Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To jest karmnik, a nie śmietnik! Mieszkaniec zwraca uwagę na złe dokarmianie ptaków, a ZZM edukuje czym karmić poszczególne gatunki

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Kosy, kwiczoły i sikory powinny jeść owoce
Kosy, kwiczoły i sikory powinny jeść owoce Pixabay.com
Chociaż zimowa aura trwała w Krakowie zaledwie kilka dni, to mieszkańcy nie zapomnieli o tym, że trzeba dokarmiać ptaki. W mieście oprócz licznych karmników są również tzw. kaczkomaty. Mieszkaniec Wzgórz Krzesławickich zwrócił uwagę, że może i niektórzy mają wiele dobrych chęci by dokarmiać ptaki, jednak robią to zupełnie nieumiejętnie i bezmyślnie, ponieważ zostawiają im pieczywo, czy też plastry słonego boczku. Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej tłumaczy jak prawidłowo dokarmiać ptaki, by nie wyrządzić im krzywdy. W galerii informacje - czym dokarmiać poszczególne gatunki ptaków.

Mieszkaniec Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie mówi nam, że w Parku Zielony Jar Wandy występuje ponad 20 gatunków ptaków, których dokarmianie w okresie zimowym jest bardzo ważne. Dlatego też, jakiś czas temu Pan Dariusz Grochal zwrócił się do Zarządu Zieleni Miejskiej z prośbą o montaż karmników.

- ZZM bardzo szybko zareagował na moją prośbę. Niestety, od samego początku kiedy tylko karmnik pojawił się w parku, znalazła się grupa mieszkańców, która traktuje je jako śmietniki, wyrzucając tam resztki swoich posiłków - mówi Pan Dariusz.

Jak relacjonuje mieszkaniec, w karmniku pojawiło się już spaghetti, ciasto z galaretką, sałatka jarzynowa, a ostatnio plastry boczku oraz notorycznie jest tam również wyrzucany chleb.

- Kategorycznie nie wolno tego robić rzucając całe spleśniałe bochenki chleba. Mieszkańcy zaśmiecają nie tylko okolice karmników. Wiem, że osoby spacerujące z psami mają ten sam problem, bo po osiedlu wala się masa resztek jedzenia, kości. Jest grupa ludzi którzy potrafią dokarmiać ptaki, kupują kulki dla ptaków, wieszają słoninę. Niestety, część ludzi wydaje się być niereformowalna. O tym jak, czym i kiedy dokarmiać ptaki – można przeczytać na znajdujących się obok karmników tablicach informacyjnych- mówi Pan Dariusz, który sam zajmuje się uzupełnianiem karmników.

ZZM edukuje i uświadamia mieszkańców

Jak tłumaczy nam Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, jednostka nie zajmuje się kontrolą jakości zimowego dokarmiania i egzekwowaniem błędów w tym zakresie, ponieważ nie posiada takich uprawnień, ani możliwości wyciągania prawnych konsekwencji z nich wynikających.

- Włączamy się natomiast w propagowanie wiedzy i edukowanie z zakresu prawidłowego dokarmiania ptaków. Przykładem są chociażby montowane na terenie parków kaczkomaty ze zbilansowaną karmą dla ptactwa wodnego. Kaczkomaty ustawione są na terenie Zalewu Nowohuckiego, Parku Bagry Wielkie, Parku Duchackiego oraz Parku Zaczarowanej Dorożki - mówi Aleksandra Mikolaszek.

Każdego roku ZZM stara się uświadamiać mieszkańców w zakresie prawidłowych zasad dokarmiania czy szkodliwości dokarmiania ptaków chociażby tak szkodliwym dla nich chlebem.

Kiedy powinno się rozpocząć dokarmianie ptaków?

- Jeśli dopisze śnieg i temperatura spada poniżej zera jest to wyjątkowy czas na białe szaleństwa tak uwielbiane zwłaszcza przez dzieci. Do zimowych zajęć można również zaliczyć dokarmianie ptaków, wieszanie im karmników i dbanie o to, aby znalazło się w nich jedzenie dla ptaków, które nie odlatują na zimę. Karmienie łabędzi nad Wisłą już na stałe wpisało się w zimowy obraz Bulwarów. Róbmy to więc tak, aby nie szkodzić a pomagać naszym skrzydlatym przyjaciołom - tłumaczy ZZM.

ZZM podaje kilka zasada jak prawidłowo dokarmiać ptaki:

  • dokarmiać powinniśmy tylko w przypadku śniegu i mrozu i kontynuować je do odwilży. Dokarmianie zwierząt w innych sytuacjach powoduje, że zaburzamy ich naturalną zdolność i chęć poszukiwania jedzenia, co w dalszej perspektywie jest szkodliwe.
  • miejsce dokarmienia (zawieszenie karmnika) powinno być poza zasięgiem drapieżników
  • dbajmy o porządek i wysypujmy tylko tyle jedzenia ile zwierzęta są w stanie zjeść. Jedzenia nie wolno wrzucać do wody, naruszenie tej zasady jest karane grzywną.
  • jeśli to możliwe pamiętajmy o świeżej wodzie dla ptaków
  • nie dokarmiajmy chlebem, ponieważ jest dla ptaków małowartościowym i nadmiernie słonym pokarmem
  • karmnik to nie śmietnik na resztki z kuchni. Nasze przetworzone i słone jedzenie bardzo ptakom szkodzi. Tak samo jak nam, szkodzi im również pleśń i bakterie. Dodatkowo pamiętaj, że resztki z obiadu są magnesem dla innych zwierząt takich jak: szczury, lisy, dziki, kuny, dzikie koty i psy, gołębie, mewy i ptaki krukowate
  • pokarm powinniśmy zamieszczać w różnorodnych miejscach, aby był dostępny dla wszystkich gatunków. Niektóre z nich jedzą wyłącznie z ziemi, ale należą do nich również gołębie. Jeśli chcesz zapobiec wyjadaniu pokarmu przez tłumy gołębi, umieszczaj pokarm w karmnikach, w których te duże ptaki się nie zmieszczą. Możesz również wywieszać smakołyki na drzewie (specjalne kule tłuszczowe, słonina, jabłka) – w ten sposób dostępne będą tylko dla małych ptaków i dzięciołów.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska