FLESZ - Polska na baterie. Jesteśmy liderem ich eksportu

Tatrzańska fauna i flora takich tłumów nie widziała przez ostatnie miesiące. Na długi weekend w góry ruszyły tysiące osób. W piątek przed wejściami na szlaki ustawiały się długie kolejki chętnych. Dojazd do Palenicy Białczańskiej, gdzie zaczyna się szlak do Morskiego Oka - z uwagi na ogromną liczbę samochodów turystów - został zamknięty przez policję. Z kolei w Dolinie Chochołowskiej - by w ogóle wejść na szlak - trzeba było odstać kilkanaście minut w kolejce do kasy.
Ile osób wędrowało po tatrzańskich szlakach w piątek? Tego na razie nie wiadomo. Z pewnością było to kilkadziesiąt tysięcy łącznie - na wszystkich szlakach w Tatrach.
Sprzyjała temu piękna słoneczna pogoda. W sobotę już tak ładnie nie będzie. Od rana nad Podhalem pojawiły się deszczowe chmury i zaczął kropić deszcz. Według prognoz w sobotę deszcz może towarzyszyć nam przez cały dzień, na dodatek mogą pojawić się burze.
Tatry. Ludzie ruszyli w góry, a policja odholowała im 16 źle...
Mimo to wszystkie miejsca parkingowe na Palenicy Białczańskiej i na Łysej Polanie zostały zarezerwowane. Tatrzański Park Narodowy zaleca, by do Morskiego Oka wybierać się busami komunikacji zbiorowej. Ostrzega także przed warunkami w górach.
- W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach zalega śnieg, który miejscami jest twardy (głównie w miejscach zacienionych i żlebach). W miejscach nasłonecznionych, w ciągu dnia śnieg robi się mokry, grząski i przepadający. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia oraz posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków oraz posiadanego doświadczenia poruszania się w warunkach zimowych. Warunki na niżej położonych szlakach są dobre, jedynie gdzieniegdzie może występować błoto lub kałuże - ostrzegają przyrodnicy.
Trzeba także uważać na burze. Jeśli usłyszymy zbliżającą się burze - zacznijmy od razu schodzić ze szlaku. - Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych - dodają przyrodnicy.
Zakopane. Na Krupówkach pożegnali już pandemię. Tłumy turyst...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]