https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzecia rocznica wojny w Ukrainie. Protest przed konsulatem USA. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz dla Ukrainy

Piotr Rąpalski
Wideo
od 12 lat
Cały świat żyje w niepewności czy i jak zakończy się wojna na Ukrainie. Czy pokój nie będzie tyko ciszą przez kolejną międzynarodową burzą. Wielu Polaków jest zszokowanych działaniami prezydenta Donalda Trumpa i jego podejściem do sprawy Ukrainy. Wychodzą na ulicę. W Krakowie protestowali przed konsulatem USA na ul. Stolarskiej. A wieczorem ulicami Krakowa przeszedł marsz.

Protest na Solarskiej w Krakowie

O godzinie 15:00  przy ulicy Stolarskiej przed konsulatem USA odbył się protest „Nic o UKRAINIE bez UKRAINY” wraz ze środowiskiem ludzi dawnej Solidarności i opozycji demokratycznej. To manifestacja solidarności z Ukrainą w 3. rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji.

"Domagamy się pełnego uczestnictwa Ukrainy w negocjacjach pokojowych „Nic o Ukrainie bez Ukrainy”. USA powinny stawać po stronie ofiar a nie agresora." - to głównie hasło manifestacji.

Organizatorzy oczekują od innych krajów, szczególnie z Europy, wsparcia Ukrainy, w tym przyspieszenie akcesji do Unii Europejskiej.

Marsz dla Ukrainy w Krakowie

O godzinie 19:00 na Rynku Głównym przed Wieżą Ratuszową  wraz z wieloma organizacjami, w tym środowiskami ukraińskimi, w ramach manifestacji jedności  «Ukraina – Bezpieczeństwo Europy», przedstawiciele KOD Małopolska rozpoczęli marsz trasą Rynek Główny – Floriańska – Barbakan – Basztowa – Krowoderska - Skwer Wolnej Ukrainy.

Kładka dla Ukrainy

Od pierwszych dni wojskowej agresji Rosji Kraków i jego mieszkańcy okazują swoją solidarność i aktywnie wspierają naród ukraiński. W 3. rocznicę pełnoskalowej inwazji, 24 lutego i 11 lat od faktycznego rozpoczęcia wojny za wschodnią granicą – krakowskie obiekty ponownie zostaną podświetlone w barwach Ukrainy.

Po zmroku na niebiesko i żółto podświetlona zostanie kładka im. o. Bernatka w Podgórzu. Kolory Ukrainy zobaczymy na TAURON Arenie Kraków – obiekcie, który od samego początku wojny kojarzony był z pomocą ukraińskim uchodźcom.

List prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego

24 lutego 2025 roku, w 3. rocznicę pełnoskalowej inwazji woskowej Rosji przeciwko Ukrainie, 11 lat od faktycznego wybuchu wojny, prezydent Aleksander Miszalski zwrócił się do ukraińskiej społeczności i ukraińskich partnerów Krakowa.

"Drodzy Przyjaciele,

W trzecią rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji przeciw Ukrainie, jedenaście lat od faktycznego wybuchu wojny, trudno jest znaleźć słowa, aby opisać skalę waszej wytrwałości i głębię naszej wdzięczności.

Tak, Kraków doskonale pamięta, kto w tej walce jest bohaterem, a kto wrogiem. Kto rozpętał wojnę i wywołuje napięcia w Europie, a kto – za cenę własnego życia i dobrobytu – broni naszych wspólnych europejskich wartości. Budząc się pod spokojnym niebem – codziennie Wam za to dziękujemy.

Pamiętamy, jak ważne jest wspieranie Waszej wolności do samego końca. Do czasu zwycięstwa lub sprawiedliwego pokoju.

W kontekście drastycznie zmieniającej się obecnie sytuacji geopolitycznej, chcę powiedzieć bardzo wyraźnie: nic o Was bez Was! Jako Polacy zawsze będziemy respektować Wasze prawo do samostanowienia i bezwzględne prawo do głosu w sprawach, które Was dotyczą.

Jako obrońcy Europy jesteście jej prawdziwymi bohaterami. Wierzę, że wspólnie – solidarnie – przetrwamy ten trudny czas. Jeszcze Ukraina nie zginęła i wierzę, że nigdy nie zginie!

Aleksander Miszalski
prezydent Krakowa"

Wybrane dla Ciebie

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska