Tytuły Człowieka Roku dla Milionów Polaków i Milionów Ukraińców. Prof. Jan Ostrowski oraz gen. Mieczysław Bieniek Małopolanami Roku

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Tytułem "Człowieka Roku 2022" uhonorowano Miliony Polaków. Specjalny dyplom odebrali symbolicznie m.in. przedstawiciele Fundacji Humanosh - pielęgniarka Barbara Grzesiak i ratownik medyczny Paweł Łukasiewicz.  Na zdjęciu Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski; pielęgniarka Barbara Grzesiak; ratownik medyczny Paweł Łukasiewicz oraz prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
Tytułem "Człowieka Roku 2022" uhonorowano Miliony Polaków. Specjalny dyplom odebrali symbolicznie m.in. przedstawiciele Fundacji Humanosh - pielęgniarka Barbara Grzesiak i ratownik medyczny Paweł Łukasiewicz. Na zdjęciu Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski; pielęgniarka Barbara Grzesiak; ratownik medyczny Paweł Łukasiewicz oraz prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Adam Wojnar
Czy można jednocześnie uhonorować miliony Polaków i miliony Ukraińców? Tak – udowodnił to samorząd, przyznając 31 maja swój prestiżowy tytuł „Człowieka Roku” nie osobie, a ludziom, Polakom i Ukraińcom. - To symbol, skromny znak tego, że pamiętamy, że Małopolska pamięta o nich, o tym czego dokonali – podkreślił Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP. W reprezentacyjnej auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, tradycyjnymi tytułami „Małopolanina Roku”, wyróżniono również prof. Jana Ostrowskiego i gen. Mieczysława Bieńka.

Spis treści

Człowiek Roku 2022 - dla Milionów Ukraińców

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować w imieniu każdego Ukraińca, w imieniu żołnierzy ukraińskich, którzy siedzą w okopach, którzy z bronią w rękach, w tym z bronią polską, walczą o wolność naszą i waszą – te piękne słowa, odbierając tytuł w imieniu Narodu Ukraińskiego, Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce, skierował do Milionów Polaków.

Tytułem „Człowieka Roku 2022” uhonorowano również Miliony Ukraińców. Specjalny dyplom Wasylowi Zwaryczowi, ambasadorowi Ukrainy w Polsce wręczyli Kazimierz
Tytułem „Człowieka Roku 2022” uhonorowano również Miliony Ukraińców. Specjalny dyplom Wasylowi Zwaryczowi, ambasadorowi Ukrainy w Polsce wręczyli Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Adam Wojnar

I wzruszony dodał: - Chciałbym bardzo serdecznie podziękować w imieniu wszystkich przedstawicieli narodu ukraińskiego, najbardziej cierpiących pod codziennymi ostrzałami, rakietami i dronami rosyjskimi... Musimy być zjednoczeni, aby zwyciężyć razem. Musimy zrobić wszystko, aby ta pierwsza armia świata, stała się armią ostatnią i aby wolność – nasza i wasza – przetrwała na wieki.

W historii przyznawania tych prestiżowych tytułów, jeszcze nie zdarzyło się tak, aby otrzymały je nie osoby, a ludzie.

- Od półtora roku w Europie trwa okrutna wojna, będąca wynikiem barbarzyńskiej napaści Rosji na Ukrainę. Od prawie roku na rozkaz Władimira Putina Rosja gwałci prawo międzynarodowe i pokój w Europie na skalę największą od czasu II wojny światowej, bezwzględnie niszcząc ukraińskie miasta i wsie, szkoły, przedszkola, szpitale, domy mieszkalne oraz infrastrukturę cywilną – przypomniał Kazimierz Barczyk, przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, która tytuł „Człowieka Roku 2022” przyznała Milionom Ukraińców.

To wyraz „najwyższego uznania dla bohaterskiej postawy Narodu Ukraińskiego i Ukrainy podczas barbarzyńskiej agresji Rosji oraz podziękowanie za niezłomną walkę o wolność i niepodległość Ukrainy, bezpieczeństwo państw Europy, obronę wartości demokratycznej Cywilizacji Zachodu w obliczu rosyjskiej agresji militarnej – największego po II wojnie światowej konfliktu w Europie” - tak brzmi uzasadnienie przynania tytułu „Człowiek Rok 2022” Milionom Ukraińców.

– Polska w 1920 r. zatrzymała bolszewicką nawałnicę, która - po upadku Polski - zmierzała do rozszerzenia komunistycznej rewolucji na całą Europę. Ta wojna także nie dotyczy tylko Ukrainy. Jest to bowiem wojna imperialnej Rosji z cywilizacją demokratycznego Zachodu o jego granice w Europie. Ukraińcy budują więc wielką tamę, zatrzymującą tę agresję, podobnie jak Polacy uczynili to przed 100 laty – zaznaczył Kazimierz Barczyk.

Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, która tę nagrodę przyznaje, to największa w Polsce organizacja samorządu terytorialnego, W 20 regionalnych związkach skupia ponad 1000 gmin, powiatów i województw.

Człowiek Roku 2022 - dla Milionów Polaków

To „wyraz najwyższego uznania dla Narodu Polskiego za niespotykaną w świecie pomoc humanitarną Narodowi Ukraińskiemu, a Polsce za wielką strategiczną pomoc militarną w walce Ukrainy z agresją Rosji oraz w podziękowaniu za przyjęcie do swoich domów i wspólnot samorządowych oraz objęcie przez Państwo opieką milionów uchodźców wojennych – szczególnie kobiet i dzieci z Ukrainy, uciekających przed wojna i ludobójstwem imperialnego reżimu Putina” – tak zaś brzmiało uzasadnienie przyznania tytułu „Człowieka Roku 2022” Milionom Polaków.

Tytułem „Człowieka Roku 2022” uhonorowano Miliony Polaków. Specjalny dyplom - jako przedstawiciel samorządu terytorialnego – symbolicznie odebrał Zbigniew
Tytułem „Człowieka Roku 2022” uhonorowano Miliony Polaków. Specjalny dyplom - jako przedstawiciel samorządu terytorialnego – symbolicznie odebrał Zbigniew Wojas, wójt Gdowa Adam Wojnar

- Tylko dwa razy w swoim życiu przeżyłem okresy tak pięknej, a jednocześnie wspaniałej i wzruszającej solidarności – nie ukrywał przewodniczący Kazimierz Barczyk. - Jeden, ponad 40 lat temu, gdy powstała „Solidarność”, największy na świecie pokojowy ruch społeczny z 10 milionami członków, który obalił komunizm. Drugi, ponad rok temu, gdy Polacy otworzyli swoje serca i domy dla milionów uchodźców wojennych z Ukrainy. Miliony Polaków zachowało się wspaniale - jak Samarytanie XXI wielu. Dla takich chwil warto żyć – dodał wyraźnie wzruszony.

W imieniu Narodu Polskiego, jako że trudno byłoby ugościć miliony Polaków we wspaniałej auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalne dyplomy i podziękowania symbolicznie odebrali Zbigniew Wojas, wójt Gdowa (jako przedstawiciel samorządu terytorialnego, na który spadł główny ciężar pomocy uchodźcom wojennym), a także – reprezentujący organizacje społeczne - ks. Tomasz Stec, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz ratownik medyczny Paweł Łukasiewicz i pielęgniarka Barbara Grzesiak z Fundacji Humanosh.

Miliardy złotych pomocy dla Ukrainy

Przy tej okazji przypomniano, że Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, wspólnie ze Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Małopolski, już wiosną 2022 roku, a więc tuż po napaści żołdaków Putina na Ukrainę, zaapelowała do Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego o natychmiastowe ustanowienia specjalnego Funduszu Pomocy Uchodźcom Wojennym z Ukrainy oraz ustanowienia specjalnego funduszu dla Ukrainy.

Nie sposób też nie wspomnieć o olbrzymim wysiłku Polaków i Polski, by ulżyć walczącym i cierpiącym w Ukrainie oraz tym, którzy opuścili swoją ojczyznę. Szacuje się, że nasz kraj do tej pory przeznaczył na pomoc Ukrainie około 40 miliardów złotych. Blisko 10 mld zł to pomoc prywatna Polaków, kolejne 10 mld zł to wsparcie ze strony samorządów i organizacji społecznych, 6 mld zł pochodzi bezpośrednio z budżetu państwa, a na ponad 10 mld zł wyceniono broń, która trafiła za naszą wschodnią granicę.

- Niesamowita, solidarna postawa Polski i milionów Polaków jest fenomenem niespotykanym na skalę światową. Jeszcze nie zdarzyło się tak, w żadnym innym państwie, aby wielomilionowa fala uchodźców trafiła do rodzin i pensjonatów. Tak stało się tylko w Polsce – podkreśla przewodniczący Kazimierz Barczyk. - Nasz kraj nie zorganizował ani jednego zamkniętego obozu dla uchodźców, co jest niestety, na świecie normalnym standardem wśród państw udzielających pomocy uchodźcom. Dlaczego? Bo nie musiał, bo w Polsce wciąż mamy otwarte serca!

Samorząd terytorialny, Caritas, Fundacja Humanosh i... miliony Polaków

Przy tej okazji przypomniano rolę, jaką w niesieniu pomocy odegrał samorząd terytorialny oraz organizacje społeczne i poszczególni Polacy.

- Od pierwszych chwil barbarzyńskiego ataku na Ukrainę polskie samorządy rozpoczęły akcje pomocowe na niespotykaną wcześniej skalę. Koordynowały zbiórki żywności i odzieży, leków, środków higienicznych, organizowały punkty recepcyjne, transport dla uchodźców, zapewniały mieszkania i miejsca noclegowe, organizowały wyżywienie, przygotowały system edukacji na przyjęcie ukraińskich dzieci, udzielały wsparcia psychologicznego. Organizowały także pomoc dla miast partnerskich znajdujących się w Ukrainie – przypomnieli organizatorzy uroczystej gali.

600 – co najmniej tyle milionów złotych Caritas Polska i Caritas diecezjalne przekazały na pomoc, zarówno dla tych, którzy pozostali w Ukrainie, jak i tych, którzy przekroczyli granicę z Polską. Organizacja przypomina, że tylko na granicy polsko-ukraińskiej – w czasie największej fali uchodźców - wydano ponad 2 miliony posiłków, a specjalne Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom udzieliły wsparcia blisko 200 tys. osobom. Z pomocy organizacji w ciągu roku skorzystało blisko 2 mln Ukrainców, a w akcje zaangażowało się ponad 30 tys. wolontariuszy.

I nie można również zapomnieć o pomocy – m.in. żywności, środkach higienicznych - która trafiała, i wciąż trafia, za naszą wschodnią granicę w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy”. To kolejne kilkadziesiąt milionów złotych i mnóstwo dobra.

Inną, ale równie ważną pomoc, cały czas oferuje Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich. To dzięki niej do Polski, ale i innych krajów Europy, przewieziono kilka tysięcy rannych, ratując często ich życie.

- To oznacza, że Humanosh Med Evacuation, według nieoficjalnych źródeł, przeprowadziła ponad 90% wszystkich ewakuacji z terenów Ukrainy. Medycy fundacji pracują także w szpitalach ukraińskich, jak również w wioskach i miasteczkach, w których ludzie zostali często pozbawieni podstawowej opieki medycznej – przypominają organizatorzy.

W tej chwili zespół fundacji tworzy 82 medyków - lekarzy medycyny ratunkowej, pielęgniarek intensywnej terapii i ratowników medycznych. Do dyspozycji mają 23 karetki.

Prof. Jan Ostrowski - Małopolanin Roku 2022

„Małopolanami Roku 2022” zostali, jak już wspomnieliśmy, prof. Jan Ostrowski i gen. Mieczysław Bieniek. Prestiżowe dyplomy, stosowne adresy i tradycyjne grafiki, przyznane jako wyraz najwyższego uznania dla tych wybitnych Małopolan, wręczali prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.

Prof. Jan Ostrowski „Małopolanin Roku 2022”. Specjalny dyplom wręczyli mu Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski
Prof. Jan Ostrowski „Małopolanin Roku 2022”. Specjalny dyplom wręczyli mu Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Adam Wojnar

„W uznaniu za 30-letnią kompleksową rewaloryzację Zamku Królewskiego na Wawelu, najważniejszego polskiego skarbu narodowego; w 150 rocznicę utworzenia Polskiej Akademii Umiejętności, najstarszego polskiego towarzystwa naukowego skupiającego elitę polskiej nauki – tak brzmiał fragment laudacji dla prof. Jana Ostrowskiego.

Przy tej okazji przewodniczący Barczyk wspomniał, iż Pan hrabia, wybitny naukowiec, prezes Polskiej Akademii Umiejętności oraz wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego na wawelu, twórca monumentalnego 23 tomowego dzieła „Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”, także samorządowiec, pochodzi z zasłużonego dla Polski rodu Ostrowskich, pieczętującego się herbem Rawicz.

Gen. Mieczysław Bieniek - Małopolanin Roku 2022

Komandos, instruktor i doktor. Doskonały strateg oraz świetny ekspert wojskowy. Był dowódcą 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie i pierwszym polskim generałem w NATO. Na koncie ma też blisko 3800 skoków spadochronowych.

Gen. Mieczysław Bieniek „Małopolanin Roku 2022”. Specjalny dyplom wręczyli mu Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski
Gen. Mieczysław Bieniek „Małopolanin Roku 2022”. Specjalny dyplom wręczyli mu Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Adam Wojnar

- Generał Mieczysław Bieniek, bo o nim to oczywiście mowa, był pierwszym polskim oficerem, który objął formalnie tak wysokie stanowisko dowódcze w NATO. Pan generał jest formalnie pierwszym polskim oficerem w NATO – to oczywiście prawda. Wspomnę jednak, że pierwszym polskim oficerem w NATO, był gen. Ryszard Kukliński, który znacząco przyczynił się do pokojowego upadku systemu komunistycznego – zaznaczył przewodniczący Kazimierz Barczyk.

Zastępca Dowódcy Stategicznego NATO ds. Transformacji, profesor wizytujący Kolegium Obrony NATO w Rzymie oraz Narodowego Uniwerystetu Obrony w Waszyngtonie ten zaszczytny tytuł, przyznany przez kapitułę złożoną z 22 najbardziej doświadczonych małopolskich samorządowców, odebrał za m.in. „integrację polskich sił zbrojnych z Sojuszem Północnoatlantyckim, działania na rzecz modernizacji Wojska Polskiego wobec konieczności wzmacniania obronności Polski przed zagrożeniami ze strony Rosji i po jej inwazji na Ukrainę”.

Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski; prof. Jan Ostrowski „Małopolanin Roku 2022”; gen. Mieczysław Bieniek „Małopolanin
Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski; prof. Jan Ostrowski „Małopolanin Roku 2022”; gen. Mieczysław Bieniek „Małopolanin Roku 2022” i prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Adam Wojnar

Medale dla samorządowców

Uroczysta gala wręczenia tytułów „Człowieka Roku 2022” i Małopolanina Roku 2022” stała się również świetną okazją, by wyróżnić najlepszych małopolskich samorządowców.

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości uhonorowano prof. Jacka Majchrowskiego, prezydenta Stołecznego Królewskiego
Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości uhonorowano prof. Jacka Majchrowskiego, prezydenta Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Adam Wojnar

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, przypadającego 27 maja, prezyden Andrzej Duda, Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości uhonorował: Kazimierza Barczyka, przewodniczącego Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego; Lesława Fijała, pełnomocnika prezydenta Krakowa, byłego wieloletniego Skarbnika Miasta Krakowa; Wacława Gregorczyka, burmistrza Krzeszowic; Tomasza Gromalę, wójta Lipnicy Murowanej; Marka Jamborskiego, wójta Kocmyrzowa-Luborzycy; Jacka Majchrowskiego, prezydenta Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa; Małgorzatę Małuch, wójta Sękowej; Dariusza Marczewskiego, burmistrza Miechowa; Witolda Morawca, wójta Olesna: Kazimierza Olearczyka, wójta Bolesławia; Jacka Purchlę, byłego wiceprezydenta Miasta Krakowa, przewodniczącego Rady Uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego; Pawła Stańczyka, byłego wieloletniego Sekretarza Miasta Krakowa; Jana Wieczorkowskiego, byłego burmistrza Rabki-Zdroju i wicemarszałka Województwa Małopolskiego oraz Krzysztofa Wołosa, wójta Wielkiej Wsi.

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości uhonorowano małopolskich samorządowców
Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości uhonorowano małopolskich samorządowców Adam Wojnar

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie