Osiedle Piaski w Trzebini to głównie domy jednorodzinne oraz niskie kamieniczki w centrum. W rejonie ul. Korczaka i Słowackiego od lat działają również zakłady produkcyjne i usługowe.
- Nie uprzykrzają życia mieszkańcom tak, jak mógłby to zrobić zakład galwanizacji. Działa tam m.in. stolarnia - mówi Wojciech Hajduk, przewodniczący rady os. Piaski.
Nie dla nowego zakładu
Mieszkańcy osiedla nie przekreślają z góry wszystkich inwestycji. Chcą jednak mieć gwarancję, że nowe firmy nie będą utrudniają im życia. Stanowczo sprzeciwiają się pomysłowi utworzenia w środku osiedla przy ul. Korczaka zakładu galwanizacji.
Zakład zajmowałby się odtłuszczaniem metali metodą chemiczną. Jego właściciele chcą wynająć istniejącą halę i przystosować ją do tego typu działalności.
Konieczne byłoby stworzenie instalacji, montaż m.in. specjalnych wanien i wybudowanie 10 m komina. Działalność tego typu zakładu wiąże się z emisją do atmosfery zanieczyszczeń oraz koniecznością utylizacji toksycznych ścieków.
- Środowisko jest już skażone. Nie chcemy tu firmy, która będzie hałasować i generować nieprzyjemny zapachy. Pora zawalczyć o nasze zdrowie oraz dzieci i wnuków - dodaje Teresa Dyląg, mieszkanka osiedla.
- Nikt nie da mieszkańcom gwarancji, że zakład będzie spełniał normy ekologiczne i nie będzie stanowił zagrożenia - podkreśla Wojciech Hajduk.
Ludzie obawiają się także zwiększenia ruchu samochodów ciężarowych.
Ma być nowocześnie
Inwestorzy starają się uspokoić mieszkańców. Zapewniają, że emisja zanieczyszczeń będzie niewielka i nie spowoduje nadmiernego oddziaływania na środowisko. Podłoga i ściany hali mają być pokryte specjalną chemoodporną warstwą, która ma zabezpieczyć przed wydostaniem się na zewnątrz chemikaliów. Ścieki trafią do specjalnych beczek i będą wywożone.
Właściciele zapewniają, że dziennie do zakładu przyjedzie tylko jeden samochód dostawczy.
Czekają na decyzję
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala na prowadzenie w tym miejscu tego typu działalności. Zgodę na to musi jednak wyrazić także Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chrzanowie oraz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie. Obecnie przyglądają się oni temu tematowi.
Jeśli wydadzą pozytywną opinię to nic już nie będzie stało na przeszkodzie do realizacji tej inwestycji.
- Nowe zakłady tego typu powinny być otwierane, ale na terenie Stref Aktywności Gospodarczej, która w tym celu została stworzona - dodaje Andrzej Bąk, mieszkaniec osiedla.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Miss Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny!![]() | Nie znasz tych miejsc? Nie jesteś krakusem QUIZ![]() |
Ile tak naprawdę zarabiają kasjerzy? Wcale nie tak mało!![]() | Najlepsze dzielnice w Krakowie? RANKING![]() |
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Jak walczyć ze świątecznymi kaloriami?
Źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o.
