MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie wyższe kuszą atrakcyjnymi nowościami. Jakie kierunki zaproponują w roku akademickim 2024/2025?

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Pixabay
Sztuczna inteligencja, agrobiologia, Data science w finansach, ochrona dóbr kutury, informatyka medyczna, biotechnologia przemysłowa – to tylko niektóre z ciekawych nowości, które zaoferują w roku akademickim 2024/2025 krakowskie uczelnie. Warto już teraz się z nimi zapoznać i wybrać kierunek, który najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom co do dalszej ścieżki kształcenia.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK EDUKACYJNY!

Osoby, które zamierzają wybrać Uniwersytet Jagielloński, w roku akademickim 2024/2025 będą mogły podjąć studia na jednym z pięciu nowych kierunków (wszystkie w trybie stacjonarnym). Pierwszy z nich to sztuczna inteligencja (studia I stopnia) na Wydziale Matematyki i Informatyki, a drugi – East European Studies: Languages and Discourses (także I stopnia, w języku angielskim) na Wydziale Filologicznym.

Pozostałe trzy nowości, jakie oferuje UJ, to kierunki na studiach II stopnia. Będą to:

 • analiza danych społecznych na Wydziale Filozoficznym,
 • pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną na Wydziale Filozoficznym,
 • dietetyka kliniczna na Wydziale Lekarskim.

Od budownictwa aż po zamówienia publiczne

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie również jest w trakcie uruchamiania nowych kierunków. Jeszcze w maju zatwierdzony zostanie kierunek doradztwo i administracja rolnicza na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym. Z kolei w czerwcu ma być powołany kierunek budownictwo na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji.

Prócz nich pozostałe nowości, jakie na studiach stacjonarnych I stopnia zaoferuje w tegorocznej rekrutacji URK, to:

 • agrobiologia oraz finanse i rachunkowość na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym,
 • geoinformatyka na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji (w trakcie zatwierdzania),
 • ochrona bioróżnorodności na Wydziale Leśnym.

Z kolei Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie od przyszłego roku akademickiego zaoferuje trzy nowe kierunki:

 • zamówienia publiczne (studia II stopnia),
 • Data science w finansach (studia I stopnia),
 • Computer science (studia I stopnia).

Nowy wydział i nowe kierunki

Dużo dzieje się na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W rok akademicki 2024/2025 uczelnia rusza z nowym Wydziałem Nauk o Komunikacji. Będą na nim prowadzone badania z dyscypliny nauki o komunikacji społecznej i mediach, a także kierunki kształcenia:

 • dziennikarstwo i komunikacja społeczna (studia I i II stopnia w trybie stacjonarnym),
 • digital media – kreatywność, analiza, zarządzanie (studia I stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym),
 • komunikowanie promocyjno-wizerunkowe – reklama, branding, public relations (studia II stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym).

Nowością przyszłego roku akademickiego na UPJPII jest także ochrona dóbr kultury na studiach stacjonarnych II stopnia. Ponadto uczelnia oferuje studia w języku angielskim: na I stopniu kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna (specjalność Communication and media studies), a na II stopniu filozofia (specjalność: Philosophy, Ethics and Religion).

Informatycy w służbie zdrowia

Ciekawe nowości na studiach I stopnia przygotowała krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. Pierwszą z nich jest kierunek informatyka medyczna na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. To ciekawa propozycja dla osób zainteresowanych automatyzacją diagnostyki medycznej, modelowaniem procesów biologicznych oraz zarządzaniem w służbie zdrowia i rozwiązywaniem problemów w tym zakresie z użyciem nowoczesnych metod obliczeniowych. Kierunek jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na informatyków w związku z przyspieszającą cyfryzacją szpitali, a także wdrażaniem teleinformatycznych systemów diagnostyki i terapii oraz informatycznych systemów zarządzania jednostkami służby zdrowia.

Drugi z nowych kierunków na AGH to komputerowo wspomagana inżynieria materiałów budowlanych na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Jest on dedykowany osobom zainteresowanym zdobyciem wiedzy o nowoczesnym projektowaniu, technologii produkcji oraz wykorzystaniu potencjału materiałów budowlanych w różnych gałęziach przemysłu. Biorąc pod uwagę rolę branży materiałów budowlanych dla środowiska naturalnego, w programie studiów uwzględniono również potrzebę rozumienia współczesnych problemów związanych z wpływem gospodarki na środowisko (zużywanie zasobów, emisje związane z procesami przemysłowymi, itp.).

To będą zawody przyszłości

Biotechnologia przemysłowa na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz informatyka materiałowa na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki – to nowe kierunki na studiach I stopnia, które poszerzą ofertę dydaktyczną Politechniki Krakowskiej w nowym roku akademickim 2024/2025.

Biotechnologia przemysłowa jest interdyscyplinarną dziedziną bazującą na naukach przyrodniczych i technicznych. To intensywnie rozwijająca się i nowoczesna dziedzina przemysłu. Wykorzystuje systemy biologiczne (enzymy, drobnoustroje, grzyby, algi itd.) w produkcji przemysłowej i ochronie środowiska. Opracowane w ten sposób technologie zastępują przestarzałe rozwiązania oparte w dużym stopniu wyłącznie na procesach chemicznych, często nieekologicznych i ekonomicznie nieopłacalnych.

Drugi z nowych kierunków na PK – ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju – to kierunek przyszłości dla osób, które swoją karierę zawodową chcą związać z rozwijaniem nowych, przyjaznych dla środowiska technologii i wdrażaniem ich w przemyśle i gospodarce komunalnej. Kierunek wykształci specjalistów gotowych, by w sposób kompleksowy łączyć najnowszą wiedzę techniczną z troską o zachowanie zasobów środowiska.

– Tematyka zajęć jest bardzo rozległa i obejmuje m.in. odnawialne źródła energii, podstawy procesów i technologii przemysłowych, technologie związane z ochroną powietrza, wody i gleby, monitoring zanieczyszczeń, odzysk materiałów i energii, podstawy AI oraz nanotechnologie i nowoczesne materiały. Wiedza techniczna uzupełniona jest przedmiotami o profilu prawnym, społecznym i ekonomicznym oraz humanistycznym – tłumaczy dr hab. inż. Jerzy Mikosz, prof. PK, kierownik Katedry Technologii Środowiskowych na WIŚiE.

I wreszcie trzecia nowość na studiach I stopnia na PK – informatyka materiałowa to nowy obszar badań, połączenie wiedzy o budowie materiałów z zaawansowanymi narzędziami informatycznymi do analizy danych. Jej celem jest optymalne wykorzystanie technik obliczeniowych oraz zwiększenie ich efektywności w zagadnieniach modelowania i projektowania materiałów.

Odpowiedź na potrzeby gospodarki

Natomiast na studiach magisterskich na PK nowością będzie kierunek energetyka jądrowa na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, prowadzona wspólnie przez Politechnikę i Instytut Fizyki Jądrowej PAN. Specjaliści podkreślają, że w obecnych czasach wykształcenie kadr dla branży energetyki jądrowej w Polsce to bardzo ważne zadanie dla polskich uczelni, instytucji naukowych oraz innych podmiotów, wspierających edukację wysokiej klasy specjalistów.

Dodajmy, że nowe propozycje Politechniki Krakowskiej to odpowiedź na potrzeby gospodarki i społeczeństwa oraz dynamiczny rozwój sektorów rynku, z którymi są powiązane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uczelnie wyższe kuszą atrakcyjnymi nowościami. Jakie kierunki zaproponują w roku akademickim 2024/2025? - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska