Wielki Odpust w Tuchowie po latach pandemii
Hasło tegorocznego odpustu „Królowo pokoju, módl się za nami” wybrane zostało nie bez powodu i łączy się z wojną na Ukrainie.
Ojcowie redemptoryści, którzy opiekują się tuchowskim sanktuarium, nie zapominają jednak także o ostatnich dwóch latach naznaczonych pandemią, z powodu której w 2020 roku lipcowy odpust, po raz pierwszy w swojej historii, został odwołany. W sanktuarium wystawiona została specjalna Księga Pamięci osób zmarłych w czasie pandemii.
- Wiele osób zmarło w tym czasie, z wieloma ich rodziny nie zdążyły się nawet pożegnać, bo był utrudniony dostęp do szpitali. Do części z nich nie dotarli kapłani z ostatnia posługą – wylicza o. Bogusław Augustowski, kustosz tuchowskiego sanktuarium.
Księga zostanie uroczyście wniesiona w niedzielę – 3 lipca, podczas sumy odpustowej o godz. 11 i złożona przy wyrzeźbionej w kamieniu figurze Jezusa Frasobliwego, która została ustawiona na placu, obok ołtarza polowego. Chcą w ten sposób nawiązać także do 400. rocznicy wielkiej zarazy, która na początku XVII wieku zdziesiątkowała miejscową ludność.
Pielgrzymi przybędą na odpust
Każdego dnia na lipowym wzgórzu, jak nazywane jest wzniesienie, na którym stoi najbardziej znane w regionie sanktuarium maryjne, odprawianych będzie sześć mszy św. (o godz. 6, 7, 9, 11, 15 i 18.30) z których większość adresowana będzie w sposób szczególny do przedstawicieli konkretnych stanów i zawodów. Poza strażakami i policjantami, z pielgrzymką do Tuchowa przybędą m.in. kolejarze, leśnicy i myśliwi, samorządowcy, nauczyciele, rolnicy i pszczelarze, Wojska Obrony Terytorialnej, dzieci oraz kierowcy.
Odpust potrwa w tym roku rekordowo długo, bo aż 10 dni - do 10 lipca. Pielgrzymi przybywający na odpust samochodami nie powinni mieć kłopotów z zaparkowaniem koło sanktuarium. Powstał bowiem kolejny, pojemny parking. 1 lipca o godz. 14 planowane jest także otwarcie nowo wybudowanej obwodnicy Tuchowa.
Program Wielkiego Odpustu w Tuchowie 2022 w galerii:
Bądź na bieżąco i obserwuj
