https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzydzieści bezpłatnych spotkań, dyskusji i warsztatów podczas tegorocznej edycji Unsound Festivalu w Krakowie

Paweł Gzyl
Robin Fox
Robin Fox Materiały prasowe
Krakowski festiwal muzyki eksperymentalnej Unsound rozpocznie się za niecałe dwa tygodnie. Jego organizatorzy ogłosili właśnie program spotkań, dyskusji i warsztatów, który w całości jest bezpłatny. Złoży się nań ponad trzydzieści wydarzeń.

Unsound Festival potrwa w tym roku od 29 września do 6 października. Jego hasłem programowym jest „NOISE”, czyli hałas. Będzie to miało swoje odbicie zarówno w programie muzycznym, jak i w programie spotkań, dyskusji i warsztatów.

W niedzielę otwierającą festiwal będziemy mieli okazję do refleksji nad zmieniającym się pejzażem Krakowa w trakcie spaceru dźwiękowego „A Remembrance of Festivals Past”. Założyciel oraz dyrektor artystyczny Unsoundu - Mat Schulz - oprowadzi jego uczestników i uczestniczki po utraconych bądź wręcz już wymazanych z mapy miasta dawnych lokalizacjach festiwalu, gdzie odbywały się wchodzące w jego program imprezy i koncerty.

Do program dyskursywnego dołączył Sebastian Cichocki, kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, który poprowadzi dyskusję o kuratorowaniu w czasach geopolitycznych wstrząsów. Polska dziennikarka i pisarka Małgorzata Halber połączy osobiste, cyfrowe i polityczne zagadnienia w rozmowie o swojej nadchodzącej książce „Hałas”. Zjawisko to autorka widzi jako zarówno (dez)organizującą zasadę, jak i wszechobecne wyzwanie, z którym musimy nauczyć się żyć.

Chris Watson i Izabela Dłużyk podzielą się wrażeniami ze wspólnej pracy nad projektem „Białowieża” w rozmowie z polską artystką dźwiękową i muzykolożką Izą Smelczyńską, zgłębiając zarówno praktyczne, jak i etyczne wymiary sporządzania nagrań terenowych.

Stały bywalec Unsoundu - australijski artysta Robin Fox - wróci na festiwal specjalnie na jego dyskursywną część, by złożyć hołd kultowej książce Jacques’a Attalego „Bruits: essai sur l’économie politique de la musique” („Hałas. Polityczna ekonomia muzyki”). Wykład będzie po części osobistą podróżą przez życie i działalność artystyczną Robina, po części refleksją nad profetyczną mocą muzyki.

Poza poprowadzeniem wykładu performatywnego i eksperymentalnych warsztatów chóralnych, palestyńska artystka Bint Mbareh dołączy do rozmowy z Gabrielem Mindelem Salomanem z noise’owego duetu Yellow Swans na temat relacji między głośnością, przemocą i protestami. Dyskusję będzie moderowała polska artystka dźwiękowa i teoretyczka Justyna Stasiowska.

W programie dyskusji Unsoundu znajdzie się w tym roku cykl „Play Me Your Story”, w którym Lyra Pramuk zaprasza artystów i artystki do wspólnego słuchania i rozmawiania o muzyce, która wpłynęła na ich życia i artystyczne wybory. Na Unsoundzie jej gościem będzie Pete Swanson z amerykańskiego duetu Yellow Swans.

W tegorocznym programie dyskursywnym festiwalu znajdą się także wydarzenia, rozwijające tematy i idee poruszane w trakcie Szkoły Letniej Unsound Lab, która odbyła się w minione wakacje. „W trakcie czterech intensywnych dni rozmawialiśmy o wyzwaniach stojących obecnie przed branżą muzyczną i staraliśmy się stworzyć wizje bardziej sprawiedliwej przyszłości” – twierdzą organizatorzy. W programie dyskursywnym krakowskiego Unsoundu wezmą udział niektórzy z mentorów i mentorek oraz uczestników i uczestniczek szkoły.

Wszystkie spotkania, dyskusje i warsztaty są bezpłatne będą się odbywać w Pałacu Krzysztofory. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Wszystkie informacje są dostępne na stronie internetowej festiwalu www.unsound.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska