FLESZ - 30 stopniowe upały już w maju
Tydzień promujący czytelnictwo trwa właśnie w Bibliotece Kraków, która z tej okazji zaplanowała spotkania autorskie z pisarkami. Wśród zaproszonych gości znajdą się Anna Dziewit-Meller, autorka m.in. "Od jednego Lucypera", "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy" i Justyna Sobolewska ("Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu", "Książka o czytaniu") oraz Anna Grochowska ("Literacki przewodnik po Nowej Hucie", "Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą"). Zaplanowano również spotkanie z poetkami Małgorzatą Kulisiewicz i Barbarą Zajączkowską oraz z ilustratorką Emilią Dziubak, autorką ilustracji do ponad 40 książek, w tym również do książki „Niezłe ziółko”, laureatką I edycji Nagrody Żółtej Ciżemki.
Biblioteka Kraków zapowiedziała już także spektakl teatralny dla najmłodszych pt. „Co mogą smoki, a czego nie? Zaraz dowiesz się!” w wykonaniu aktorów z Teatru Otwartego TO i wydarzenie literacko–podróżnicze dla dzieci i młodzieży z Borysem Tynką, przewodnikiem po Odessie.
Spotkania z gośćmi i wydarzenia okołoliterackie odbędą się za pośrednictwem platformy do wideokonferencji. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona, chętni mogą zgłosić się do udziału poprzez formularz zamieszczony na stronie Biblioteki. Warto się pospieszyć - na niektóre z zaplanowanych wydarzeń zapisy trwają do poniedziałku, 10 maja, do godz. 18.
Natomiast na bibliotecznym kanale YouTube i Facebooku będzie można obejrzeć nagraną rozmowę dr. Stanisława Dziedzica z Aleksandrą Kurczab-Pomianowską, żoną pisarza i tłumacza Jerzego Pomianowskiego, którego gabinet z pamiątkami można zwiedzić w Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej 2.
Zapraszamy też do obejrzenia dwóch wystaw: fotograficznej - „Andrzej Wajda w obiektywie Konrada Pollescha”, przygotowanej z okazji 5. rocznicy śmierci wybitnego reżysera w Filii nr 3 przy placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3 oraz graficznej interpretacji opowiadania Sławomira Mrożka pt. „Niżej" w projekcie Edyty Stajniak, pracownika ASP w Krakowie, w Filii nr 49 na os. Tysiąclecia
- informuje Piotr Wasilewski, Kierownik Dział Promocji Biblioteki Kraków.
Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się między 8 a 15 maja głównie w przestrzeni wirtualnej, ale część wydarzeń będzie miała również miejsce bezpośrednio w filiach. Przykładowo w Filii nr 16 przy ul. Radzikowskiego 29 czytelnicy będą mogli wziąć udział w zabawie „Książka-niespodzianka z biblioteką w tle”.
Wybór lektury może nastąpić na podstawie krótkich haseł opisujących wybraną książkę skrytą w papierze. W tym miejscu hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” nabiera szczególnego znaczenia
- zapowiada Piotr Wasilewski.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- Najdroższe psy. Oto rasy, za które trzeba zapłacić najwięcej
- Drewniane domki do kupienia w Małopolsce do 200 tys.
- Miss Małopolski. One walczą o sławę i koronę miss!
- Centrum Krakowa czeka rewolucja. Planują ulice, ogrody i park kolejowy z rowerostradą
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
