https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ubój rytualny to męczenie zwierząt

Magda Hejda
Podczas uboju rytualnego zwierzętom unieruchomionym w klatkach podrzyna się gardła
Podczas uboju rytualnego zwierzętom unieruchomionym w klatkach podrzyna się gardła fot. archiwum
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że w imię religii można zabijać żywe istoty bez ogłuszania

Decyzją sędziów Trybunału Konstytucyjnego w Polsce w imię religii znowu można zarzynać zwierzęta bez wcześniejszego ogłuszania.

Przez kilkanaście lat w naszym kraju bezkarnie była łamana ustawa o ochronie zwierząt, zabraniająca uboju rytualnego. W 2004 r. Wojciech Olejniczak, ówczesny minister rolnictwa, ignorując zapisy ustawy, podpisał rozporządzenie zezwalające na ubój rytualny. Zwierzęta przez parę lat, wbrew prawu były szlachtowane bez ogłuszenia, a ich mięso eksportowano z Polski do krajów zamieszkanych przez wyznawców islamu i judaizmu.

Dzięki determinacji obrońców zwierząt sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał uboju rytualnego w Polsce od 1 stycznia 2013 roku. Okazało się wtedy, że rozporządzenie ministra było niezgodne z ustawą o ochronie zwierząt i konstytucją.

Ubój rytualny to intratny biznes, więc branża mięsna podniosła larum, wtórował jej PSL, składając projekt poselski, który miał doprowadzić do zmiany ustawy o ochronie zwierząt. PSL nie udało się przeforsować legalizacji uboju, ale mimo obowiązującego zakazu w wielu miejscach zwierzęta nadal były zabijane bez ogłuszenia. Tymczasem ustawę zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Z kolei Sejm wniósł o umorzenie sprawy, uznając, że gminy żydowskie mają prawo do uboju rytualnego na potrzeby religijne swoich wyznawców, ale nie w celach gospodarczych lub handlowych.

Inne zdanie w tej sprawie miała Prokuratura Generalna. Według niej całkowity zakaz uboju rytualnego był zgodny z konstytucją. Ostatecznie Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył wniosek ZGWŻ. W minioną środę orzekł, że zakaz uboju rytualnego i odpowiedzialność karna za jego dokonanie są niezgodne z konstytucją i konwencjami międzynarodowymi.

Kontrowersyjny wyrok

To nie była decyzja jednomyślna - pięcioro z czternaściorga sędziów miało inne zdanie. Jednak ubój rytualny będzie i tak legalny z dniem opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw. Sędzia Maria Gintowt-Jankowicz w uzasadnieniu argumentowała: - Konstytucyjna gwarancja wolności religii obejmuje dokonywanie wszelkich czynności, praktyk, obrzędów i rytuałów, które mają charakter religijny. Tym samym konstytucyjna ochrona obejmuje również czynności religijne dalekie od zachowań konwencjonalnych dominujących w danym państwie, w tym także czynności być może niepopularne z punktu widzenia społecznej większości.

O tym - jak delikatnie mówiąc - niepopularny jest w Polsce ubój bez ogłuszania świadczą wyniki sondażu przeprowadzonego przez GFK Polonia na zlecenie organizacji pozarządowych: 61 proc. ankietowanych było przeciw, 26proc. nie miało zdania, tylko 13 proc. akceptowało taki sposób zabijania zwierząt.

Według TK nie ma jednoznacznych dowodów naukowych, że w każdym wypadku taki ubój jest bardziej bolesny dla zwierząt niż inne jego formy. Czyżby trybunał nie znał stanowiska w tej sprawie Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii i Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej? Obydwie organizacje sprzeciwiają się zabijaniu zwierząt bez ogłuszania, bo to przysparza im cierpień.

- Wyrok TK jest oburzający, to wyraz ignorancji i arogancji, w uzasadnieniu powtórzono argumenty wnioskodawcy - mówi prof. Andrzej Elżanowski z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

Według sędzi Gintowt-Jankowicz "współcześnie ubój rytualny, mimo że najczęściej prowadzony jest w uprawnionych rzeźniach, w dalszym ciągu jest czynnością o charakterze liturgicznym". - Zgodnie z takim tokiem rozumowania klatki obrotowe w rzeźniach to naczynia liturgiczne, pogratulować - kwituje prof. Elżanowski.

W imię religii?
Skala uboju rytualnego przywróconego w imię religii dla potrzeb muzułmanów i Żydów mieszkających w Polsce byłaby niewielka. ZGWŻ podkreślał, że nie zamierza dążyć do legalizowania eksportu mięsa koszernego z Polski.

- Tymczasem Trybunał Konstytucyjny otworzył drogę do uboju w celach komercyjnych - przyznaje Wojciech Hermeliński, jeden z pięciorga sędziów trybunału, którzy mieli odrębne zdanie. Hermeliński jest za utrzymaniem zakazu eksportu mięsa z uboju rytualnego i ograniczenia go do potrzeb społeczności żydowskiej w Polsce, która liczy niecałe osiem tysięcy osób.
To, czy ubój rytualny będzie odbywał się jedynie na potrzeby wspólnot wyznaniowych mieszkających w Polsce czy pod płaszczykiem tolerancji religijnej będzie nabijał kabzę eksporterom mięsa, zależy teraz od Sejmu.

- To, co możemy w tej sytuacji zrobić, to kampania informacyjna, rozmowy z posłami, protest - mówi Cezary Wyszyński z Fundacji Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva!

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, zresztą wegetarianin, powiedział: - Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego to przykład, że mieszkanie w Polsce może być powodem do dumy. Jest to bowiem kraj niezapominający o historii i mniejszościach.

Żal mi zwierząt
A ja nie jestem dumna, mnie po prostu wstyd i żal zwierząt zamęczonych w rzeźniach zgodnie z prawem w imię wolności religijnej. I nieważne, jaka to religia. W moim systemie wartości nie ma miejsca na dręczenie istot w imię jakiejkolwiek religii.
Tam, gdzie zaczyna się cierpienie drugiej istoty, kończy się moja wolność. Ja szacowne grono sędziów Trybunału Konstytucyjnego zaprosiłabym do rzeźni, żeby przyjrzeli się dobrze, jak wygląda zabijanie bez ogłuszania, popatrzyli w oczy zwierząt jeszcze żywych, choć z poderżniętym gardłem, unieruchomionych w klatkach. Ktoś powie to demagogia i hipokryzja, przecież w rzeźniach zabija się zwierzęta. Te zabijane po ogłuszeniu też cierpią, bo zabijanie jest okrutne. Tak i dlatego od przeszło 20 lat nie jem mięsa.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marcin
Po przeczytaniu twojego komentarza widać żeś jest BURAK WIEJSKI i nie rozumiesz o czym ten artykuł jest. Chodzi o sposób uboju, żeby wybrać, ten w którym twój byczek jak najmniej się męczy i cierpi najmniej. Gdybyś ty poszedł na operację, powiedzmy wyrostek robaczkowy i by cię kroili bez znieczulenia to co byś powiedział ?? A twój byczek niestety nie umie mówić, ani nie ma głosu, dlatego dobrzy ludzie muszą dbać o ich dobrostan. A ty buraku myślisz tylko, aby passata zamienić na audi, nie patrząc na mękę twojego byczka.
M
Marcin
Po przeczytaniu twojego komentarza widać żeś jest BURAK WIEJSKI i nie rozumiesz o czym ten artykuł jest. Chodzi o sposób uboju, żeby wybrać, ten w którym twój byczek jak najmniej się męczy i cierpi najmniej. Gdybyś ty poszedł na operację, powiedzmy wyrostek robaczkowy i by cię kroili bez znieczulenia to co byś powiedział ?? A twój byczek niestety nie umie mówić, ani nie ma głosu, dlatego dobrzy ludzie muszą dbać o ich dobrostan. A ty buraku myślisz tylko, aby passata zamienić na audi, nie patrząc na mękę twojego byczka.
M
Marcin
Powinno się odbyć referendum w sprawled uboju rytualnego. Niece Polacy zadecydujà demokratycznie co jest lespsze dla zwierzàt, a nice żydowska kasta.
M
Marcin
To może w imię wolności religijnej pozwolić murzynowi zawrzeć ślub z 3 żonami w polskim urzędzie stand cywilnego. Albo ukamienować niewiernâ żonę na rynku, a kowbojowi z Texas pozwolić maszerować przez warszawskà starówkę z bronià. Wynika z tego naocznie że w TK sà same żydy.
t
teddy
U nas w polsce kazdy moze robic co chce ajak jest zydem to nawet moze zabijac i jest okey władza wszystko zatwierdzi
E
Ewa
dokładnie.... idźcie zobaczyć w jakich warunkach żyją zwierzęta, np. kury, świnie..., jak i czym są karmione a zabijane w sposób nierytualny i odpowiedzcie sobie czy to jest w porządku
p
passim
Wegetarianin nie może podejść do tej sprawy obiektywnie.
Zgadzam się z tym, że ubój rytualny powinien zostać zakazany, ale to hipokryzja nie jeść mięsa zwierząt, a jeść rośliny. Co z tego, że jedne odczuwają ból, a drugie nie ? Zabija się jedne i drugie. To znaczy, że wegetarianin akceptuje mordowanie, byleby odbywało się w nieświadomości.
Przez wieki ludzie hodowali świnie, kury itp. aby się pożywić. Co innego koty i psy- służyły do czego innego, i dlatego sprzeciwiam się ich zabijaniu dla zjedzenia. Nie mówię tu o Chinach czy JAponii, bo to inny krąg kulturowy.
k
kasia
Ten Trybunał Konstytucyjny to chyba ZYDZI . Co oni robią w naszym kraju !
k
kinia
śmieszne to co piszesz :) w polsce polacy nie chcą torturować zwierząt? co TY gadasz? myslisz ze tylko cierpią zwierzeta zabijane rytualnie? zabijane nierytualnie także cierpią... przed zabiciem, w transporcie, podczas kastracji, czy innych ,,zabiegów" które się na nich wykonuje również w POLSCE
c
czarek
widac ze jestes baran bez mozgu o podlym charakterze
T
Tomasz
Tutaj chodzi o sposób zabijania zwięrzęta. można to zrobić w 1sekundę i byczek się nie męczy a można być okrutnym żydzichem podciąć gardło i niech się meczy 2 godziny
T
Tomasz
W POLSCE POLACY NIE CHCĄ TORTUROWAĆ ZWIERZĄT,A ŻYDY I MUSLIMY CHCĄ BARBARZINSKO ZABIJAC ZWIERZETA. Demokracja to głos liczniejszej grupy - rozumiem ,że Polaków w Polsce już nie ma tylko same żydy !
h
hodowca
człowieku wyhoduj przez 2 lata byka i nic z tego nie miej to pogadamy
w
weganin
czy tylko prdukty pochodzenia roślinnego , czy jajeczka kurze i mleczko ,,gdy zwierzętom odbiera przyszłe dzieci lub ich prawidłowy rozwój
h
hodowca
a może któryś z obrońców by tak wyhodował byczka przez 2 lata męczył się z nim a potem niech odda go za darmo w imię dobroci, ciekawe czy by tak by chciał robić za darmo - obrońcy to kretyni przez których na wsi ludzie zarabiają jałmużnę.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska