Tylicz uzdrowiskiem
Lecząc wykorzystują swój największy potencjał. Małopolskie uzdrowiska zyskały sławę dzięki właściwościom swoich wód, a teraz ich liczba powiększyła się o dodatkowy kurort.
Tylicz liczy niespełna dwa tysiące mieszkańców i leży zaledwie kilka kilometrów od Krynicy. Urokliwa wieś, mająca niegdyś prawa miejskie, położona jest na granicy Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Słynie ze źródeł wód mineralnych, urokliwej mofety, a także doskonałych warunków do uprawiania narciarstwa. Jakiś czas temu przybyła mu kolejna atrakcja dla turystów i mieszkańców, jest nią tężnia solankowa, odnowiona została też zabytkowa studnia.
Jeszcze w 2020 roku padł pomysł, aby poszerzyć krynicką strefę uzdrowiskową o Tylicz, co pozwoliłoby na pozyskiwanie dodatkowych funduszy. Tyliczanie wyrazili chęć objęcia ich sołectwa strefą uzdrowiskową. To dla nich szansa na rozwój swoich biznesów. Władze Krynicy-Zdroju wysłały do Ministerstwa Zdrowia wniosek o odnowienie operatu uzdrowiskowego, szybko otrzymali pozytywną odpowiedź. Teraz burmistrz Piotr Ryba informuje, że procedura została praktycznie zakończona.
- Przed samymi świętami otrzymaliśmy pismo od ministra zdrowia potwierdzające spełnianie przez obszar uzdrowiska Krynica-Zdrój wymagań określonych w ustawie uzdrowiskowej. Oznacza to, że Tylicz jest już w obszarze ochrony uzdrowiskowej - tłumaczy burmistrz Krynicy-Zdroju.
Teraz, jak zapowiada, mają rozpocząć się działania dążące do wprowadzenia opłaty uzdrowiskowej oraz zmiany statutu uzdrowiska. Tylicz nie zostanie osobnym uzdrowiskiem, a tylko wejdzie do jednej ze stref uzdrowiskowych obejmujących Krynicę. Dzięki temu miejscowość uniknęła zmiany nazwy, a cała procedura nie musi ciągnąć się latami. Tylicza nie będą obowiązywały rygorystyczne przepisy m.in. budowlane, czy środowiskowe.
Większe pieniądze i korzyści dla Tylicza
Zmiana statusu Tylicza oznacza dla sołectwa wymierne korzyści finansowe. Na budowę nowych atrakcji w Tyliczu, władze Krynicy będą też mogły pozyskiwać dodatkowe dotacje z Unii Europejskiej, czy Urzędu Marszałkowskiego.
Lodowe dzieła sztuki w Krynicy-Zdroju. Niegdyś bardzo popula...
To jednak nie wszystko, bo w ślad za zmianą statusu miejscowości idą także konkretne inwestycje podnoszące atrakcyjność turystyczną Tylicza. W planach jest budowa np. plaży przy potoku Mochnaczka czy pętli rowerowej. Burmistrz dodaje, że status uzdrowiska oznacza również prestiż Tylicza, jako miejscowości turystyczno-uzdrowiskowej.
- Tak powstawała zapora w Rożnowie, która ratuje Sądecczyznę przed powodzią
- Akurat mieli przerwę. Nie mieli pojęcia, że robią im zdjęcia do Google Street View
- Kuba Wojewódzki odwiedził popularny kurort. Zachwyciła go Krynica-Zdrój?
- Wielkie otwarcie klubu Odnova w Nowym Sączu. Był tort i tłumy gości
- Tłumy na otwarciu lokalu Pizza Hut w Nowym Sączu
