Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tenis w Chrzanowie to był popularny sport. Grano w niego już od 1924 roku. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

OPRAC.:
Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Pierwszy od lewej Zdzisław Wojtczak, trzeci Paweł Skipała
Pierwszy od lewej Zdzisław Wojtczak, trzeci Paweł Skipała Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej/Kolekcja Fabloku
Na ziemi chrzanowskiej w tenisa grano chętnie. Początki fablokowskiej sekcji tenisa ziemnego opisuje publikacja „Fabryka Lokomotyw im. F. Dzierżyńskiego w Chrzanowie 1924-1974”. Zobaczcie zdjęcia, jakie na ten temat zgromadziła chrzanowska bibilioteka.

W Chrzanowie chętnie grano w tenisa

„Znacznie trudniejszy start [niż sekcje piłki nożnej i kolarska] zanotowała sekcja tenisowa, powołana do życia w roku 1927. Rozpoczęto czynem społecznym budowę kortu tenisowego. Obiekt ten oddany do użytku do użytku w 1928 r. nie rozwiązał problemu gdyż chętnych uprawiania tej pięknej dyscypliny było wielu.

W pierwszych latach tenis posiadał charakter relaksowy. Uprawiający tę dyscyplinę sportu byli przeważnie pracownikami umysłowymi. Po dwóch latach treningowych zorganizowano drużynę, która początkowo rozgrywała spotkania towarzyskie, a od roku 1931 kontakty sportowe zostały znacząco rozszerzone na teren województwa krakowskiego.
Zanotowano także spotkania z drużynami śląskimi czy też z drużyną HCP Poznań.
Chociaż sekcja wykazuje dużą żywotność i zawodnicy biorą udział w różnego rodzaju turniejach, nie osiąga wysokiej klasy wyników. Przeszkodą w tym jest posiadanie tylko jednego kortu co ogranicza możliwości treningowe.

Wśród zawodników, którzy reprezentują barwy Towarzystwa [Sportowo-Oświatowego „Fablok”] figurują nazwiska:

  • Heleny Salasch,
  • Leona Grądzkiego,
  • Janisława Rulińskiego,
  • Janusza Symonowicza,
  • Stanisława Zemły.

Długoletnimi kierownikami sekcji byli: Edward Jurasz i Julian Paczowski.”

W okresie powojennym do najbardziej znanych zawodników Fabloku należeli m.in.: Wanda Zięba, Władysław Kurman, Józef Skipiała, Zdzisław Wojtczak, Leszek Abratowski. Sekcją opiekował się przez kilka dekad, począwszy od 1950 roku, kierownik, a zarazem gracz, Zdzisław Wojtczak. Sylwetki sportowców prezentował na swoich łamach „Przeglad Wiadomości”. W 1968 roku do sekcji tenisa ziemnego należało 20 osób, dla porównania – w tym samym czasie chętnych do gry w piłkę nożną było 120. W PRL-u tenis ziemny pojawiał się także na masowych zawodach sportowych w całym kraju, czyli tzw. Spartakiadach."

Powyższy tekst przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie na podstawie: Artykułów archiwalnych z „Przeglądu Wiadomości” oraz „Fablok w Chrzanowie. Monografia”, pracy zbiorowej pod redakcją Bogusława Krasnowolskiego, s.219.

Chrzanowska biblioteka i Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej rozszerzają swoje zbiory

- Poszukujemy informacji o chrzanowskim sporcie – w tym o naszych klubach i zawodnikach. Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które posiadają dodatkowe materiały i informacje. Mile widziane będą fotografie archiwalne, wspomnienia, artykuły prasowe i inne pamiątki (proporczyki, puchary, medale, koszulki, legitymacje, plakaty, bilety, itp.) - apelują.

Fotografie z galerii dotyczące Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce Fablok w Chrzanowie ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie zdigitalizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie w ramach współpracy przy Cyfrowym Archiwum Ziemi Chrzanowskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska