https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"The Kingdom "– monumentalne dzieło Edwarda Elgara po raz pierwszy w Filharmonii Krakowskiej. Plus zbiórka na rzecz Ukrainy

Paweł Gzyl
Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej
Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej K. Kalinowski
Najbliższe koncerty, jakie odbędą się w Filharmonii Krakowskiej – w piątek, 4 marca o godz. 19.30 oraz w sobotę, 5 marca o godz. 18 - będą jednymi z najistotniejszych wydarzeń muzycznych, zarówno ze względu na repertuar, jak i wyjątkową obsadę wykonawczą. Przed krakowską publicznością zaprezentowane zostanie bowiem monumentalne oratorium Edwarda Elgara – "The Kingdom", zaś Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Paul Goodwin – jeden z najbardziej znanych brytyjskich dyrygentów wywodzących się z nurtu historycznego wykonawstwa muzyki dawnej.

FLESZ - Fake news, dezinformacja czyli rosyjska propaganda ROZMOWA

od 16 lat

Edward Elgar miał zamiar napisać trylogię o życiu i działalności apostołów Chrystusa. Wprawdzie ostatecznie nie powstało dzieło trzyczłonowe, ale napisane przez niego dwa oratoria – "The Apostles" oraz "The Kingdom" to kompozycje świadczące zarówno o wielkości talentu kompozytora, jak i jego nieposkromionej muzycznej wyobraźni. Źródłem tekstów dla Elgara – autora libretta, były Dzieje Apostolskie, ewangelia, a także wczesnochrześcijański zbiór modlitw Didache.

W centrum historii, znalazły się wydarzenia po wniebowstąpieniu Jezusa, zaś ich fabularną kulminacją – zesłanie Ducha Świętego, zaś ich uczestnikami, narratorami i komentatorami – Maryja Panna (sopran), Maria Magdalena (kontralt) oraz święci – Jan (tenor) i Piotr (bas). Żarliwie religijny kompozytor dał w swojej muzyce wyraz mistycznej duchowości i pobożności, zapisując na kartach swego dzieła miłość do Boga, stwórcy świata.

Monumentalne oratorium The Kingdom prawykonane zostało 3 października 1906 roku podczas Birmingham Music Festival i przyjęte bardzo entuzjastycznie. Dzieło to, a w zasadzie cała twórczość Sir Elgara, przyniosły znaczące ożywienie w muzyce angielskiej, która przeżywała świetność w odległych czasach działalności kompozytorskiej Henry’ego Purcella, czy Georga Friedricha Haendla.

Podczas nadchodzących koncertów Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Paul Goodwin – jeden z najbardziej znanych brytyjskich dyrygentów wywodzących się z nurtu historycznego wykonawstwa muzyki dawnej, który do współpracy zaprosił czworo wybitnych solistów – Elizabeth Watts (sopran), Christine Rice (kontralt), Toby’ego Spence’a (tenor) oraz Marka Stone’a śpiewającego basem. Goodwin osobiście kształtował listę zaproszonych do wykonawstwa partii solowych śpiewaków. Spodziewać się zatem można niezwykłego muzycznego, ale i duchowego przeżycia.

Ze względu na dramatyczny rozwój wydarzeń na Ukrainie, koncerty 4 i 5 marca będą połączone ze zbiórką darów na rzecz walczących. Organizatorzy proszą o przynoszenie do Filharmonii wszelkich darów, które mogą się przydać na terenie objętym wojną i pozostawienie ich w holu przed portiernią.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Najlepsze książki na Dzień Dziecka dla młodych czytelników

Najlepsze książki na Dzień Dziecka dla młodych czytelników

Fortepian za prawie 130 tys. zł już stoi nad Bagrami. Każdy będzie mógł na nim zagrać

Fortepian za prawie 130 tys. zł już stoi nad Bagrami. Każdy będzie mógł na nim zagrać

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska