Jankowice. Trwa rozbiórka starego mostu nad Wisłą na DW 781. Kierowcy jeżdżą tymczasową przeprawą. Zobacz zdjęcia i wideo
Budowa mostu oraz obwodnicy Jankowic i Olszyn to niezwykle ważne dla regionu inwestycje. Babice i Zator to prężnie rozwijające się gminy, gdzie powstały strefy gospodarcze oraz atrakcje turystyczne przyciągające miliony gości. Droga wojewódzka 781 po stronie gminy Babice biegnie obecnie przez centa Jankowic i Olszyn. Mieszkańcy tych wsi od lat apelowali o budowę nowej drogi, która pozwoli wyprowadzić ruch z centrum. Jeździ tamtędy wiele samochodów ciężarowych, a także mnóstwo turystów do Energylandii i innych parków rozrywki oraz w góry.
Obecnie trwają prace związane z budową mostu na Wiśle. Od 2020 roku obowiązywał tam ruch wahadłowy z uwagi na pogarszający się stan techniczny. Przeprowadzona ekspertyza wykazała, że nie wystarczy remont, lecz konieczna jest przebudowa. Zanim stary został wyłączony z użytku powstała przeprawa tymczasowa, z której mogą korzystać piesi, rowerzyści oraz samochody o wadze do 40 ton. Dzięki temu inwestycja nie spowoduje większych utrudnień w ruchu, a wręcz przeciwnie. Teraz odbywa się on tam płynniej. Budowlańcy przystąpili już do rozbiórki starego mostu. Prace postępują bardzo sprawnie, prowadzone są także w weekendy.

Nowy most stanowić będzie komfortową przeprawę przez Wisłę. Będzie miał ponad 12 metrów szerokości oraz posiadać jednostronny chodnik z ciągiem pieszo-rowerowym powiązanym z istniejącą Wiślaną Trasą Rowerową. Inwestycja warta 69 mln zł ma zakończyć się w pierwszej połowie 2025 r. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie środki na jej realizację pozyskał w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.
Do czerwca 2026 roku ma natomiast powstać obwodnica Jankowic i Olszyn. Zainteresowani realizacja inwestycji mają czas do 12 czerwca br. na składanie ofert w ogłoszonym przetargu. Obwodnica ma mieć długość 3,2 km. Rozpoczynać się ma przy moście na Wiśle w Jankowicach i łączyć z nową obwodnicą w Babicach. W ramach inwestycji mają zostać wykonane dwa ronda. Konieczny będzie także wykup gruntów od mieszkańców. Nie będzie tu jednak problemów z wysiedleniami i wyburzeniami, bo droga biec będzie przede wszystkim po ternach leśnych. Inwestycja jest realizowana dzięki wsparciu w wysokości 50 mln zł w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych na rozwój stref przemysłowych.

Bądź na bieżąco i obserwuj
- Stary most nad Wisłą zamknięty. Jest przeprawa tymczasowa
- Jubileuszowa edycja festiwalu tanecznego "Złote Sznurowadło" w Libiążu
- Strzelanina pod szkołą w Libiążu. Policja zatrzymała trzech podejrzanych
- Ostatnia majówka przy skansenie w Wygiełzowie. Zobacz zdjęcia
- Ruszyła Lokomotywa Chechło, czyli cykl letnich koncertów nad zalewem Chechło
- Piekarnia "Pawlak" po pożarze nie rezygnuje z działalności. Pracownicy apelują