MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trasowniczek wygrał II Kościuszkon Politechniki Krakowskiej, czyli 24-godzinny maraton programowania

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Zdobywcy I miejsca w II Kościuszkonie PK
Zdobywcy I miejsca w II Kościuszkonie PK Politechnika Krakowska
Trasowniczek - całościowa aplikacja do korzystania z transportu miejskiego jest zwycięzcą II Kościuszkonu, czyli 24-godzinnego maratonu programowania na Politechnice Krakowskiej. W tym roku tematem przewodnim imprezy było "Smart City", w tym szczególnie rozwiązania dla: komunikacji miejskiej, ułatwiania dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz ekologii w terenach miejskich. Wyróżnione nagrodami studenckie pomysły dotyczyły też recyklingu plastikowych butelek, podróży Kolejami Małopolskimi czy chłodzenia miast inteligentnym sadzeniem drzew.

II Kościuszkon odbył się w weekend (8-9 czerwca) w studenckim klubie Kwadrat. W hackatonie wzięło udział 50 studentów z Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie oraz Politechniki Śląskiej i Technikum Komunikacyjnego nr 25 w Krakowie.

Podzieleni na zespoły uczestnicy mieli w 24 godziny stworzyć oprogramowanie przydatne dla inteligentnego miasta. Przykładowe zagadnienia, jakimi zespoły mogły się zająć, zaproponowali partnerzy wydarzenia - firmy Hitachi Energy oraz Koleje Małopolskie (pozostałymi partnerami były firmy Vention, Jakdojadę, Luxoft oraz miasto Kraków). Zespoły mogły też pracować nad własnymi pomysłami na miejskie aplikacje - pod warunkiem, że mieściły się w temacie przewodnim.

Główną nagrodę i 3 tys. zł zdobył zespół "Gejzery na budowie" w składzie: Jakub Klimek, Mateusz Fudara (obaj z Politechniki Krakowskiej) oraz Michał Proć i Jakub Wiechniak (obaj Akademia Górniczo-Hutnicza). Zespół stworzył aplikację Trasowniczek. To platforma do planowania podróży środkami komunikacji zbiorowej wraz z rozkładami jazdy poszczególnych przewoźników. Zespół przygotował w ramach aplikacji kilka funkcjonalności: rozkład jazdy wraz z trasami linii autobusowych oraz czasami odjazdów z poszczególnych przystanków. W aplikacji zastosowano też porównanie emisyjności śladu węglowego w porównaniu do podróży samochodem tą samą trasą. Dodatkowo aplikacja zawiera informacje o siatce połączeń wszystkich kursujących linii danego przewoźnika.

Drugie miejsce i 2 tys. zł wygrał zespół "Brute forces" w składzie: Łukasz Klon (Politechnika Krakowska) oraz Jan Pawlica, Mateusz Górski, Mateusz Lampert (wszyscy z AGH). Zespół zrealizował projekt pod nazwą Butelkomat - Recykling w mieście przyszłości. Studenci zaprojektowali maszynę pozwalającą automatycznie oddawać plastikowe butelki i odbierać kaucje za nie, wraz z aplikacją mobilną oraz modelem klasyfikującym, czy wrzucony obiekt jest butelką. W swoim ekologicznym pomyśle bazowali na wymogach ustawy, która wejdzie w życie w 2025 roku i wprowadzi kaucję za butelki plastikowe.

Trzecie miejsce oraz nagrodę finansową w wysokości 1 tys. zł otrzymał zespół "Legumiarze": Tomasz Kisiel, Mateusz Jamróz (obaj z Politechniki Krakowskiej) i Klaudia Nytko (Uniwersytetu im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie). Ich wynalazek - aplikacja Koleje Małopolskie Plus - jest odpowiedzią na potrzeby pasażerów oraz samych Kolei Małopolskich. To interaktywna mapa połączeń oferowanych przez małopolskiego przewoźnika z jednoczesną możliwością podglądu tras oraz generowania rozkładów jazdy, a także wyszukiwarką ułatwiającą korzystanie z aplikacji. Takie wyzwanie postawili przed studentami uczestniczący w hackatonie mentorzy z Kolei Małopolskich.

Ciekawy pomysł wyróżniła dodatkowo firma Hitachi Energy. Projekt Heat island to pomysł zespołu studentów Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie (Maciej Kałucki, Piotr Dziadkowiec i Hubert Tomczyk z zespołu "Binary bandits"). Ich aplikacja wykorzystuje dane z systemu LIDAR (z ang. "Light Detection And Ranging") w taki sposób, aby obniżać koszty chłodzenia przestrzeni publicznych i poprzez to poprawiać jakość życia miejskiego. System LIDAR m.in. mierzy poziom temperatury różnych obszarów miasta. Oprogramowanie przygotowane przez studentów wskazuje, w jakich miejscach można - jako metodę zmniejszania temperatury - zastosować sadzenie drzew. Heat island jest jednocześnie próbą sprawdzenia, jak zwiększenie zalesienia wpływa na poziom temperatury w miastach.

Wydarzenie zorganizował Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Samorządy Studenckie Wydziałów Informatyki i Telekomunikacji oraz Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej PK, Koło Naukowe COSMO PK oraz Fundacja Politechniki Krakowskiej. Organizatorzy Kościuszkonu zapewnili uczestnikom zarówno przestrzeń do pracy, jak i odpoczynku. Zadbali też o napoje i posiłki, w tym tradycyjną dla tego typu wydarzeń pizzę. Oprócz hackathonu w ramach imprezy odbyły się również prezentacje firm partnerskich, pokazy technologii rozszerzonej rzeczywistości oraz druku 3D.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali rektor PK prof. Andrzej Szarata oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Co robić gdy w samolocie zatyka nam uszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trasowniczek wygrał II Kościuszkon Politechniki Krakowskiej, czyli 24-godzinny maraton programowania - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska