Spis treści
- Małopolskie trasy rowerowe są rozpoznawalne w całej Polsce. Ich elementarną częścią są obiekty, w których rowerzyści mogą odpocząć, przechować swój sprzęt i bagaże, a także dokonać niezbędnych napraw. To wyjątkowe i niezwykle atrakcyjne Miejsca Przyjazne Rowerzystom, znane i cenione wśród miłośników dwóch kółek - podkreśla Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Miejsca Przyjazne Rowerzystom (MPR) – gdzie się znajdują?
Jak, wśród kilkuset takich miejsc, odnaleźć to wymarzone? Najlepiej poszukać go zaglądając na stronę internetową: narowery.visitmalopolska.pl. Odkryjemy tam nie tylko mapę Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, ale także specjalną tabelę (do ściągnięcia), którą można przeszukiwać po nazwie obiektu, kategorii i lokalizacji. Do dyspozycji jest również specjalny e-katalog certyfikowanych Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. W tym ostatnim przypadku są to MPR, które znajdują się wzdłuż VeloDunajec, Wiślanej Trasy Rowerowej, VeloNatura i VeloMetropolis, a więc ścieżek zaliczanych do prestiżowych tras spod znaku VeloMałopolska.

Warto jednak pamiętać, że wśród obiektów uhonorowanych logotypem MPR znajdują się miejsca, w których uzyskamy nocleg, schronienie, posiłek, darmowy parking oraz dostęp do podstawowych narzędzi oraz informację turystyczną. Są tam również m.in. serwisy rowerowe, wypożyczalnie jednośladów, punkty informacji, a także sporo atrakcji turystycznych.
MPR – nowa małopolska specjalizacja
„Szczęśliwa Chata” w Jadownikach Mokrych, Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu, zamek Tenczyn w Rudnie, „Bike Stop” w Nowym Targu, „Chochołowy Dwór” w Jerzmanowicach, „Kogutowo” w Miechowicach Wielkich, Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, „Żywioły” nad Jeziorem Czorsztyńskim, czy Kraków Airport – to miejsca oznaczone prestiżowym logotypem MPR. Oto, co oferują:
Jeżdżę bardzo dużo po szosie i wypożyczam rowery w wielu krajach, ale dawno nie spotkałam się z utrzymanymi w tak dobrym stanie – tak wypożyczalnię „Żywioły”, znajdującą się w widłach Dunajca oraz Jeziora Czorsztyńskiego oceniła Joanna.
Nie wypożyczyłabym roweru, na którym sama nie chciałabym jeździć – zaznacza Natalia z „Żywiołów”. Można tutaj wynająć rowery dla kilkuletniego dziecka i dla dwumetrowego miłośnika bajkowych widoków. Klasyczne i elektryczne. „Żywioły” to coś więcej niż wypożyczalnia sprzętu, serwis, czy Miejsce Przyjazne Rowerzystom. Odnajdziemy tu również świetne miejsce do zasięgnięcia „języka” o barwnej historii tych ziem oraz atrakcjach – tych oczywistych i nieoczywistych – bliższej oraz nieco dalszej okolicy, a także mnóstwo pozytywnej energii. Odkryjemy tu także zew przygody i ducha wędrówki oraz idealny punkt wypadowy na ścieżkę wokół Jeziora Czorsztyńskiego, uznawaną za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Stąd też można wybrać się np. fragmentem pięknej polskiej trasy rowerowej – VeloDunajec - do Nowego Targu i dalej Szlakiem Wokół Tatr, w kierunku słowackiej granicy.

Grzyby, borówki i ryby czekają zaś na tych, którzy zawitają do „Szczęśliwej Chaty” w Jadownikach Mokrych. To nie jedyne frykasy domowej roboty, na które mogą liczyć tu wędrowcy. Wystarczy więc zjechać na chwilę np. z Wiślanej Trasy Rowerowej, by zaszyć się w klimatycznym ustroniu. Zostać można na kilka minut, dzień, weekend albo na dłużej.
Jak narodziła się „Szczęśliwa Chata”? Z pasji, oczywiście do dwóch kółek Iwony i Wiesława. I odrobiny szczęścia. Dotarliśmy tutaj z Krakowa, na rowerach _– wspomina Iwona. Zobaczyli podupadające gospodarstwo, pokochali je i postanowili przywrócić do życia. Czynią to stopniowo, systematycznie. Jak odnaleźć to niezwykłe miejsce? Najlepszą wskazówką będzie podpowiedź Arkadiusza, jednego z gości: „_W bajkowym świecie moich bike-owych wypraw spotkałem ludzi, którzy nieopodal miejsca, w którym łączą się VeloDunajec i Wiślana Trasa Rowerowa, czyli w Jadownikach Mokrych 230, stworzyli Szczęśliwe Miejsce. Zawsze miło i przyjemnie będę tam wracał pamięcią. Do zobaczenia szczęśliwi gospodarze „Szczęśliwej Chaty”. Dlaczego więc nie skorzystać z uroczego apartamenciku urządzonego w dawnej obórce?
A przypomnijmy tylko, że w okolicy jest co zwiedzać. Kto lubi morze zieleni, może wybrać się do Lasów Radłowskich, a kto ocean wody – nad Rivierę Radłowską. Nie można też zapomnieć o malowniczym cyplu w Uściu Jezuickim - gdzie łączą się wody Wisły i Dunajca, malowanej wsi – Zalipiu, czy klimatycznym dworze w Dołędze. Trasy rowerowe są tu stosunkowo płaskie, więc idealnie nadają się dla wszystkich amatorów rowerowej podróży.
Elektryczne, górskie, trekkingowe, MTB, szosowe, gravelowe i dziecięce. W nowotarskim „Bike Stop” mogą się spełnić właściwie wszystkie marzenia wielbicieli rowerowych eskapad. Odnajdziemy tutaj idealne rowery dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jednośladami jak i dla tych, którzy mierzą się z najbardziej wymagającymi górskimi ścieżkami. To nie tylko świetnie wyposażona wypożyczalnia, profesjonalny serwis, renomowane centrum testowe, czy kawiarnia z wyśmienitą kawą, ale także certyfikowane Miejsce Przyjazne Rowerzystom z bezpłatnym parkingiem.
Wystarczy tylko chwila, by znaleźć się na Szlaku Rowerowym wokół Tatr, gdyż ścieżka rozpoczyna się w pobliżu „Bike Stop” (cała polska-słowacka pętla ma około 300 km). Niedaleko jest też malownicza trasa spod znaku VeloMałopolska – VeloDunajec, wiodąca cudowną doliną Dunajca oraz wzdłuż Jeziora Czorsztyńskiego, z licznymi zabytkami po drodze.

Na problemy – Miejsca Przyjazne Rowerzystom
Małopolska to idealne miejsce na wyprawy rowerowe. Łatwo się tu dostać ze Śląska, Podkarpacia, Świętokrzyskiego, ale także z innych regionów Polski - samochodem lub pociągiem.
Bez najmniejszego trudu odnajdziemy płaskie ścieżki, idealnie nadające się do organizacji rodzinnych wypraw. Ale są też wymagające świetnej kondycji, odpowiednie na długodystansowe trasy spod znaku VeloMałopolska. To świetnie przygotowane i bardzo bezpieczne trasy liczące już 900 km. Do tego ponad 3000 km innych ścieżek rowerowych, liczne pumptracki oraz kilka atrakcyjnych bike parków.
Amatorzy dwóch kółek odnajdą certyfikowane Miejsca Przyjazne Rowerzystom zarówno w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, jak również w Nowym Targu, Jadownikach Mokrych, Maniowach, Krynicy-Zdroju, Starym Sączu, Oświęcimiu czy Porąbce Iwkowskiej.
Miejsce Przyjazne Rowerzystom – to w nich miłośnicy rowerowych eskapad, przemierzający małopolskie szlaki rowerowe, odnajdą podstawowe narzędzia do naprawy roweru, bezpłatne parkingi, a przede wszystkim bezpieczne schronienie i gościnność. To kolejne klejnoty w turystycznej koronie Małopolski. Odkrywajcie je na rowerze. Warto!
Więcej małopolskich inspiracji rowerowych na stronach: narowery.visitmalopolska.pl oraz visitmalopolska.pl


Rekordowy sezon rowerowy w Małopolsce
779 tysięcy - tyle osób skorzystało od początku 2024 r. z tras spod znaku VeloMałopolska. To dane Zarządu Dróg Wojewódzkich pobrane z liczników znajdujących się na małopolskich szlakach rowerowych. Oz...