https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem - Pamięć o Auschwitz obchodzi 40-lecie. Za jego działalnością stoi bogaty dorobek. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Prezes oświęcimskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem - Pamięć o Auschwitz podkreśla, że organizacja stara się angażować młodzież w przedsięwzięcia upamiętniające historię byłego obozu
Prezes oświęcimskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem - Pamięć o Auschwitz podkreśla, że organizacja stara się angażować młodzież w przedsięwzięcia upamiętniające historię byłego obozu Zbiory Adama Cyry
Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem - Pamięć o Auschwitz obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia. Powstało w inicjatywy byłych więźniów KL Auschwitz, aby zachować pamięć o tragicznych wydarzeniach z czasów istnienia niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem nie pozwala zapomnieć o Auschwitz

W ciągu minionych 40 lat działacze TOnO - Pamięć o Auschwitz nie tylko byli więźniowie, ale również ludzie interesujący się historią KL Auschwitz, w większości urodzeni już po wojnie.

Marek Księżarczyk, miłośnik historii i kolekcjoner, a zarazem długoletni prezes oświęcimskiego Oddziału TOnO przypomina, że organizacja powstała, aby działać na rzecz zachowania pamięci o tragicznych wydarzeniach byłego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Prezesem całej organizacji od 2014 roku jest Jerzy Sawicki, przedstawiciel warszawskiego oddziału organizacji, którego ojciec był więźniem niemieckiego obozu Neuengamme i nie przeżył wojny. Od tamtego też czasu główna siedziba TOnO została przeniesiona z Oświęcimia do Warszawy.

Opieka nad byłym hitlerowskim obozem zagłady Auschwitz-Birkenau ma różne formy. Jest to działalność oświatowa i popularyzatorska, mająca za zadanie zachowanie i utrwalanie w szerokich kręgach społeczeństwa, przede wszystkim wśród młodzieży, pamięci o obozie koncentracyjnym i obozie zagłady Auschwitz-Birkenau oraz innych miejscach pamięci narodowej.

Jedną z form działalności są "Obozy Pamięci" na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. w których uczestniczą m.in. młodzi nauczyciele, harcerze. Przedstawiciele TOnO angażują też w różne przedsięwzięcia młodzież ze szkół oświęcimskich, na przykład związanych z ważnymi rocznicami.

- Ponadto roztaczamy opiekę nad byłymi więźniami KL Auschwitz-Birkenau i innych hitlerowskich obozów koncentracyjnych - podkreślają w TOnO.

Tych świadków historii jest jednak coraz mniej. Dlatego tak ważna jest działalność TOnO. Dorobek TOnO jest bardzo znaczący.

Zachowaniu pamięci przez lata służył również Biuletyn TOnadO, w którym ukazywały się artykuły przypominające mało znane wydarzenia związane z historią KL Auschwitz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska