https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa projektowanie nowej siedziby Zarządu Zieleni Miejskiej. Biurowiec ma powstać w kamieniołomie Libana. "Przyroda bezpieczna"

Bartosz Dybała
Kamieniołom Libana
Kamieniołom Libana Anna Kaczmarz / Polska Press
W kamieniołomie Libana w Krakowie powstanie biurowiec, w którym znajdzie się siedziba Zarządu Zieleni Miejskiej. Miejscy urzędnicy przekonują, że nowy budynek nie naruszy cennej przyrody, którą w ubiegłym roku radni miejscy objęli użytkiem ekologicznym. Po co w ogóle zarządowi zieleni nowa siedziba? - W obecnej nie ma wystarczającej przestrzeni biurowej i magazynowej - wyjaśniają w krakowskim magistracie.

W kamieniołomie powstanie biurowiec dla ZZM-u

Zarząd Zieleni Miejskiej będzie miał nową siedzibę. Powstanie w kamieniołomie Libana, gdzie planowana jest budowa biurowca. Pracownicy ZZM-u będą mieli też do dyspozycji budynki dawnej sztygarówki "Szczęść Boże" i dawnego lazaretu, które zostaną zagospodarowane na ich potrzeby. Cała inwestycja jest na etapie projektowania. Pozwolenie na budowę biurowca nie zostało jeszcze wydane.

- Póki co nie wiemy, jaki będzie koszt inwestycji - mówi Patrycja Piekoszewska z urzędu miasta.

Obecnie ZZM zatrudnia 264 osoby. Docelowo wszyscy pracownicy przeniosą się do nowej siedziby.

Na niebiesko zaznaczona nowa siedziba Zarządu Zieleni Miejskiej
Na niebiesko zaznaczona nowa siedziba Zarządu Zieleni Miejskiej ZZM

Teraz pracują w dwóch miejscach: na Stadionie Miejskim im. Reymana i w budynkach przy ul. Za Torem.

W żadnym z tych miejsc nie ma wystarczającej przestrzeni zarówno biurowej, jak i magazynowej.

W nowej siedzibie zarząd zieleni będzie miał dostatecznie dużo miejsca m.in. na park maszynowy. Miejscy urzędnicy magazynują tam narzędzia, niezbędne do pielęgnacji zieleni w krakowskich parkach.

Gmina twierdzi, że budowa biurowca nie będzie ingerować w użytek ekologiczny, który Rada Miasta Krakowa uchwaliła na terenie kamieniołomu w ubiegłym roku. Objął ok. 15 hektarów. Użytek ekologiczny to jedna z form ochrony przyrody. Na terenie kamieniołomu i w jego najbliższym sąsiedztwie występuje łącznie 286 gatunków roślin naczyniowych, a także blisko 40 rzadkich i chronionych gatunków zwierząt.

Kamieniołom Libana został założony końcem XIX wieku.

W latach 1942-1944 znajdował się tam ciężki obóz karny dla okupacyjnej służby budowlanej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czytelnick
Niech se jeszcze na Błoniach coś wybudują, nie zdziwię się...
n
nemorus
Mają za dużo pieniedzy - to raz, a dwa, że nie mają miejsca, bo są technologicznie upośledzeni. Kolejne rządy obiecywały zrobić coś z biurokracją, a dokładniej z papierami. Jak dla mnie niewiele się zmieniło. Kilometry półek dokumentów dalej są smutną rzeczywistością.
O
Ogarnijcie się tam
Przecież w mieście jest już PEŁNO gotowych biurowców, wykorzystanych zaledwie na „ćwierć gwizdka” — jak i cały szereg właśnie kończonych (np. te w pobliżu Saskiej). PO CO projektować i budować kolejny, zamiast wykorzystać to, co już stoi — prawie puste?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska