rakach, jak hamować czekanem, zakładać stanowiska asekuracyjne, wiązać ósemkę, wbijać śruby lodowe, jak oceniać zagrożenie lawinowe i wybierać najbezpieczniejszą drogę. Przewodnicy pokazywali także jak korzystać ze sprzętu lawinowego ABC, czyli detektora lawinowego, sondy i łopaty.

Pierwszego dnia oprócz szkoleń odbyły się także prelekcje w Dworcu Tatrzańskim. Najpierw o aklimatyzacji, wychłodzeniu i sposobach radzenia sobie z dużymi wysokościami opowiadał Jakub Hornowski, ratownik TOPR, ratownik medyczny i przewodnik tatrzański. Następnie swoją fachową wiedzą na temat skiturów podzielił się Grzegorz Bargiel, Międzynarodowy Przewodnik Wysokogórski, zawodowy ratownik TOPR, taternik, alpinista, instruktor narciarstwa oraz zwycięzca wielu edycji Pucharu Polski w ski-alpinizmie. Poza tym "Projekt Tatrzańskie Granie" przedstawił Andrzej Marcisz, legenda polskiej wspinaczki sportowej, jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w kraju i na świecie oraz założyciel najstarszej w Polsce sekcji wspinaczkowej przy klubie KS Korona Kraków. Z największym aplauzem spotkała się jednak prelekcja Krzysztofa Wielickiego, który opowiedział o swojej drodze w góry wysokie. Przypomnijmy, że jako piąty człowiek na ziemi zdobył on Koronę Himalajów oraz Karakorum. Ponadto jako pierwszy człowiek zimą wszedł na Lhotse, Kangczendzongę i Mount Everest. Poza tym samotnie zdobył szczyt Gasherbruma II i Nangi Parbat.

Zimowa edycja Akademii już za nami. A co sądzą o niej sami uczestnicy? - Najbardziej podobała nam się rzetelna, poparta doświadczeniem wiedza instruktorów, którzy poprzez praktyczne zajęcia nauczyli nas stawiać pierwsze kroki zimą w Tatrach - mówią Marta Pierścińska i Konrad Smoliński z Warszawy. - Szczególnie szkolenie lawinowe dało duże pole do przemyśleń na temat niebezpieczeństw i dokonywania odpowiednich wyborów wariantów trasy - dodają oboje.

Podobnego zdania jest Lidia Grabarz z Krakowa, która zapisała się na szkolenie z podstaw turystyki, żeby nauczyć się podstaw poruszania się zimą po górach. - Byłam na szkoleniu z via ferrat we wrześniu, bardzo mi się podobało dlatego przed zgłoszeniem się na edycję zimową nie wahałam się ani chwili. Instruktorami na szkoleniach byli bardzo doświadczeni ludzie, od których można było dużo się dowiedzieć. Chciałabym, żeby te szkolenia trwały dłużej.

Zadowoleni z formy i warsztatów są także sami organizatorzy. - Ku naszemu zaskoczeniu największym zainteresowaniem cieszyło się szkolenie z podstaw turystyki wysokogórskiej - mówi Magda Ziaja, organizatorka imprezy. = Wydawało mi się, że najbardziej pożądaną wiedzą jest ta z zakresu ratownictwa - dodaje. Przyznaje także, że pomysł zaproszenia Krzysztofa Wielickiego na Akademię pojawił się już dawno temu. - Jest on osobą rozpoznawalną, chcieliśmy, żeby idea Akademii promująca bezpieczeństwo w górach, dotarła dzięki temu do szerszej grupy odbiorców.

W kwestii doboru warsztatów organizatorzy kierowali się wskazówkami przewodników IVBV oraz ratowników TOPR-u. Magda Ziaja już zapowiada, że letnia edycja Akademii odbędzie się podczas 10. Spotkań z filmem Górskim w Zakopanem (6-7 września). - Zainteresowanie jest ogromne, podczas zimowej edycji nie dla wszystkich starczyło miejsc, bo rozeszły się one zaledwie w ciągu kilku dni.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznej letniej edycji Akademii Górskiej odbyły się szkolenia z osadzania punktów i zakładanie własnych stanowisk, nawigacji i wyboru drogi w terenie, techniki wspinania z własną asekuracją w rysach dla zaawansowanych oraz zasad poruszania się na via ferratach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska