Tylicka Golgota. Tu można przejść plenerową drogę krzyżową i oddać się modlitwie
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wielki Post, który w Kościele katolickim rozpoczyna się w środę popielcową i trwa 40 dni, to czas przygotowujący do najważniejszego święta – Świąt Wielkanocnych. Wówczas wspominana jest męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.
Okres wielkopostny to czas, gdy chrześcijanie uczestniczą w nabożeństwach drogi krzyżowej. Wspominają ostatnie chwile życia Jezusa Chrystusa i towarzyszą mu w męczeńskiej drodze aż do ukrzyżowania. W wielu parafiach organizowane są plenerowe drogi krzyżowe, a nawet widowiskowe misteria męki pańskiej. T
Na Sądecczyźnie jest miejsce, które zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu przyciąga wielu pielgrzymów. To Golgata w Tyliczu, która znajduje się nad kościołem Apostoła Piotra i Pawła. To miejsce stworzone przez ks. prałata Mariana Stacha, którego staraniem 27 sierpnia 2017 roku biskup Andrzej Jeż ogłosił kościół parafialny w Tyliczu Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej Uzdrowienia Chorych i Opiekunki Rodzin.
Golgota powstała w 2014 roku i zajmuję powierzchnię kilku hektarów. W pierwszej kolejności wzniesiono drogę krzyżową, która na pierwszy rzut oka przypomina słynną wieżę Babel z obrazów mistrzów renesansu. Co ciekawe materiałem budowlanym był nie tylko kamień, który wydobyto z okolic Tylicza. Jest tam też ponad 120 kamieni ze znanych miejsc z całego świata. Przywieźli je pielgrzymi, którzy z roku na rok coraz liczniej odwiedzają to miejsce.
W wieży, która mierzy 25 metrów jest kilka kaplic. Jedna z nich to grota patriotyczna ze sporych rozmiarów orłem, na którego skrzydłach zobaczyć można 50postaci historycznych ważnych dla naszego kraju. Na szczycie wieży, poza figurą Jezusa Ukrzyżowanego, Matki Bożej i św. Jana, jest natomiast taras, skąd można podziwiać panoramę przełęczy tylickiej. Wokół Golgoty powstały dróżki różańcowe. Przy trasach ustawiono pomniki ważnych postaci w dziejach Polski m.in. króla Kazimierza Wielkiego, kardynała Stefana Wyszyńskiego, św. Jana Pawła II, czy ks. Jerzego Popiełuszki. Oddając się zadumie i spacerując ścieżkami można trafić do Groty Matki Bożej, Groty Dumania, a także przed fontannę, czy oblicze Jezusa. Każdy pomnik i kapliczka jest opatrzona tabliczką z cytatem z Biblii.
- Piotr z Męciny zaśpiewał w „Szansie na sukces”. Jak mu poszło? „Byłeś genialny!”
- Trasy narciarskie wokół Mogielicy znów kuszą! Zima powróciła
- Kłótnia o wyniki Eurowizji. Mógł być jeszcze jeden zwycięzca. Spod Limanowej!
- Pomaga Ukrainie, przypłacił to zawałem, ale chce to robić nadal. To limanowski radny
- Betonoza ustąpi zieleni. Prace na rynku w Tymbarku postępują. Wójt chwali
- Podróżnik z Mszany zdradza przepis na… napój wyskokowy z banana
Nowy Sącz. Jezus na Osiołku Palmowym. Procesja i tłumy wiernych
