Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Telefon wsparcia. Seniorzy zdani na samotność mogą wykręcić specjalny numer

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Szlachetna Paczka prowadzi telefon wsparcia dla osób starszych "Dobre Słowa".
Szlachetna Paczka prowadzi telefon wsparcia dla osób starszych "Dobre Słowa". Szlachetna Paczka
Szlachetna Paczka prowadzi telefon wsparcia dla osób starszych "Dobre Słowa". To projekt dedykowany seniorom, dla których pandemia koronawirusa to czas spotęgowanej samotności i wykluczenia. Teraz mogą oni skorzystać z pomocy doświadczonych psychologów i terapeutów każdego dnia.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

- Nasz raport mówi o tym, że ci, którzy byli przed pandemią samotni, są samotni jeszcze bardziej. W szczególnej sytuacji są seniorzy, dla których wyjście do sklepu czy do lekarza było okazją do tego, by nawiązać relacje z innymi ludzi - mówi prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki i inicjatywy "Dobre Słowa" – telefon dla seniorów.

Inicjatywa powstała w odpowiedzi na społeczny problem spotęgowany obecnymi obostrzeniami. Seniorzy zdani na samotność mogą teraz zadzwonić pod numer 12 333 70 88, pod którym każdego dnia tygodnia w godzinach 10:00–12:00 oraz 17:00–19:00 ktoś będzie na nich czekać.

Specjaliści z telefonu wsparcia nie tylko wysłuchają, zapewnią odpowiednie wsparcie emocjonalne, ale – w razie potrzeby – połączą danego seniora z lokalnym wolontariuszem Szlachetnej Paczki, który będzie z nim w stałym kontakcie i pomoże w robieniu zakupów, załatwieniu spraw urzędowych czy realizacji recepty w aptece.

Nowa atrakcja Tuchowa. Ścieżka pod skałką prawie gotowa [GALERIA]

- Pod tym numerem dyżurują psycholodzy, osoby, które po prostu będą te dobre słowa wymieniać z seniorem, towarzyszyć mu. Potem, jeśli będzie taka potrzeba, wolontariusze zostaną z seniorem. Ideą jest to, by ludzi łączyć ze sobą. By ta relacja była trwała - zaznacza Joanna Sadzik.

Według Raportu o Samotności Szlachetnej Paczki – chroniczne poczucie samotności zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 14 proc. Podnosi ciśnienie, obniża odporność, wpędza w depresję. W Polsce jest dziś ponad 5 milionów jednoosobowych gospodarstw domowych, oznacza to, że co czwarty nasz sąsiad wraca do pustego mieszkania, albo jak teraz – jest w nim niemal uwięziony.

– Od kilku tygodni nasz świat jest inny. Zauważyliśmy problem samotności i jako Szlachetna Paczka jesteśmy od tego, żeby na problemy odpowiadać – dodaje Joanna Sadzik i przywołuje historię pana Michała, samotnego 70-latka, który znalazł wsparcie w telefonicznej rozmowie.

Również pani Beata zadzwoniła pod "Dobre słowa". 65-latka porusza się o kulach. Mieszka na 4 piętrze w budynku bez windy i nawet wyjście do sklepu jest dla niej trudną wyprawą. Podczas rozmowy przyznała, że uwielbia czytać książki - wolontariusze organizują więc dla niej własne biblioteczki, skoro ta, z której korzystała do tej pory jest teraz zamknięta. Cieszy się, bo to kolejne tematy do rozmów. A "Dobre Słowa" to jedyne miejsce, w którym je prowadzi.

Koncepcja drogi do MCN, wraz ze wskazaniem, gdzie PK ma wuzetki na parking i gdzie Akopol chciał budować blok

Politechnika wycofuje się z pomysłu budowy bloku na terenach...

Ponieważ miesięczny koszt utrzymania infolinii to 10 tys. złotych, Szlachetna Paczka uruchomiła zbiórkę pieniędzy.
- Chcemy, aby projekt mógł nadal pomagać i rozwijać się – nie tylko na czas kwarantanny, ale do końca 2020 roku. Potrzeba więc 60 000 zł. Nie pozwólmy, żeby potrzebujący seniorzy zostali sami - apelują jej pracownicy i wolontariusze.

Zgromadzone fundusze zostaną przeznaczone na wynagrodzenia dla specjalistów odbierających telefony oraz na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem numeru oraz drukowaniem plakatów, dzięki którym seniorzy z całej Polski mogą dowiedzieć się o nowej inicjatywie.

Osoby zainteresowane wsparciem mogą skorzystać z linku, pod którym znajduje się zrzutka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska