MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tuchów. Koniec przyjaźni francuskiej gminy z Tuchowem. Powodem przyjęcie przez radnych rezolucji "anty-LGBT". Według Francuzów to homofobia

Łukasz Winczura
Łukasz Winczura
Położona w centralnej Francji gmina Saint Jean de Braye zawiesiła trwającą od dwudziestu lat współpracę z Tuchowem. Powód? Podjęta w maju ubiegłego roku uchwała radnych tuchowskich dotyczącej „strefy wolnej od LGBT”. Sprawę nagłośniło wiele mediów francuskich.

FLESZ - Gotowanie dla relaksu. To nowa pasja Polaków

Rajcy z Saint Jean de Braye w swojej uchwale krytykują postawę PiS, który w ich opinii cechuje się: „homofobicznym podejściem, które niepokojąco rozprzestrzenia się w Polsce. Osoby LGBT są potępiane jako dla polskiej tożsamości. Są atakowane ustnie i fizycznie”.

Dalej w treści dokumentu pojawia się podtarnowskie miasteczko. Francuscy partnerzy odnotowali, że rada gminy 29 maja 2019 roku zajęli stanowisko, iż gmina Tuchów ma być wolna od ideologii LGBT +.

Co zawiera rezolucja, którą w ub.r. podejmowało wiele małopolskich samorządów? Jest w niej m.in. zdanie: "Dla dobra życia, rodziny i wolności deklarujemy, że samorząd - który reprezentujemy - zgodnie z naszą wielowiekową kulturą życia społecznego - nie będzie ingerować w prywatną sferę życia Polek i Polaków. Nie damy narzucić sobie wyolbrzymianych problemów i sztucznych konfliktów, które niesie ze sobą ideologia LGBT+"

Tuchowski samorząd deklarował, że zrobi wszystko, by do szkół nie mieli wstępu „gorszyciele zainteresowani wczesną seksualizacją polskich dzieci w myśl tzw. standardów Światowej Organizacji Zdrowia”. Rajcy obiecali też, że nie pozwolą wywierać presji na rzecz "stosowania poprawności politycznej (słusznie zwanej niekiedy po prostu homopropagadną)".

Strona francuska stanowczo potępiła takie stanowisko bliźniaczego miasta. Tamtejsi samorządowcy zażądali od polskiej strony wyjaśnienia powodów, które skłoniły ich do „przyjęcia rezolucji sprzecznej z prawami człowieka” oraz wycofania dokumentu. Do tego czasu postanowili zawiesić oficjalne stosunki z miastem.

- Mimo że wiedzieliśmy, że polski rząd propaguje homofobię, byliśmy zdumieni, gdy odkryliśmy, że miasto Tuchów przegłosowało tę uchwałę – mówiła w wypowiedzi dla redakcji „France Info” Colette Martin-Chabbert, doradczyni mera Saint Jean de Braye do spraw. międzynarodowych.

W Tuchowie zaskoczenie

Bezpartyjna burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek uchwałę swoich francuskich partnerów przyjęła z niedowierzaniem.

- Nie byłam inicjatorem tej uchwały, a swoją opinię przedstawiłam zarówno na komisji, jak i podczas sesji. To była inicjatywa radnych Prawa i Sprawiedliwości. Zachowanie partnerów z Francji było dla nas niezrozumiałe i zaskakujące. Nie mieliśmy możliwości dyskusji, przedstawienia swoich argumentów. Uważam, że po dwudziestu latach współpracy nie zasłużyliśmy na takie traktowanie. To, że we Francji trwa kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi, nie oznacza, że wszystkich mieszkańców Tuchowa można wrzucać do jednego worka – mówi w rozmowie telefonicznej.

Spór komentują także tarnowscy parlamentarzyści. Urszula Augustyn (Koalicja Obywatelska) uważa, że to odprysk wojny ideologicznej, która toczy się w Polsce. - Szkoda, że Tuchów postawiony jest w takim świetle. Osobiście jestem przeciwko dyskryminowaniu i kategoryzowaniu osób ze względu na jakiekolwiek poglądy czy przekonania – mówi.

Stanowisko Francuzów krytykuje natomiast Stanisław Bukowiec (Porozumienie). - Dokument w niczym nie był dyskryminujący. Szkoda, że nikt ze strony Saint Jean de Braye nie zadzwonił i nie dopytał, tylko zarzucił nam homofobię. Co najmniej dziwne zachowanie – mówi.

Tymczasem burmistrz Magdalena Marszałek ma już gotowe rozwiązanie całej sprawy. - Decyzja Francuzów rzuca fatalne światło na cała gminę i wszystkich jej mieszkańców, niezależnie od ich poglądów. Nie zasłużyliśmy na takie traktowanie, więc zawnioskuję o zerwanie jakichkolwiek relacji z gminą Saint Jean de Braye. Bo akurat ja mam szacunek do wszystkich osób bez względu na religię, kolor skóry czy preferencje seksualne – twierdzi stanowczo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska