Spośród nich najwięcej głosów nadesłano na st. asp. Roberta Gładysza, policjanta "drogówki" Komendy Powiatowej Policji w Brzesku. Oprócz niego wyróżnionych zostało jeszcze pięciu innych funkcjonariuszy: asp. Krzysztof Okrajek, sierż. sztab. Łukasz Twardowski, mł. asp. Grzegorz Pilch, nadkomisarz Izabela Ciarka oraz st. post. Marta Gajęcka. Po raz pierwszy przyznano tytuł Osobowości Roku, otrzymał go ks. prałat Andrzej Waksmański, długoletni kapelan KW Policji w Krakowie.
Konkurs, który zorganizowaliśmy wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, został rozstrzygnięty podczas zorganizowanego wczoraj na bocheńskim Rynku Małopolskiego Święta Policji. - Praca w policji to służba. Ponad 14 tysięcy Małopolan oddało głos w konkursie "GK", a to oznacza, że ta służba jest szanowana - mówił Jerzy Miller, wojewoda małopolski.
Wicemarszałek Roman Ciepiela nagrodził st. asp. Roberta Gładysza medalem województwa małopolskiego "Polonia Minor". Wręczył mu także butelkę wina wyprodukowanego przez Uniwersytet Jagielloński.
Mł. asp. Grzegorz Pilch
Jest kontrolerem ruchu drogowego KPP w Nowym Targu. Ma uprawnienia ratownika pierwszej pomocy. Poza pracą wędkuje, jest również ratownikiem wodnym.
- Sierż. sztab.Łukasz Twardowski
Pracuje w KP Zabierzów, obecnie jako dzielnicowy rejonu Kryspinowa, Cholerzyna, Mnikowa i Czułowa. Jest koordynatorem ds. przemocy w rodzinie. - Asp. Krzysztof Okrajek
Dzielnicowy w VIII KP w Krakowie. Codziennie ma styczność z kradzieżami, pobiciami, znęcaniem się nad rodziną czy też poszukiwaniem zaginionych osób. - Nadkom. Izabela Ciarka
Wydział Prewencji KWP od 2006 roku, w policji służy od 1997 roku. Zajmuje się prewencją kryminalną i profilaktyką, organizuje prelekcje, spotkania i działania skierowane głównie do dzieci i młodzieży.
St. post. Marta Gajęcka
Pracuje w Ogniwie ds. Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji VIII w Krakowie . Zajmuje się poszukiwaniem nieletnich uciekinierów z domów rodzinnych i placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Rozmowa
Ze st. asp. Robertem Gładyszem z KPP w Brzesku, zwycięzcą plebiscytu na Policjanta Roku, rozmawia Małgorzata Więcek-Cebula
Czy "Policjant Roku 2014" często wręcza mandaty za szybką jazdę?
Wystawia, jeśli musi, jeśli dochodzi do zagrożenia życia. W innych sytuacjach wolę kogoś pouczyć, w moim przekonaniu przynosi to lepszy efekt. Zresztą są różne sytuacje, nie zawsze kierowca jest winny.
A prywatnie zdarzyło się Panu przekroczyć prędkość?
Chyba nie ma takiej osoby, która by nie przekroczyła prędkości. Staram się być jednak wzorem, jeździć zawsze przepisowo. Wiem, że patrzą na mnie inni. Jestem zresztą wyczulony na respektowanie prawa.
Dba Pan o jego przestrzeganie już 24 lata, pracując w policji. Wielu Pana kolegów już dawno przeszło na emeryturę. Pan się nie wybiera?
Na razie na pewno jeszcze nie. Mam 46 lat, w policji chciałbym przepracować przynajmniej do 55 roku życia. Bo to praca, która jest równocześnie moją wielką pasją. Zaraziłem nią chyba najmłodszego syna. Chłopiec ma dopiero 12 lat, ale już coś zaczął przebąkiwać, że też chciałby pracować w tym zawodzie. Być może więc będzie kontynuacja tej policyjnej pasji i początek rodzinnej tradycji.
CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!