To już stało się tradycją, że franciszkanie zaprosili do Bazyliki św. Franciszka na rozpoczęcie Nowego Roku 2024. mszą św. o północy. Jest to przeszło sześćdziesięcioletnia tradycja, którą zapoczątkował Jan Paweł II w 1960 r. jeszcze jako pomocniczy biskup krakowski, gromadząc na początku środowiska akademickie, a potem wszystkich chętnych na to niecodzienne świętowanie nadejścia Nowego Roku.
Zwyczaj pasterki noworocznej był kontynuowany przez następców papieża na stanowisku metropolity krakowskiego: kardynałów Franciszka Macharskiego i Stanisława Dziwisza. Podtrzymuje go również obecny ordynariusz krakowski abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył mszy św. o godz. 24.00 w Bazylice Franciszkanów, modląc się o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców miasta i diecezji w Nowym Roku.
– Dziś inni, gdzieś tam za murami, bawią się, witając Nowy Rok. My ten Nowy Rok chcemy rozpocząć modlitwą, dlatego gromadzimy się w tej prastarej bazylice św. Franciszka – mówił na początku liturgii gwardian franciszkanów o. Piotr Cuber OFMConv.
W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że 1 stycznia Kościół rozważa tajemnicę Maryi, która przyrównywana jest do gwiazdy zarannej i jutrzenki. Przywołał myśli kilku Ojców Kościoła, którzy na opisanie Bożej Rodzicielki używali metafor związanych ze światłem, które zapowiadało „Wschodzące Słońce” – Jezusa Chrystusa. – Ona wyda z siebie Bożego Syna, który jest Pokojem. Z Niej wyjdzie Pokój, jako szczególne błogosławieństwo dla całego świata – mówił metropolita krakowski nawiązując do Maryjnego tytułu „Królowa pokoju”. Arcybiskup odwołując się do scen zwiastowania i nawiedzenia wskazał na błogosławieństwo Maryi przez Archanioła Gabriela i Elżbietę. Wszystkie te prawdy zostały potwierdzone na Soborze w Efezie w 431 r., gdy została nazwana Theotokos – Bogurodzicą, Bożą Rodzicielką. – Nie tylko Matka Jezusa jako człowieka, ale Matka Bożego Syna – zaznaczył metropolita przypominając, że na Jej cześć została wówczas wzniesiona Bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie.
Arcybiskup zwrócił uwagę na symboliczny fakt, że pierwszy poetycki utwór w języku polskim to hymn poświęcony Bożej Rodzicielce Maryi – „Bogurodzica” – hymn religijny, który stał się hymnem państwowym. – Nasi praojcowie, zwłaszcza w chwilach najbardziej decydujących dla losu naszego narodu i państwa, śpiewali ten hymn, który po dzień dzisiejszy został w naszych sercach jako najświętszy, najwspanialszy, niezwykły – mówił metropolita.
– W Jej imię zaczynamy pierwsze chwile 2024 roku. Stąd to nasze dzisiejsze wysławianie Maryi i nasze pełnej ufności prośby zanoszone do Niej , aby zechciała, przez wszystkie te dni nowego roku nieznane nam, gdy chodzi o to, co będą w sobie zawierały – jakie wyzwania, jakie niebezpieczeństwa, jakie radości, jakie nadzieje – by zawsze, każdego dnia tego nowego roku, była dla nas czułą Matką i Pośredniczką łask wszelkich – mówił abp Marek Jędraszewski zanosząc równocześnie błagania do Chrystusa – Wschodzącego Słońca – „aby obdarzył nas dobrym, pobożnym i szczęśliwym życiem tu, na ziemi, a ostatecznie zechciał nas postawić po swojej prawicy i wprowadzić do domu swego Ojca, bogatego w miłosierdzie”.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Gdzie na sanki w Krakowie? Lista najlepszych górek do zjeżdżania na sankach MAPA
- Tak wyglądają wnętrza legendarnego hotelu Cracovia. Niebawem powstanie tu nowe muzeum
- Horoskop miłosny na grudzień 2023. Zobacz, co cię czeka w nadchodzących tygodniach!
Psycholog o tym jak odnieść sukces w postanowieniach noworocznych
