Program doktoratów wdrożeniowych jest skierowany do osób, które zdobyły już stopień magistra i chciałyby kontynuować swoją edukację na studiach trzeciego stopnia.
Ci, którzy wezmą w nich udział, będą kształceni w systemie dualnym. Oznacza to, że plan badań, jakie ma przeprowadzić doktorant powstaje we współpracy z przedsiębiorcą, ich celem jest zaś nie tylko zdobycie stopnia naukowego, ale również opracowanie technologii gotowej do wdrożenia przez konkretną firmę.
Przez cały okres nauki, student otrzymuje podwójne wynagrodzenie: jedno za pracę w przedsiębiorstwie, a drugie w wysokości 2450 zł w ramach ministerialnego stypendium.
Nabór wniosków do drugiej edycji programu doktoratów wdrożeniowych właśnie ruszył i potrwa dwa miesiące. Do udziału w nim mogą zgłosić się uczelnie i instytuty badawcze o najwyższych kategoriach naukowych, które prowadzą studia doktoranckie i mają studentów zainteresowanych właśnie taką formą edukacji. W całym kraju w ramach doktoratów wdrożeniowych naukę będzie mogło rozpocząć 500 osób. Szkoły wyższe na ich prowadzenie dostaną specjalne dotacje.
Konkurs na doktoraty za wynalazki został ogłoszony już po raz drugi. W ramach pierwszej edycji specjalne dualne studia trzeciego stopnia uruchomiły 54 różne wydziały szkół wyższych w całym kraju.
W Małopolsce dołączyły one do oferty m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej Na AGH w tym systemie jest kształconych 53 absolwentów studiów magisterskich, którzy na co dzień współpracują z ponad 30 różnymi firmami. Największa regionalna uczelnia techniczna nawiązała w tym celu współpracę m.in. z firmą Comarch, IBM, Tarnowskimi Wodociągami czy Tatrzańskim Parkiem Narodowym.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Co Ty wiesz o Krakowie? (odc. 44)
