Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Tatrzańska Atlantyda". Magia Tatr, których już nie ma

Rafał Stanowski
Góral nad Czarnym Stawem Gąsienicowym
Góral nad Czarnym Stawem Gąsienicowym Tatrzańska Atlantyda
Dzięki albumowi "Tatrzańska Atlantyda" Piotra Mazika możemy przenieść się w czasie i przestrzeni, by poznać inne oblicze Tatr i Zakopanego.

Pomysł był prosty, a zarazem genialny. Odkopać spod śniegu zapomnienia dawne zdjęcia z Podhala. Te z czasów, gdy kolor był dla fotografii nieosiągalnym marzeniem. Czarno-biały zestaw, który znalazł się w pięknie wydanej książce, sprawia, że blaknie wiele barwnych kadrów.

- Założyłem sobie, że to ma być album nieewidentny - mówi autor książki, Piotr Mazik, zakopiański przewodnik i narciarz.
Chciał uciec od sztampowych obrazów Podhala, które znamy z książek i sieci. Pokazać autentyczne piękno regionu. - Od dawna pasjonuję się fotografią - mówi Piotr Mazik. - Gdy tylko pada deszcz i nie wychodzę w góry, siadam i oglądam zdjęcia.

Od kilku lat przeglądał wielkie zbiory. - Zobaczyłem tysiące opowieści, zupełnie innych od stereotypowych kadrów z Tatr i Zakopanego - opowiada.

Większość zdjęć pochodzi z bogatych zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, które wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym wydało album. Cały ten materiał jest niedostępny dla zwiedzających, więc album okazuje się jedyną szansą na poznanie wyjątkowych archiwaliów.

Możemy zobaczyć nie tylko górskie pejzaże, ale i aktywności, którym oddawali się ludzie - wycieczki, narciarstwo, polowanie (także na owady) czy wyścigi samochodowe na trasie Łysa Polana - Morskie Oko.

Czas płynie, góry się zmieniają. - Książka uświadamia, jak krótko tak naprawdę tu jesteśmy - opowiada Piotr Mazik. - Gdy patrzyłem na niektóre kadry sprzed wielu lat, nie mogłem rozpoznać miejsca, w których zostały wykonane.

Tatry nie są takie same jak kiedyś. Wystarczy jeden wiatr halny, by odmienić oblicze np. Doliny Kościeliskiej. Przyroda podlega stałej ewolucji. Zakopane zresztą też, o czym wszyscy dobrze wiemy.

Czy jest to zmiana na lepsze czy gorsze - oceńmy sami po przejrzeniu tego zajmującego, liczącego ponad 300 stron albumu.

Napisz do autora:

[email protected]

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CZY JESTEŚ PRAWDZIWYM KRAKUSEM?"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska