https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Turystyczna moda sprzed pół wieku. Tak zdobywano Tatry i Beskidy. Chrzanowski oddział PTTK świętuje 70 lat [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz
Chrzanowski oddział PTTK świętuje 70 lat
Chrzanowski oddział PTTK świętuje 70 lat PTTK Ochrzanów
Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Chrzanowie w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia. W trakcie swojej działalności zaszczepił miłość do gór i turystyki kilku pokoleniom chrzanowian oraz zorganizował tysiące wycieczek.

Chrzanowski oddział PTTK ma już 70 lat. Zobacz jak przed laty chrzanowianie zdobywali Tatry i Beskidy

Pasjonaci turystki górskiej w 1948 r. utworzyli pierwsze koło Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego na ziemi chrzanowskiej. Powstało ono przy prężnie działającej Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce "Fablok" w Chrzanowie. W efekcie zjednoczenia ruchu turystycznego w Polsce i połączenia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego powstało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Chrzanowski oddział został powołany do życia 28 maja 1951 roku z inicjatywy Zarządu Okręgu PTTK w Krakowie oraz członków PTT z Fabloku.

Pierwszym prezesem chrzanowskiego oddziału został Ludwik Łogiewka. Jego członkowie za cel postawili sobie tworzenie kół terenowych, wytyczenie szlaków po najciekawszych zakątkach powiatu, zorganizowanie kursu dla przewodników oraz propagowanie turystyki. Chrzanowski oddział stał się także bazą do tworzenia nowych oddziałów w Jaworznie, Chełmku i Trzebini. Koła tworzone były przy wielkich zakładach pracy. W całej historii było ich w sumie aż 55. Chrzanowski oddział od zawsze mocno stawiał na promocję turystyki wśród młodzieży.

W latach 70-tych i 80-tych ub. wieku przy wszystkich szkołach ziemi chrzanowskiej działały Szkolne Koła Krajoznawczo-Turystyczne - podkreśla Kazimierz Pudo, prezes oddziału.

Obecnie liczba członków oddziału oscyluje w granicach 500 osób. Niezwykle trudnym dla niego okresem był początek pandemii. Obostrzenia uniemożliwiły organizację popularnych wycieczek i górskich wypraw. W tym roku życie wróciło w dużej mierze do normalności, co pozwoliło na organizację wspólnych wypraw.

Od maja br. udaje nam się realizować większość wycieczek, nawet tych zagranicznych jak Alpy Austriackie, Czechy, Czarnogórę i Ukrainę. Gorzej wygląda sprawa z rosnącymi cenami - mówi Maria Grochal, skarbnik oddziału.

Zalew Chechło w Trzebini

Zalew Chechło w Trzebini - tu dzika przyroda łączy się z now...

FLESZ - Morsowanie dla każdego?

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rudy z Budy
Kurde....na zdjeciu wyraznie widac Rudego w czerwonym cwetrze. To straszne ze on juz wtedy paskudzil Beskidy swoja obecnoscia. A ja myslalem ze ta malpa tylko po kominach lazila.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Jarmark staroci w Rabsztynie, pod Chatą Kocjana

Jarmark staroci w Rabsztynie, pod Chatą Kocjana

Wiec poparcia dla Rafała Trzaskowskiego na Rynku Głównym w Krakowie

Wiec poparcia dla Rafała Trzaskowskiego na Rynku Głównym w Krakowie

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska