https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim dla Igora Mitoraja, światowej sławy rzeźbiarza

Bogusław Kwiecień
Światowej sławy rzeźbiarzowi Igorowi Mitorajowi nadany zostanie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim
Światowej sławy rzeźbiarzowi Igorowi Mitorajowi nadany zostanie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim Archiwum Gazety Krakowskiej / Piotr Kędzierski
Światowej sławy rzeźbiarzowi Igorowi Mitorajowi nadany zostanie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim. Zmarły 6 października 2014 w Paryżu artysta dzieciństwo i młodość spędził w Grojcu k. Oświęcimia.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Uroczysta sesja Rady Gminy w Oświęcimiu

Nadanie tytułu odbędzie się w środę, 25 października, podczas uroczystej sesji Rady Gminy Oświęcim, która odbędzie się właśnie w Grojcu.

- Pomysł zrodził się jeszcze w poprzedniej kadencji Rady Gminy. Jest to z pewnością powód do dumy dla naszej gminy - zauważa Bernardyna Bryzek, przewodnicząca Rady Gminy.

Przypomina, że zgodnie z ideą tytułu Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim jest on nadawany osobom, których sława i dorobek mają charakter ponadlokalny. Na liście osób, które otrzymały już ten tytuł są m.in. św. Jan Paweł II, prof. Władysław Bartoszewski.

Dzieciństwo i młodość spędził w Grojcu

Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 w Oederan w Niemczech. Był synem deportowanej w czasie okupacji polskiej robotnicy przymusowej. Po wojnie przyjechał z matką do jej rodziców w Polsce. Dzieciństwo i młodość spędził Grojcu. Był uczniem Technikum Chemicznego w Oświęcimiu, z którego jednak przeniósł się do Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej. Po jego ukończeniu w 1963 wstąpił na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora. Od 1968 tworzył we Francji i Włoszech. Jest rzeźbiarzem o międzynarodowej sławie, którego dorobek można zobaczyć w światowych metropoliach: Paryżu, Rzymie, Mediolanie, Londynie oraz Krakowie. W 2013 powrócił do Polski. Zmarł 6 października 2014 w Paryżu.

Uroczysta sesja w Domu Ludowym w Grojcu rozpocznie się o godz. 16. W programie obok nadania tytułu planowany jest m.in. wykład prof. Jana Tutaja - dziekana Wydziału Rzeźby oraz podsumowanie konkursów organizowanych przez Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji - plastycznego pt.: "Michał Anioł z Grojca" i literackiego pt.: "Rzeźba w literaturze zaklęta".

- Chodzi o przybliżenie mieszkańcom gminy sylwetki tego znamienitego i powszechnie uznanego w świecie rzeźbiarza - dodaje Bernardyna Bryzek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska