FLESZ - Warzywa sezonowe. Co jeść w czerwcu?

- Niech pozostanie znakiem wielkiego uwielbienia krakowian dla kunsztu zawodowego, pasji twórczej i pięknej osobowości pana Jerzego Treli – mówił Rafał Komarewicz, przewodniczący rady miasta .
- Zofia Rysiówna, wręczając profesorowi Jerzemu Treli w 2000 roku nagrodę Zelwerowicza w okolicznościowej laudacji powiedziała „Trela zawsze gra w teatrze narodowym, obojętnie gdzie”. To bardzo trafne zdanie zasługuje na trawestację. To każdy teatr, w którym Trela grał, dzięki niemu, stawał się narodowy – zaznaczył w laudacji prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. - Wszyscy, którzy mieli szczęście znać Jerzego Trelę mówią dziś jednym głosem: to był jeden z najwybitniejszych współczesnych aktorów. Artysta noszący w sobie iskrę geniuszu.
Jerzy Trela już za życie przeszedł do historii, jako twórca niezapomnianych kreacji wpisanych na stałe w dzieje polskiego teatru, filmu i telewizji - podkreślił prezydent. Był nie tylko artystą, a przede wszystkim, dobrym człowiekiem, pełnym szacunku do innych, mówił Jack Majchrowski.
Jerzy Trela urodził się w 1942 r. i wychował we wsi Leńcze w powiecie wadowickim. Ukończył naukę w liceum plastycznym w Krakowie, a następnie studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. Występował w krakowskim Teatrze Rozmaitości (obecnie Bagatela), od 1970 do stycznia 2014 w Starym Teatrze. W tym ostatnim był aktorem w wielu przedstawieniach wyreżyserowanych przez Konrada Swinarskiego. Stworzył wybitne, niezapomniane kreacje - jak Konrada w "Dziadach" (1973) Adama Mickiewicza i Konrada w "Wyzwoleniu" (1974) Stanisława Wyspiańskiego. Grał w przedstawieniach Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza, Krystiana Lupy.
Miał w swoim dorobku także ponad 140 ról w Teatrze TV. Był również aktorem filmowym - zagrał m.in. górnika Skargę z kopalni „Wujek” w filmie „Śmierć jak kromka chleba”, Podkomorzego w "Panu Tadeuszu" w reżyserii Andrzeja Wajdy, Chilonidesa Chilona w "Quo vadis" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza (występ w tym filmie przyniósł mu Polską Nagrodę Filmową - Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską) czy np. kloszarda w "Aniele w Krakowie".
Jerzy Trela był laureatem wielu nagród teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Otrzymał m.in. honorowy tytuł "Zasłużonego dla kultury narodowej" (1989), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie teatru oraz Gloria Artis (2005); w 2011 roku został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 r. został laureatem Nagrody im. Zygmunta Hübnera "Człowiek Teatru 2016".
Profesor i wykładowca krakowskiej PWST (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych), był też rektorem uczelni w latach 1984-1990.
Z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej pełnił mandat posła na Sejm PRL IX kadencji (1985-1989).
Jerzy Trela zmarł 15 maja tego roku, został pochowany w rodzinnych Leńczach.
Tytuł Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa jest najwyższym wyróżnieniem miasta Krakowa, które nadaje się obywatelom Polski i cudzoziemcom za zasługi dla miasta, za całokształt dokonań lub postawę życiową stanowiącą wzór do naśladowania dla Krakowian. Propozycja nie zależy od miejsca zamieszkania osoby proponowanej do uhonorowania.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa