W Tatrach marcowe warunki zapierają dech w piersiach. W górach nocami temperatura spada poniżej zera, ale w ciągu dnia termometry wskazują nawet kilka stopni powyżej zera. Na dodatek z powodu lockdownu i środka tygodnia, w górach jest niemal pusto. Kto więc zaplanował sobie wypad teraz w góry, będzie miał okazję w ciszy i spokoju napawać się majestatem Tatr.
Wyjątkowo pięknie teraz wygląda Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami - zobaczcie na zdjęciach.
Kto jednak planuje się wybrać w wyższe partie gór, musi pamiętać o czyhających niebezpieczeństwa. W Tatrach powyżej 1600 metrów obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
- W wyższych partiach Tatr pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana w zależności od wystawy i wysokości. Zalegający na szlakach śnieg jest w godzinach porannych bardzo twardy i zmrożony, występuje lodoszreń. W godzinach popołudniowych, w miejscach nasłonecznionych robi się mokry i grząski. W żlebach oraz miejscach zacienionych twardy śnieg utrzymuje się przez cały dzień. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Gdzieniegdzie szlaki są pozawiewane i występują zaspy. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk miejscami jest ślisko i występują oblodzenia, zwłaszcza w godzinach porannych oraz w miejscach zacienionych. Po południu, w miejscach nasłonecznionych tworzy się breja oraz błoto pośniegowe.
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
