Pochodząca z XIV wieku kamienica swą nazwę zawdzięcza włoskiej kupieckiej rodzinie Hipolitów, którzy byli jej właścicielami w XVII stuleciu, dziś przy placu Mariackim 3 mieści się oddział Muzeum Krakowa. Prezentowana tu wystawa stała opowiada o realiach życia codziennego krakowskiego mieszczaństwa na przestrzeni kilku stuleci, znalazł się tu , m.in. gabinet bogatego mieszczanina z XVII, ozdobna sypialnia z rokokowymi malowidłami w pastelowych kolorach i meblami zdobionymi dekoracją kwiatową, a na drugim piętrze, gdzie pokazano mieszkanie rodziny z końca XIX wieku, znalazł się nieco staroświecki pokój babci, skromny pokój panienki oraz ośrodek życia mieszczańskiej rodziny – jadalnia.
To ostatnia chwila, by zobaczyć ekspozycję w takim kształcie, rodzina Hipolitów wyrusza bowiem w podróż, a ich siedziba trafi w ręce specjalistów od remontów, dzięki czemu zostanie nieco unowocześniona.
- Kamienica będzie przechodzić gruntowny remont konserwatorski mający na celu m.in. odnowienie historycznej substancji budynku, ale także wymianę przestarzałej instalacji elektrycznej. Będzie to okazja do konserwacji mebli, tkanin i rzemiosła artystycznego, które na co dzień można oglądać w budynku – wyjaśniają muzealnicy.
W czasie remontu rodzina Hipolitów uda się w podróż.
- W naszych mediach społecznościowych będziemy w tym czasie opowiadać o tym, jak i gdzie podróżowało się w XIX wieku, poruszymy tematy związane z przygotowaniami do podróży, m.in. pakowaniem, mody podróżnej, zaprosimy też do znanych kurortów – wyjaśnia muzeum.
W ostatni weekend przed remontem - 1 i 2 kwietnia - na zwiedzających czekają specjalne atrakcje, min. warsztaty dla dzieci „Wyprawa w nieznane i wielkie pakowanie”, podczas których uczestnicy sami spakują podróżną walizkę (1.04, godz. 10.00). W dniach finisażu będzie także okazja, by poznać historię tego niezwykłego miejsca podczas oprowadzania po wnętrzach kamienicy (1.04, godz. 13.00 i 15.00), w tym wieczornego, kiedy zazwyczaj zwiedzający nie mają okazji przebywać w Kamienicy Hipolitów (1.04, godz. 19.00). Zaś w niedzielę, 2 kwietnia, tematem przewodnim wydarzeń Kamienicy Hipolitów będą pamiątki z podróży. O tym, co przywożono z wypraw dalekich i bliskich uczestnicy dowiedzą się podczas spotkań zaplanowanych na godz. 13.00 i 15.00. Na wszystkie wydarzenia z ramach pożegnania z Kamienicą Hipolitów obowiązują limity uczestników.
Ponownie Kamienica Hipolitów powita zwiedzających w październiku 2024 roku.
- Po remoncie pokażemy wystawę poświęconą kobietom Krakowa, od średniowiecza po czasy współczesne, opowiemy o edukacji i równouprawnieniu. W tym czasie będziemy pracować nad scenariuszem wystawy stałej Kamienicy Hipolitów, która powróci w nieco zmienionym kształcie – wyjaśniają muzealnicy.
Spadek liczby miejsc na rynku pracy
