Twórcy sztuk wizualnych pod okiem badaczy. Miasto pomoże lokalnym artystom?

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Prace współczesnych artystów wizualnych w Krakowie eksponuje m.in. MOCAK, Muzeum Fotografii w Krakowie MuFo czy Bunkier Sztuki.
Prace współczesnych artystów wizualnych w Krakowie eksponuje m.in. MOCAK, Muzeum Fotografii w Krakowie MuFo czy Bunkier Sztuki. Andrzej Banas / Polska Press
Udostępnij:
Małopolski Instytut Kultury przeprowadził badania ze środowiskami twórczymi - artystami, krytykami, kuratorami, edukatorami i przedstawicielami instytucji kultury. Raport z nich posłuży do wypracowania „Programu dla Sztuki”, który w przyszłości ma wesprzeć różnorodność działań twórczych i wzmocnić widoczność sztuki w Krakowie.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 1 grudnia

Tworzenie jak największej liczby miejsc umożliwiających kontakt ze sztuką, zwłaszcza współczesną, wspieranie rozwoju profesjonalnej krytyki sztuki, potrzeba pielęgnowania i opieki nad dziedzictwem i spuścizną po krakowskich artystach, wsparcie dla początkujących artystów – to niektóre z postulatów przygotowanej na zlecenie miasta „Diagnozy obszaru sztuki w Krakowie”.

Raport Małopolskiego Instytutu Kultury powstał w oparciu o badania prowadzone od listopada 2020 r. do marca 2021 r., które po analizie dokumentów zostały zrealizowane w formie warsztatów partycypacyjno-diagnostycznych z udziałem członków komisji funkcjonującej w ramach Krakowskiego Salonu Sztuki, a także w formie wywiadów eksperckich z wybranymi przedstawicielami sektora sztuki. Reprezentowali oni środowisko instytucji, krytyki sztuki, kuratorów, artystów, animatorów i edukatorów w obszarze sztuki, przedstawicieli samorządu.

Autorzy raportu podkreślają, że brakuje możliwości zaznajomienia ze sztuką i jej odbiorem od dziecka, bo na tle innych krajów np. liczba lekcji plastyki jest w Polsce dramatycznie niska. Zwracają także uwagę m.in. na potrzebę oswajania ze sztuką wizualną nie tylko młodych pokoleń, ale i osób dorosłych. Z raportu wynika też, że potrzebne są różnorodne miejsca skoncentrowane na sztuce, w tym oficjalne przestrzenie publiczne o różnym charakterze i wielkości, jak również miejsca niesformalizowane, efemeryczne, natychmiast reagujące na współczesność, związane z „alternatywnym” obiegiem. Potrzebna jest też ochrona dziedzictwa i zabezpieczanie spuścizny krakowskich artystów, w tym dokumentacji sztuki współczesnej, jak też na potrzebę kreowania współczesnych obiegów dziedzictwa.

Wnioski płynące z badania zostaną wykorzystane w przygotowywanym „Programie dla Sztuki”. Wśród propozycji, które autorzy raportu przedstawiają w formie rekomendacji do programu znalazły się m.in. kwestie wsparcia artystów sztuk wizualnych, kuratorów i krytyków sztuki poprzez ustanowienie nagrody za najlepszy debiut roku w dziedzinie sztuk wizualnych, wsparcie artystów „na start” poprzez zapewnienie budżetu na pierwszą monograficzną wystawę, a także zwiększenie liczby lokali w zasobach miejskich przeznaczanych na pracownie twórcze. Ważnym postulatem środowiska była także rotacja artystów zajmujących lokale, aby zapewnić ruch w środowisku. Jako oczekiwaną formę wsparcia przedstawiciele świata sztuki uznają także zakupy współczesnych dzieł sztuki do kolekcji instytucji miejskich.

Powstający krakowski "Program dla Sztuki" ma być ukierunkowany na wzmocnienie współpracy różnych środowisk współtworzących pole sztuki w Krakowie, wsparcie różnorodności działań i aktywności twórczych, tworzenie działań rozwojowych skierowanych do twórców i podmiotów działających w obszarze sztuki - w tym wzmocnienie programów dotyczących rezydencji twórczych, stypendiów, nagród, projektów edukacyjnych i wydarzeń konsolidujących branżę. Celem programu będzie także umacnianie pozycji Krakowa w międzynarodowym obiegu sztuki oraz opieka nad dziedzictwem sztuk wizualnych miasta i wreszcie wzmocnienie widoczności sztuki w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie