To już po raz 10. przedstawiciele szkół branżowych i techników spotkali się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO w Krakowie z młodzieżą kończąca szkoły podstawowe. Festiwal Zawodów to impreza, której zadaniem jest pomóc w podjęciu decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacji kończącym w tym roku ośmioklasistom.
Tu uczniowie mogli porozmawiać ze starszymi kolegami kształcącymi się w różnych zawodach. Tu również spotkali się z przedsiębiorcami i sprawdzili możliwości znalezienia zatrudnienia oraz kompetencjach, jakie są potrzebne do pracy w rożnych zawodach.
Na Festiwal Zawodów uczniowie z zakopiańskiej Budowlanki również zaprezentowali zawody, w których kształci szkoła pod Giewontem. To jedna z najstarszych szkół zawodowych na Podhalu, powołana w 1876 r. z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego jako Szkoła Snycerska. Ponieważ Zakopane pozostawało pod zaborem austriackim, została przemianowana na Cesarsko-Królewską Szkołę Zawodową Przemysłu Drzewnego. W 1948 r Państwowa Szkoła Przemysłu Drzewnego rozdzieliła się na trzy resorty. Tak powstało Państwowe Liceum Technik Plastycznych. Od tego czasu historia zakopiańskiej Budowlanki biegnie już swoim torem. Kształci uczniów w m.in. kierunkach technik krajobrazu, budowlany, technik urządzeń i systemów energii odnawialnej, stolarz, cieśla, monter sieci instalacji sanitarnych.
Na pokazach w Krakowie uczniowie zakopiańskiej budowlanki zaprezentowali m.in. jak się rzeźbi w drewnie. Ich pracy przyglądała się m.in. aktorka i prezenterka Katarzyna Cichopek.

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]