FLESZ - Rośnie liczba ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Orlean, miasto partnerskie Krakowa, zaprosił do siebie 140 uchodźców z Ukrainy. Jak poinformował krakowski magistrat, w środę, 16 marca, zorganizowany zostanie transport z Krakowa do tego francuskiego miasta. Zbiórka dla chętnych - przy stadionie Wisły (ul. Reymonta 20) od godziny 18. Wyjazd jest zaplanowany na godz. 21.
Orlean to 120-tysięczne miasto. "Diaspora ukraińska jest obecna w Orleanie i mobilizuje się, aby przyjąć uchodźców. Będzie współpracować z Urzędem Miasta Orleanu, aby go wspierać i pomagać uchodźcom w czasie ich obecności w Orleanie" - zapewniają tamtejsi urzędnicy. Uchodźcom ukraińskim po ich przyjeździe do Orleanu zostanie zaproponowana możliwość zamieszkania u tamtejszych rodzin przez okres jednego miesiąca. Rodziny będą nieodpłatnie gościć (w tym zapewniać wyżywienie) Ukraińców przy wsparciu Urzędu Miasta Orleanu. Po upływie miesiąca każdej rodzinie zostaną zaproponowane osobne gospodarstwa domowe.
Status uchodźców ukraińskich pozwala im na otrzymanie pomocy finansowej państwa francuskiego, jak również wsparcia
w kwestii uzyskania miejsca do zamieszkania. Uchodźcy mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, mają też prawo pracować. Orlean zapowiada, że zorganizuje spotkania służące znalezieniu zatrudnienia, szkolenia i naukę języka, jeśli zajdzie potrzeba. Dzieci i nastolatki mają dostęp do edukacji ze spersonalizowaną integracją.
Wielu z uciekinierów przed wojną przybyłych do Małopolski myśli już o podjęciu u nas pracy. Grodzki Urząd Pracy w Krakowie informuje, że stworzył bazę firm gotowych przyjąć cudzoziemców do pracy, która jest na bieżąco uzupełniana. Pracownicy GUP kontaktują się z przedsiębiorcami, zachęcając ich do składania ofert zatrudnienia dla obywateli Ukrainy. Udało się już pozyskać ponad 800 potencjalnych miejsc pracy - m.in. w produkcji, handlu, usługach, gastronomii oraz transporcie i budownictwie.
Zgodnie z przepisami, pobyt obywatela Ukrainy, który wjeżdża od 24 lutego br. bezpośrednio z Ukrainy do Polski, jest legalny przez 18 miesięcy. Obywatel Ukrainy, który przebywa legalnie w Polsce może podjąć legalnie pracę u każdego pracodawcy bez żadnych dodatkowych zezwoleń. Pracodawca ma jeden obowiązek - zgłosić ten fakt do urzędu pracy poprzez system elektroniczny praca.gov.pl w ciągu 14 dni.
Obywatel Ukrainy, który przebywa legalnie w Polsce, może też zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy na takich samych zasadach jak obywatele RP.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?