Mateusz Pietras
W półfinale turnieju tenisowego WTA 1000 - "China Open" w Pekinie, Iga Światek wygrała z Amerykanką Cori Gauff 6:2, 6:3. Mecz trwał godzinę i 14 minut. W finale zawodów rozgrywanych na twardych kortach, Polka zagra albo z Rosjanką z paszportem kazachskim Jeleną Rybakiną albo rodaczką tej ostatniej, niegdyś reprezentującą... Włochy - Ludmiłą Samsonową. To ósmy triumf Polki nad mistrzynią US Open Gauff. Wcześniej z turnieju odpadła liderka rankingu WTA Białorusinka Aryna Sabalenka. Polka zagra w dwudziestym finale rangi WTA, a pierwszym na Dalekim Wschodzie.

Na drodze mistrzyni US Open

W półfinale turnieju WTA 1000 w Pekinie Iga Świątek walczyła z Amerykanką Cori Gauff. Przed meczem obie tenisistki przegrały jedną partię na przestrzeni czterech meczów. Do spotkania o finał Świątek rozprawiła się z Hiszpanką Sorribes Tormo (2:0), Francuzką Graczową (2:0), rodaczką Magdą Linette (2:0) i drugą reprezentantką Francji Garcię (2:1), która była rozstawiona z numerem dziewiątym. Zaś dzisiejsza rywalka Polki pokonała Rosjankę Aleksandrową (2:0), Chorwatkę Martić (2:0), drugą Rosjankę i zwyciężczynię Japan Open Kudermietową (2:0) i szóstą rakietę świata Sakkari (2:0).

Przed China Open Cori Gauff wygrała dwa turnieje z rzędu. Najpierw triumfowała w WTA 1000 w Cincinnati, a potem sięgnęła po pierwszy wielkoszlemowy tytuł wygrywając US Open.

Zwykły mecz przeciwko Cori Gauff

Pierwszy set to dominacja jednej zawodniczki. Świątek pokazała, że potrafi grać przeciwko 19-letniej zawodniczce. Przełamanie nastąpiło już w trzecim gemie. Trzecie rakieta świata nie potrafiła przeciwstawić się dobrze dysponowanej tego wiceliderce rankingu WTA. Polka jeszcze raz znalazła sposób na serwis rywalki. Po piątym gemie prowadziła już 4:1. Set zakończył się wygraną 6:2. Podczas czterech gemów serwisowych nie było momentu, w którym Polka musiała bronić break pointa. Drugi set to powtórka z rozrywki. Wygrała nie tracąc serwisu 6:3.

W kolejnej rundzie zmierzy się ze zwycieżczynią meczu Jelena Rybakina - Ludmiłą Samsonowa.

Iga Świątek po raz dziewiąty podejmowała Cori Gauff. To ósme zwycięstwo Polki. W Cincinnati mistrzyni US Open przerwała serię siedmiu meczów przegranych z czterokrotną wielkoszlemową mistrzynią.