Mateusz Pietras
Novak Djokovic o jedno zwycięstwo od 23.wielkoszlemowego tytułu
Novak Djokovic o jedno zwycięstwo od 23.wielkoszlemowego tytułu PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG
Serb Novak Djoković - po zaciętych dwóch pierwszych setach - pokonał w półfinale French Open Hiszpana Carlosa Alcaraza 6:3, 5:7, 6:1, 6:1. W finale turnieju wielkoszlemowego na kortach Roland Garroda zagra po raz siódmy w karierze, z czego wygrał dwa razy. Zwycięstwem z Alcarazem zapewnił sobie 34. finał Wielkiego Szlema. Serb czeka na rywala meczu Aleksander Zverev - Casper Ruud.

Mecz półfinałowy pomiędzy Novakiem Djokoviciem, a Carlosem Alcarazem urastał do rangi finału Rolanda Garrosa. Rozstawienie zadecydowało, że było im dane spotkać się na tym etapie rywalizacji. Przed spotkaniem, większość ekspertów stawiało na lidera rankingu ATP - Carlosa Alcaraza. Tenisiści ze sobą zmierzyli się tylko raz. W Madrycie na kortach ziemnych triumfował Carlos Alcaraz.

Mistrzowskie otwarcie

Mecz charakteryzował się genialnymi zagraniami, czy też długimi wymianami. Pierwsze przełamanie nastąpiło w czwartym gemie. Serb wykorzystał pierwszy ,,break point''. Siódmy gem był najdłuższym w całym meczy. To właśnie przy serwisie Djokovicia, Alcaraz miał szansę na powrót do seta. Dwukrotny mistrz tej imprezy wygrał wojnę nerwów i obronił swoje podanie. Partia zakończyła się 6:3.

Do czterech razy sztuka

Druga odsłona szlagieru rozpoczęła się od mocnego uderzenia jednego i drugiego tenisisty. Tenisiści trzykrotnie się przełamywali. W ósmym gemie przy serwisie Serba, wygrał Hiszpan, a w dziewiątym było odwrotnie. Jednak końcówka przy 5:5 należała do Hiszpana. Mistrz US Open przełamał rywala i dopiero szósta piłka na set zakończyła partię. W trakcie drugiego seta Serb poprosił o interwencję medyczną.

Problemy zdrowotne i po emocjach

Początek trzeciej partii odwrócił bieg tego meczu. Przy stanie 1:1, Alcaraz poprosił o przerwę medyczną, która kosztowała go utratę gema. Od tego momentu to legenda tenisa dzieliła i rządziła na boisku. Novak wygrał pięć gemów z rzędu i set zakończył się 6:1. Kolejna partia również była bez emocji. Odczuwając dyskomfort Hiszpan, nie był w stanie nawiązać równej walki. Serb zwyciężył 6:1 i cały mecz 3:1.

Zwycięstwem Serb przypieczętował siódmy finał na kortach w Paryżu. Tym samym po raz 34. wystąpi w finale Wielkiego Szlema, co jest rekordem wszechczasów. W finale Serb zmierzy się ze zwycięzca meczu Aleksander Zverev - Casper Ruud.