https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tomasz Olszówka: Uchwała antysmogowa dla Tarnowa musi być wynikiem kompromisu

Paweł Chwał
Tomasz Olszówka mówi, że pomysł wprowadzenia w Tarnowie zakazu palenia węglem spotkał się z pozytywnym przyjęciem mieszkańców. Czy radni podejmą w tej sprawie uchwałę intencyjną?
Tomasz Olszówka mówi, że pomysł wprowadzenia w Tarnowie zakazu palenia węglem spotkał się z pozytywnym przyjęciem mieszkańców. Czy radni podejmą w tej sprawie uchwałę intencyjną? Paweł Chwał
Rozmawiamy z Tomaszem Olszówką, liderem Naszego Miasta Tarnów o planach wprowadzenia w mieście uchwały antysmogowej, zakazującej m.in. używania węgla w piecach.

FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze

Z programu ostatniej sesji spadł punkt dotyczący wprowadzenia w Tarnowie zakazu palenia węglem. Co stanęło na przeszkodzie?

Decyzja musi być przedyskutowana i dobrze przygotowana. W trakcie rozmów w klubach, na komisjach i z prezydentem zorientowałem się, że jest szansa na kompromisowe rozwiązanie, które zadowoli wszystkie strony. A jednomyślność rady i prezydenta w tej kwestii mają decydujące znaczenie.

Dlaczego?

My podejmować będziemy jedynie uchwałę intencyjną, a decydujący głos należeć będzie do sejmiku. Radni wojewódzcy muszą wiedzieć, że my faktycznie chcemy podjąć zdecydowane kroki w walce o czyste powietrze i jesteśmy w tym zdeterminowani.

Czyli temat powróci na obrady rady miejskiej?

Stanie się to pewnie już na najbliższej, listopadowej sesji. Wcześniej chcemy powołać zespół, złożony z przedstawicieli radnych, urzędu miasta oraz specjalistów w tym temacie, być może również znajdzie się w nim przedstawiciel urzędu marszałkowskiego, aby przygotować kompromisowy projekt uchwały.

Kompromisowy to znaczy jaki?

Pewne zapisy wymagają doprecyzowania, bo budzą zastrzeżenia części radnych, zwłaszcza z PiS. Chodzi m.in. o długość okresu dostosowawczego, nim uchwała wejdzie w życie. Ja zaproponowałem, żeby to były trzy lata. Inni twierdzą, że powinno być ich co najmniej pięć. Inną kwestią jest to, jakie konsekwencje wyciągać wobec tych, którzy nie przejdą na ekologiczne źródła ogrzewania, bo nie ma technicznych możliwości, aby podłączyć ich domy do sieci gazowej czy miejskiego ciepłociągu. Musimy to doprecyzować. Moim zdaniem miasto, zamiast kupować co zimę 700 ton węgla dla petentów MOPS, powinno te pieniądze przeznaczyć właśnie na to, aby zlikwidować u nich piece węglowe.

Czy restrykcje dotyczyć będą tylko węgla, czy też drewna?

Tu kompromis też jest możliwy. Zacznijmy od węgla. Kominki mogą zostać. Podobnie jak murowane grille czy piece na pizzę opalane drewnem. Nie będziemy aż tak restrykcyjni, jak w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
podpowiadacz

Prof. Jan Kiciński z Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk pochwalił się na antenie TOK FM, że udało się skonstruować elektrostatyczne filtry, które mogą znaleźć zastosowanie w budynkach jednorodzinnych. -Jest to rozwiązanie na już, na teraz, bo te filtry są bardzo tanie i łatwo je zainstalować – mówił na antenie prof. Kiciński.

Dzięki temu, że filtry usuwają zanieczyszczenia na poziomie ponad 95 proc., stare piece mogą emitować ich taką samą ilość zanieczyszczeń co nowoczesne urządzenia. – Nowy, niskoemisyjny kocioł wymaga wymiany instalacji w całym domu i jest kosztowny. Ludzie są nieufni, boją się. Dawaliśmy nawet nowe piece za darmo, ale ludzie i tak nie chcieli. Są duże braki po stronie świadomości. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że ochrona środowiska to nasz wspólny cel – zauważył naukowiec.

Skonstruowane filtry są już instalowane na piecach w wybranych gminach. Zostały również zaprezentowane przedstawicielom rządu. Trwają poszukiwania wykonawców, którzy zdecydowaliby się produkować je na skalę masową. Według ocen prof. Janickiego, gdyby udało się takowych znaleźć, koszt filtra mógłby wynieść około 2 tys. zł.

Taniej wyjdzie kupić ludziom te filtry jak debatować.....no chyba że nie o powietrze a o inne interesy tu chodzi???

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska