We wtorek kolarze wystartują o godz. 13.50 z rynku w Zamościu, około 15.30 przekroczą granicę województwa podkarpackiego w miejscowości Moszczanica (pow. lubaczowski). Dalej pojadą w kierunku Przemyśla. Decydujące fragmenty drugiego etapu będą miały miejsce, gdy kolarze miną Nehrybkę i zaczną rywalizację na podgórskich odcinkach w Kalwarii Pacławskiej. Tam zlokalizowana będzie premia górska II kategorii. Najlepsi kolarze spodziewani są na mecie w Przemyślu około 18.30.
– To bardzo ciekawy etap. Kiedy planowaliśmy tegoroczny wyścig, chcieliśmy najpierw stworzyć prostszą trasę z Przemyśla do Zamościa. Ale później odkryliśmy fantastyczną Kalwarię Pacławską. Meta tego etapu będzie nietypowa, bo kolarze będą jechać pod górę
– opowiada Czesław Lang, szef Tour de Pologne.
Ostatnie kilometry i finisz drugiego etapu Tour de Pologne 2021 będzie się rozgrywać na trzech przemyskich ulicach: Juliusza Słowackiego, Basztowej i Tatarskiej. Kibice obecni na tych ulicach będą mogli aż dwukrotnie obejrzeć przejazd peletonu. Meta zostanie urządzona na Zniesieniu, w okolicach Krzyża Zawierzenia. To tam zapewne rozstrzygnie się walka o etapowe zwycięstwo. - Organizatorzy Touru docenili nie tylko walory widokowe Przemyśla i okolic, ale także wymagającą technicznie trasę, która wzmocni sportową jakość zmagań, a zapewne będzie także zastrzykiem adrenaliny dla kolarzy, jak i dla nas – kibiców - podkreśla prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.
I dodaje:
- Cieszymy się, że Przemyśl i jego mieszkańcy będą częścią imprezy sportowej tej rangi i mamy nadzieję, że drugi etap 78. Tour de Pologne z metą na przemyskim Zniesieniu, z którego można podziwiać panoramę naszego pięknego miasta, będzie także doskonałą promocją Przemyśla.
Na trasie kolarskich zmagań ruch będzie całkowicie zamykany, a kierowcy powinni się przygotować na większe utrudnienia. Urząd Miejski w Przemyślu przygotował nawet specjalny poradnik dla kibiców i swoich mieszkańców. Są w nim wszystkie praktyczne informacje, m.in. dotyczące organizacji ruchu samochodowego oraz komunikacji autobusowej. Całkowite zamknięcie trasy przejazdu nastąpi na około 1 godzinę przed przejazdem pilota głównego wyścigu. Planowane zamknięcie dróg w Przemyślu nastąpi od około godziny 16.00. Ruch będzie stopniowy przywracany na części ulic bezpośrednio po przejeździe wyścigu.
3 etap: Sanok - Rzeszów
Trzeciego dnia Tour de Pologne pozostanie w województwie podkarpackim. Kolarze wystartują o godz. 13.00 na rynku w Sanoku. 226-kilometrowa trasa prowadzić będzie przez Ustrzyki Dolne, Hotel Arłamów, Łańcut, a linię mety szosowcy miną w Rzeszowie. Ok. 18.20 kolarze wjadą w Rzeszowie na rundę przy al. Majora Wacława Kopisto. Finiszową pętlę będą tworzyć: most Zamkowy, plac Śreniawitów, Lisa Kuli, Cieplińskiego, ponownie Lisa Kuli, plac Śreniawitów, Hetmańska, Powstańców Warszawy, Podwisłocze, Kopisto, ponownie most Zamkowy, Lisa Kuli i al. Cieplińskiego. Ruch na tych ulicach będzie przez parę godzin wstrzymany, obowiązywać będą objazdy.
- Rzeszów zawsze był miastem, które rozumie siłę promocji przez sport i cieszę się, że będziemy współpracować przy naszym narodowym wyścigu. Zresztą, trasa trzeciego etapu będzie wyjątkowa. Peleton dojedzie do Rzeszowa przez przepiękne zakątki Bieszczad. W mieście na kolarzy będzie czekała sześciokilometrowa runda. Będzie się działo
– mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.
Kolarskie zmagania rozpoczęły się w poniedziałek (09.08), biorą w nich udział 22 ekipy, w tym 19 – najwyższego szczebla. Polscy kibice najbardziej liczą na sukces najlepszego naszego kolarza Michała Kwiatkowskiego.
Start 78. Tour de Pologne już za kilka dni. Oto jak będzie w...
