Akcja ma być przeprowadzona w najbliższą sobotę 27 lutego. Przy pomocy specjalistycznego wózka umożliwiającego osobom niepełnosprawnym ruchowo poruszanie się po zaśnieżonym terenie górskim, wolontariusze Fundacji W Góry Serca podejmą próbę zdobycia jednego z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów – Kasprowego Wierchu. Będzie to pierwsze w Polsce tego typu zimowe wejście na górski szczyt. Szanse zdobycia góry otrzyma Maciek, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe.
Podopiecznemu Fundacji towarzyszyć będzie cała grupa wolontariuszy. Znajdą się wśród nich m.in. jeden z najwybitniejszych skialpinistów Andrzej Bargiel, wokalista Staszek Karpiel-Bułecka, przewodnik tatrzański Przemysław Sobczyk oraz fundatorzy: Adam Hofman, Maciej Przetakiewicz oraz mistrz Polski w biegach górskich Marcin Świerc. Wspólnie pokonają skiturowy szlak, prowadzący z Kuźnic przez Kalatówki, Hale Goryczkową, na Kasprowy Wierch. Start akcji zaplanowano na godzinę 9:00 w Kuźnicach, przy wejściu na szlak wiodący do Kalatówek. Uczestnicy przewidują, że na szczycie zameldują się około godziny 12.
- Niesamowite, że osoby niepełnosprawne zyskują możliwość uczestniczenia w górskim świecie także zimą. Jeszcze do niedawna wydawało się to niemożliwe. To pokazuje najlepiej, że wszelkie bariery istnieją tylko w naszych głowach. Taki zjazd z Kasprowego Wierchu to naprawdę ogromna satysfakcja – mówi Andrzej Bargiel.
- Wchodząc w zeszłym roku na szczyt Śnieżki z niepełnosprawnym Leszkiem udowodniliśmy, że górskie szlaki nie mają dla nas barier. Pomyśleliśmy, że skoro udało się to zrobić latem, to dlaczego by nie spróbować także zimą?! Wierzymy, że, dzięki działaniom naszej Fundacji, obecność osób niepełnosprawnych ruchowo na szlakach stanie się codziennością - mówi Gniewomir Knapski, Prezes Fundacji W Góry Serca.
Tym razem podopiecznym Fundacji jest Maciek, który od urodzenia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Chłopak od 12 lat pokonuje ze swoim tatą tysiące kilometrów. Mają za sobą wiele maratonów zarówno miejskich jak i górskich, sztafet oraz biegów na krótszych dystansach. Teraz będzie miał szansę poczuć tą samą radość, co inni fani zimowych, górskich wędrówek. Maciek wraz ze swoją rodziną również pomagają! Założyli fundacje „Maciek biega”, która zbiera środki na sportowe wózki biegowe dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.
- Zwieńczeniem wycieczki skiturowej jest zjazd. Nasz zjazd będzie jednak inny niż wszystkie. Akcja Fundacji udowodni, że jeśli tylko bardzo chcemy, to możemy dać osobom niepełnosprawnym taką samą możliwość kontaktu z naturą i realizacji górskich marzeń - podkreśla Adam Hofman, współzałożyciel Fundacji W Góry Serca.
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
