Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tunel na zakopiance rośnie. Gen. Maczek godnym patronem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Pomysł „Gazety Krakowskiej”, aby nazwać tunel na trasie S7 imieniem gen. Stanisława Maczka cieszy się pełnym poparciem. Budowa tunelu pod Małym Luboniem skończy się w 2020 r. Wtedy będzie można oficjalnie go nazwać.

Z inicjatywą nazwania tunelu w Naprawie imieniem generała Stanisława Maczka „Gazeta Krakowska” wystąpiła już w 2014 roku. Wtedy udało się uzyskać poparcie środowisk kombatanckich, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także mieszkańców i lokalnych samorządów. Jedna gmina - Jordanów nie była do końca przekonana, ale ostatecznie zmieniła zdanie. Teraz, gdy budowa tunelu już trwa, przypominamy naszą akcję. Nadal cieszy się ona poparciem wszystkich zainteresowanych stron. Dodatkowo, pełne wsparcie zapowiedział wojewoda małopolski Józef Pilch.

- To bardzo dobra inicjatywa. Nazwanie tunelu imieniem gen. Maczka spowoduje, że połączy on historię z nowoczesnością. Tunel będzie sprzyjał turystyce, ale i upamiętni wydarzenia, które miały miejsce na tych terenach podczas II wojny światowej - podkreśla wojewoda.

Niesamowity rozmach budowanej zakopianki [ZDJĘCIA]

Dlaczego w tym miejscu? To w tej okolicy podczas kampanii wrześniowej 1939 roku 10 Brygada Kawalerii (jedna z dwóch brygad pancerno-motorowych, którymi dysponowały siły polskie), pod dowództwem wtedy jeszcze pułkownika Stanisława Maczka stawiła bohaterski opór trzem niemieckim dywizjom pancernym prącym na Rabkę-Zdrój i Jordanów.

- To wspaniała inicjatywa, popieram, szczególnie, że to był militarny sukces - mówił nam trzy lata temu kpt. Stanisław Szuro, uczestnik kampanii wrześniowej. - Przez dwa dni powstrzymano tam ofensywę niemiecką, przez co „Armia Kraków” uniknęła okrążenia - dodawał. Po kolejnych bitwach oddział Maczka sprawnie wycofał się z kraju. Dzięki temu generał i jego żołnierze mogli dalej walczyć z Niemcami u boku aliantów.

Tunel pod Małym Luboniem będzie przebiegał na terenie dwóch gmin - Lubnia i Jordanowa. O ile ta pierwsza od początku popierała nasz pomysł, to w Jordanowie mieli innego kandydata. Chodziło o pisarza Jalu Kurka, który w pobliżu tunelu miał swój dom. Jego postać budziła jednak kontrowersje. Chodzi o powieść „Grypa szaleje w Naprawie”, pokazującą biedę lat 30. XX w. Niektórzy ludzie opisani w niej ciągle żyją, jak i ich potomkowie, i mają autorowi za złe, że wykorzystał ich nazwiska. Ostatecznie po pewnym czasie w Jordanowie też zdecydowali się na gen. Maczka.

- Moje zdanie było inne, lansowaliśmy Jalu Kurka, ale nie wyszło. Skoro większość chce gen. Maczka, to przyjmujemy to - powiedział nam wójt gminy Jordanów, Stanisław Pudo.

O ustanowieniu nowej nazwy zdecydują obie gminy w momencie, gdy tunel zostanie oddany do użytku. Jego drążenie zakończy się pod koniec 2019 r., ale prace wykończeniowe potrwają jeszcze rok. Dwukilometrowy przejazd pod ziemią ma być gotowy na koniec 2020. Ponieważ będzie należał do Skarbu Państwa, w sprawie nazwy konieczna będzie opinia m.in. GDDKiA, choć to raczej formalność.

- Generał Maczek jest ważną postacią w historii Polski, trochę dziś zapomnianą. Jeśli tunel będzie nosił jego imię, to zostanie bardziej rozpropagowany, a tunel zyska godnego patrona - zaznacza Iwona Mikrut-Purchla z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Na internetowej stronie „Gazety Krakowskiej” prezentujemy dzisiaj specjalny film poświęcony gen. Maczkowi i tunelowi budowanemu w ramach trasy S7.

Jak mocno zabudował się Kraków? [PORÓWNAJ ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska