Tak słoneczna i mroźna pogoda będzie nam towarzyszyła przez cały weekend. Kto zaplanował na weekend wypad w góry czy na narty - ten trafił w dziesiątkę.
Już w piątek narciarze opanowali Kasprowy Wierch. Od rana na trasie w Dolinie Gąsienicowej widać sporo szusujących. W weekend można się spodziewać jeszcze większych tłumów.
Planujący jednak wycieczki w wyższe partie gór muszą się odpowiednio do tego przygotować. TOPR podwyższył stopień zagrożenia lawinowego do trzeciego.
- Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne. Szlaki pokryte są grubą warstwą śniegu, który jest z reguły bardzo twardy. Po południu, w miejscach nasłonecznionych, może robić się grząski i przepadający. W partiach graniowych wieje silny wiatr, który miejscami przeniósł śnieg, tworząc głębsze zaspy. Powyżej górnej granicy lasu, niektóre szlaki są nieprzetarte. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk zalega śnieg, który na bardziej uczęszczanych szlakach jest twardy i udeptany. Miejscami jest bardzo ślisko. - Zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe - dodaje TPN.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
