MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tatry. Szlak z Zawratu na Świnicę będzie otwarty. Ale tylko w jednym kierunku

Aurelia Lupa
Miejsce, w który doszło do obrywu skalnego, który zniszczył szlak z Zawratu na Świnicę
Miejsce, w który doszło do obrywu skalnego, który zniszczył szlak z Zawratu na Świnicę TOPR
Od 1 czerwca Tatrzański Park Narodowy otwiera dla wędrujących szlak z Przełęczy Zawrat na Świnicę. Z uwagi na bezpieczeństwo, ruch w tym rejonie Tatr będzie odbywał się w jednym kierunku.

FLESZ - Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami

Latem ubiegłego roku Tatrzański Park Narodowy wyremontował szlak między Zawratem a Świnicą, który w 2018 r. w wyniku obrywu skalnego uległ zniszczeniu. Szlak zostanie ponownie udostępniony dla turystów. Jednak z ważną zmianą: od tej pory będzie obowiązywał tam ruch jednokierunkowy - z Zawratu w stronę Świnicy.

Taka decyzja jest podyktowana względami bezpieczeństwa i zgodna z rekomendacjami Naczelnika TOPR. W ostatnich latach przyrodnicy obserwują większy ruch turystyczny na wysokogórskich szlakach i tworzące się zatory, co w miejscach stromych i eksponowanych ma bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa. W ocenie TPN i TOPR otwarcie szlaku jako jednokierunkowego – od Zawratu do Świnicy – pozwoli zmniejszyć natężenie ruchu turystycznego w rejonie wcześniejszego obrywu skalnego.

Wyeliminowanie ruchu w odwrotnym kierunku (zejście z wierzchołka Świnicy na Zawrat) powinno również wpłynąć na bezpieczeństwo turystów. Liczba wypadków śmiertelnych w ostatnich 10 latach w tym rejonie jest porównywalna z liczbą tragicznych zdarzeń w rejonie Rysów czy całej Orlej Perci. Prawdopodobnie jest to związane z łatwym dostępem szczytu Świnicy z Kasprowego Wierchu i dużymi trudnościami w zejściu, na które napotykają turyści, często zupełnie na to nieprzygotowani. To właśnie na odcinku pomiędzy Świnicą a Zawratem odnotowano najwięcej wypadków.

– Obecny stan okolic obrywu nie wyróżnia się szczególną niestabilnością w porównaniu do sąsiednich ścian i turni, będących obszarem o dużej erozji i kruchości skał – mówi Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. - Trzeba jednak pamiętać, że nigdy nie można wykluczyć kolejnych obrywów skalnych. Takie zagrożenie jest naturalnym ryzykiem występującym w górach takich jak Tatry.

– Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego w kierunku Zawrat-Świnica być może pozwoli ograniczyć liczbę wypadków, a z pewnością da możliwość oceny takiej formy zarządzania ryzykiem w masowym ruchu turystycznym na szlakach wysokogórskich. Mamy już w Tatrach kilka odcinków jednokierunkowych i to rozwiązanie się sprawdza – komentuje Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

W początkowym okresie po otwarciu szlaku, w informowaniu turystów o zmianach pomogą wolontariusze i pracownicy terenowi, pojawią się też tablice informacyjne. Wprowadzone także zostaną zmiany na mapach w punktach wejścia do parku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska