https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te projekty warto poprzeć

komentuje Wojciech Harpula, redaktor naczelny
Wojciech Harpula
Wojciech Harpula Andrzej Banaś / Polska Press
Nie wiem, czy kiedykolwiek słyszeli Państwo o budżecie obywatelskim województwa małopolskiego.

Jeżeli nie, już wyjaśniam: to świetne narzędzie umożliwiające wydawanie pieniędzy samorządu na cele zgodne z wolą mieszkańców, a nie tylko urzędników. Małopolanie mają do dyspozycji 8 mln złotych, mogą je przeznaczyć na dowolne przedsięwzięcia - byle tylko ich realizacja mieściła się w kompetencjach marszałka.

By to zrobić i poczuć satysfakcję, że tym razem to my decydujemy, na co zostaną wydane publiczne pieniądze, trzeba naprawdę niewiele: wystarczy zagłosować (w internecie, wrzucając kartę do urny lub wysyłając ją do urzędu) na wybrane przez siebie zadanie.

Chciałbym Państwa gorąco zachęcić do skorzystania z tej możliwości, a Czytelników z Krakowa oraz Tarnowa poprosić o wsparcie dla dwóch, niezwykłych projektów: wirtualnej rekonstrukcji bombowca PZL. 37 Łoś (w Krakowie) oraz wirtualnej rekonstrukcji zamku na Górze św. Marcina (w Tarnowie).

Przeczytaj także: Chwała polskim bohaterom nieba, czyli historia Łosia

Uważamy bowiem, że budżet obywatelski powinien służyć realizacji takich właśnie przedsięwzięć: odważnych, pionierskich, innowacyjnych. Takich, których nie wymyśliliby urzędnicy.

O co chodzi w tych projektach? O wskrzeszenie, dzięki użyciu najnowszych technologii, legendarnego, przedwojennego samolotu polskich sił powietrznych oraz budowli, która przez wieki była symbolem i przedmiotem dumy Tarnowa, a dziś jest smutną ruiną.

Przeczytaj także: Zamkowi na Górze św. Marcina warto przywrócić choć namiastkę świetności

Te projekty są pięknym dowodem troski o zachowanie naszego, polskiego i małopolskiego, dziedzictwa. Opakowują historyczne symbole w niezwykle nowoczesne szaty. I są - przepraszam za wyrażenie - po prostu fajne. Kto nie chciałby usiąść za sterami polskiego samolotu i zbombardować niemieckiej kolumny wojsk? Kto nie chciałby przejść się po murach i komnatach zamku w Tarnowie, który dziś jest kompletną ruiną?

Dziś niemożliwe staje się możliwe. Wystarczy zagłosować na jeden lub drugi projekt. Do czego z pełnym przekonaniem Państwa zachęcam. Pomóżmy pomysłom, które na to zasługują.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rudy z Budy
Mowiac o budzecie to chialbym sie dowiedziec jakie finansowanie dostaje Gazeta Krakowska od swojego wlasciciela czyli niemieckiego koncernu prasowego Verlagsgruppe z Passau oraz ile pieniedzy GK transferuje do Niemiec.
x
xxx
Infrastrukturą to samorząd powinien się zająć. Potem kiepski wojt czy starosta będzie się chwalił ze to ON WYBUDOWAŁ. Zacznijmy rozliczać samorządy z realnych sukcesów i braku aktywności w wielu bardzo potrzebnych dziedzinach.
J
JJ
Jakoś wolę żeby powstało coś co będzie namacalne i posłuży wszystkim na lata i bezpłatnie 24h/dobę (te atrakcje będą bezpłatne?), np. ucywilizowanie w końcu tras rowerowych koło Kolnej (KRK24 "Bezpieczna ścieżka rowerowa do Tyńca" )
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska