Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już 30 lat od reaktywacji! Tymbarski Strzelec ma co świętować

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
W bieżącym okresie swej działalności tymbarski Strzelec zorganizował 29 rajdów Szlakiem Walk Legionów Polskich na Ziemi Limanowskiej, 16 Rajdów Szlakiem Papieskim, 6 Rajdów Pamięci kpt. Tadeusza Paolone – Lisowskiego, szereg imprez o charakterze sportowo-obronnym (w tym także obrony cywilnej), biegi na orientację, zawody strzeleckie, obozy letnie i zimowe oraz akcje charytatywne
W bieżącym okresie swej działalności tymbarski Strzelec zorganizował 29 rajdów Szlakiem Walk Legionów Polskich na Ziemi Limanowskiej, 16 Rajdów Szlakiem Papieskim, 6 Rajdów Pamięci kpt. Tadeusza Paolone – Lisowskiego, szereg imprez o charakterze sportowo-obronnym (w tym także obrony cywilnej), biegi na orientację, zawody strzeleckie, obozy letnie i zimowe oraz akcje charytatywne Archiwum Strzelec
Jak zauważa Robert Nowak, dowódca Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku, by przypomnieć dzieje tymbarskiego Związku Strzeleckiego należy omówić jego genezę - od samej idei po działalność w różnych okresach historycznych naszego kraju.

Idea Strzelca narodziła się w okresie, kiedy Polska była podzielona pomiędzy trzech zaborców: Austrię, Niemcy i Rosję.

- Podlegająca monarchii austro-węgierskiej dzisiejsza Małopolska zwana wówczas Galicją stała się jego kolebką. Po upadku powstania listopadowego mimo wzmożonej represji zaborców powoli odradzała się myśl o nowym zrywie patriotycznym, która zrealizowana została w akcie powstania styczniowego. Słowa wiersza żyjącego w tym okresie pisarza i poety Władysława Ludwika Anczyca (1823-1883) oddawały te nastroje i stały się wkrótce hymnem bojowym, który na swych ustach nieśli walczący w powstaniu styczniowym. Przypomnijmy go sobie: „Hej, strzelcy, wraz - nad nami Orzeł Biały. A przeciw nam śmiertelny stoi wróg...” – mówi Nowak.

Całkiem prawdopodobne, że właśnie te słowa dały początek powołanemu do życia w 1908 roku na terenie Galicji tajnemu Związkowi Walki Zbrojnej, którego inicjatorem był późniejszy generał - Kazimierz Sosnkowski.

- Przez dwa lata organizacja ta działała konspiracyjnie, aby w 1910 roku zostać przekształconą w już jawne Towarzystwo Polskich Drużyn Strzeleckich. Ostatecznie 31 lipca 1911 roku władze austriackie zatwierdziły jego działalność jako organizacji wojskowej, której podstawowym zadaniem jest przygotowywanie kadr oficerskich i podoficerskich do walki zbrojnej przeciw Rosji – przypomina Nowak.

Głównymi działaczami Towarzystwa byli - jak pokazały historyczne dzieje - niezwykle ważne persony dla losów Polski: Kazimierz Sosnkowski, Józef Piłsudski (główny komendant), Władysław Sikorski i Walery Sławek.

Organizacja ta szybko rozprzestrzeniła się nie tylko na terenie Galicji, lecz także w Królestwie Polskim (zabór rosyjski) i konspiracyjnie w zaborze pruskim.

Warto dodać, że Towarzystwo Polskich Drużyn Strzeleckich działało na terenie Galicji pod dwoma nazwami. W okręgu lwowskim jako Związek Strzelecki, zaś w okręgu krakowskim - Strzelec.

Stosunkowo szybko, bo już w 1912 roku organizacja ta powstała w Tymbarku i została zarejestrowana jako Towarzystwo w Tymbarku XXVI Polska Drużyna Strzelecka w Tymbarku. Posiadała własną pieczęć owalną z nazwą oraz z godłem Orła Białego w koronie (środek).

Jak wynika ze stosownej dokumentacji, historię tymbarskiego Strzelca możemy podzielić na trzy okresy:

- 1912-1914 - od założenia drużyny strzeleckiej w Tymbarku do czasu wybuchu I wojny światowej (okres zawieszenia działalności);

- 1930-1939 – ppor. Jan Kordeczka, były Strzelec i żołnierz Wojska Polskiego reaktywuje drużynę Strzelca. Na skutek wybuchu II-ej wojny światowej i niemieckiej okupacji przerwano jej funkcjonowanie. Niemożliwym staje się również jej wznowienie po wyzwoleniu w 1945 r., gdyż nowe władze polityczne zawieszają działalność Strzelca na terenie całego kraju. Dopiero po upadku komunizmu nastają bardziej pomyślne dla organizacji czasy;

- Okres trzeci rozpoczyna się 2 kwietnia 1993 roku, po długiej 54-letniej przerwie. Jej wznowienie zawdzięczamy wysiłkowi, znanego w środowisku tymbarskim, młodzieżowego działacza Mieczysława Wawrzyniaka, Roberta Nowaka, pracownika Urzędu Gminy w Tymbarku i działacza PTTK Piotra Dębskiego.

Strzelec działa do dzisiaj

Trwa więc już trzeci okres działalności Związku Strzeleckiego w Tymbarku. 2 kwietnia 1993 roku znany w tutejszym środowisku działacz młodzieżowy Mieczysław Wawrzyniak, pracownik Urzędu Gminy w Tymbarku Robert Nowak i działacz PTTK Piotr Dębski przeprowadzili pierwsze spotkanie z ochotnikami na przyszłych Strzelców. Po zapoznaniu zebranych z ideą oraz regulaminem organizacji i po ożywionej dyskusji, jako swój akces zgłosili następujący kandydaci: Mieczysław Wawrzyniak – dowódca, Robert Nowak – zastępca dowódcy, szef sztabu; Ryszard Sobczak, Artur Kruszyński, Piotr Dębski, Maciej Nowak, Konrad Nowak, Jacek Atłas, Marcin Łomzik, Krzysztof Kawula oraz Paweł Mrózek – kwatermistrz.

Mówiąc o działalności drużyny Strzelca w Tymbarku nie sposób nie wspomnieć o jej animatorze, Mieczysławie Wawrzyniaku. W chwili obecnej nie ma go już wśród nas, odszedł na wieczną wartę, ale jego sylwetka jest wciąż trwała w naszej pamięci. Urodził się 27 grudnia 1932 roku w miejscowości Luboń koło Poznania.

Przez 30 lat wydarzyło się wiele

W bieżącym okresie swej działalności tymbarski Strzelec zorganizował 29 rajdów Szlakiem Walk Legionów Polskich na Ziemi Limanowskiej, 16 Rajdów Szlakiem Papieskim, 6 Rajdów Pamięci kpt. Tadeusza Paolone – Lisowskiego, szereg imprez o charakterze sportowo-obronnym (w tym także obrony cywilnej), biegi na orientację, zawody strzeleckie, obozy letnie i zimowe oraz akcje charytatywne.

Strzelcy uczestniczyli również - zajmując wysokie lokaty - w obozach centralnych organizowanych przez Komendę Główną ZS Strzelec OSW, w ogólnopolskich rajdach Policji i Straży Granicznej oraz Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

- Przygotowujemy się powoli do tych obchodów jubileuszowych. Chcemy to wszystko połączyć z rajdem pamięci kpt. Tadeusza Paolone, który ma odbyć się we wrześniu. Wówczas przypada 80. rocznica śmierci kapitana. Trzeba też wiedzieć, że to właśnie w Tymbarku narodziła się 26. polska Drużyna Strzelecka. Tutaj od dawna ten nurt patriotyczny miał się dobrze i staramy się to podtrzymać i o tym pamiętać – zauważa Robert Nowak.

Limanowa. Nowy most wygląda efektownie. Kiedy będzie można z niego korzystać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska