Muzeum Książąt Czartoryskich od 1950 r. jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Po burzliwych sporach wokół podróży po świecie należącej do Fundacji Książąt Czartoryskich "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci, minister zaproponował rozdzielenie tych placówek.
Na początku września zeszłego roku Zdrojewski i fundator Fundacji Książąt Czartoryskich książę Adam Karol Czartoryski podpisali w Warszawie list intencyjny w sprawie utworzenia i współprowadzenia nowej instytucji kultury - Muzeum Czartoryskich.
- Dochodzimy w rozmowach do pewnych detali, które dają szansę wyjścia z patowej sytuacji - mówił wczoraj w Krakowie szef resort kultury i dziedzictwa narodowego. Jak zaznaczył, nie ma możliwości zaangażowania finansowego ministerstwa w tworzenie nowej placówki, dopóki nie zostaną rozwiązane problemy prawne.
Minister mówił, że rozmowy dotyczą m.in. ulokowania Fundacji Książąt Czartoryskich w nowej instytucji i jej uprawnień, sposobu powoływania dyrektora i jego autonomii oraz przestrzegania przepisów usta-wy o muzeach. - Zgoda księcia na określone rozwiązania zgodne z przepisami polskiego prawa będzie oznaczać, że miesiąc później powstanie instytucja - powiedział minister.
Najważniejsze prace budowlane w remontowanym od 2010 r. pałacu Czartoryskich zostały wykonane. Do tej pory na ten remont Muzeum Czartoryskich wydano ok. 25 mln zł. Pieniądze pochodziły z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, środków Fundacji Książąt Czartoryskich, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gminy Kraków i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Na dokończenie prac i wyposażenie obiektu potrzeba kolejnych 30 mln zł.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+